شفافیت مالی موضوعی است که همیشه باید مد نظر باشد و طفره رفتن برای پاسخگویی مناسب نیست.

به گزارش سفیرافلاک، هفته گذشته بود که به دنبال گزارش دیوان محاسبات کشور مبنی بر تفریغ بودجه سال ۹۷، جنجال هایی ایجاد شد، در اندک زمانی دفاعیاتی از سوی دولت در این راستا مطرح شد که همچنان موضوع در هاله ای از ابهام قرار دارد.

مهمترین قسمت این گزارش دیوان محاسبات کشور، گم شدن ۴.۸ میلیارد دلاری بود که در کمترین زمان در همه شبکه های اجتماعی و رسانه ها قرار گرفت، این میزان دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده که برای خرید اقلام و کالاها پرداخت شده اما به ازای آن کالایی وارد کشور نشده است.

بعد از ارائه گزارش دیوان محاسبات کشور، دفاعیات برای این ماجرا آغاز شد، برخی تلاش داشتند تا با درپوش گذاشتن بر این ماجرا همه چیز فراموش شود اما شفافیت مالی موضوعی است که همیشه باید مد نظر باشد و طفره رفتن برای پاسخگویی مناسب نیست.

قرار بود با ارزهای ۴۲۰۰ تومانی کالاها و مایحتاج مورد نیاز وارد کشور شود اما کالاهایی عجیب و غریب وارد شدند مانند دسته بیل، غذای حیوانات، و یا نعل اسب و اقلام دیگری که نه تنها ضروری نبودند بلکه این اقلام جزء اولویت های آخر هم نبود.

بعد از پرداخت این ارزها به نظر می رسد که حسابرسی از واردات کالاهای اساسی و گزارشی در این زمینه اعلام نشد تا جایی که طی هفته گذشته این موضوع مطرح و جنجال هایی را ایجاد کرد.

وارد کردن کالا با ارز ۴۲۰۰ تومان، یک کار غیر کارشناسی بود

امیر علی حیدر امیری در گفت و گو با سفیرافلاک اظهارداشت: مهمترین صحبت های هفته گذشته دیوان محاسبات کشور این بود که در سال ۹۷ ارز ۴۲۰۰ تومانی به افرادی برای وارد کردن کالاهای اساسی اختصاص داده شد که این ارزها به اشخاص حقیقی و حقوقی پرداخت شد.

وی افزود: این ارزها را افراد مشخص شده دریافت کردند که یا کالاهایی را خریدند و گزارشی نداده اند و یا اصلا کالایی خریداری نشده است که به نظر می رسد عدم حسابرسی و حسابکشی از دلارهای ارز ۴۲۰۰ تومانی که به اشخاص دادند، صورت نگرفته و پیگیری لازم در این راستا انجام نشده است.

امیری تصریح کرد: به نظر می رسد که در این راستا خوب عمل نشد و پول بیت المال به عده ای که وابستگی داشتند ، پرداخت شد که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهایی مانند دسته بیل، خوراک حیوانات، لاک پاک کن و یا اقلام غیر ضروری را وارد کردند.

این تحلیل گر اقتصادی با تاکید بر این که با این ارز کالاهای ضروری و مورد نیاز وارد کشور نشد اضافه کرد: با این ارز یا کالاهای بی کیفیت وارد شد و یا کالاهایی با قیمت گزاف را فروختند و سبب تورم بازار شد و گرانی را به دنبال داشت.

وی بیان کرد: به نطر می رسد این اقدام، یک کار غیر کارشناسی بود که از ریشه ایراداتی بر آن وارد بود.

امیری با اشاره به سواستفاده دشمنان در این راستا گفت: برخی از معاندین در این میان سواستفاده کردند و در شبکه های معاند از یک ماجرا با شانتاژ علیه نظام کار اقداماتی انجام دادند در حالی که با پیگیری و بررسی های لازم از این ماجرا می توان به همه پرسش ها رسید.

این تحلیگر اقتصادی تصریح کرد: ضروری است تا پیگیری و محاسباتی مبنی بر این که آیا این کالاهایی که وارد شده ضروری بوده یا نه و یا این که اصلا کالایی وارد شده است یا خیر مورد پیگیری قرار گیرد.

وارد کردن کالاهای غیر ضروری با ارز ۴۲۰۰ تومانی

رضا سپهوند در گفت و گو با سفیرافلاک اظهارداشت: این نحوه تخصیص ارز، زمینه را برای رانت ایجاد می کند و در این میان برخی از افراد وابسته، ارزها را دریافت کردند که با آن ارزها، کالاهای اساسی وارد کنند.

وی افزود: متاسفانه با این ارزها کالاهایی لوکس، یا کالاهای غیر ضروری مانند زین اسب را وارد کردند که نه تنها نیاز کشور نبود بلکه اصلا ضرورتی برای وارد کردن آنها به کشور نبود.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد لرستان تصریح کرد: ارز را با یک سوم قیمت دریافت کردند و کالاهای غیر ضروری وارد شد که این اقدام نوعی رانت است و ضروری است تا دقیق ارزها را با کالاها پیگیری کنند.

سپهوند بیان کرد: ضروری است تا شفاف سازی و بررسی ها صورت گیرد و جریان رسیدگی به انحراف کشیده نشود.