حجت‌الاسلام محمد رحمانی نصر گفت: روزه‌داری سبب تزکیه جان و تطهیر روح می‌شود و نماز اول وقت در اوج‌گیری روح انسان و توجه خداوند به دعای او نقش اساسی دارد.

حجت‌الاسلام محمد رحمانی نصر در گفت‌وگو با سفیرافلاک، با اشاره به فرارسیدن ماه رمضان و ایام روزه‌داری، اظهارداشت: لطف و رحمت خداوند متعال بر بندگان پوشیده نیست، ولی برخی از بندگان دچار غفلت و مشغول تلخ و شیرین دنیای عاجل و گذرا شده‌اند، اگر وضعیت به این شکل باشد موعظه کارساز نیست و خداوند برای کشاندن بندگان بر در رحمت خویش، دنیا را بر ما تلخ می‌کند، گرفتار سختی و بلایمان می‌کند تا شاید صورت از زمین برداریم و نگاهی به آسمان داشته باشیم.


وی افزود: ماه رمضان امسال با سال‌ها گذشته تفاوت دارد چراکه ازیک‌طرف با بیماری جهانی کرونا و ترس و اضطراب آن درگیر هستیم و از طرفی توفیق حضور در مساجد و اماکن مقدس از ما سلب شده، به عبارتی هم دچار گرفتاری دنیوی شده و هم سلب توفیق معنوی شده‌ایم.

کارشناس مذهبی با اشاره به این‌که دعا، استغفار و تضرع تنها راه نجات از مشکلات است، گفت: در دعای شریف ابوحمزه‌ی ثمالی می‌خوانیم لا یُنجی مِنکَ اِلَّا التَّضَرُّعُ اِلَیک‌ (خدایا نجاتی وجود ندارد مگر با تضرع به‌سوی تو) و هم‌چنین فراتر از این، اهل‌بیت (ع) دعا را ستون دین و نور آسمان و زمین معرفی کرده‌اند.


وی با اشاره به اینکه روزه از ضروریات دین و ارکان شریعت اسلام است، تصریح کرد: بهترین پاسخ به افرادی که این سؤال برایشان مطرح است که تکلیف آنان در روزه گرفتن در این ایام شیوع کرونا چیست، همان بیان شریف مقام معظم رهبری است که ترک روزه ماه مبارک رمضان جایز نیست مگر آنکه فرد، گمان عقلایی پیدا کند که روزه گرفتن موجب ایجاد بیماری، تشدید بیماری، افزایش طول بیماری و یا تأخیر در سلامتی می‌شود.


رحمانی نصر بيان کرد: روزه‌دار با محروميت خود از لذت‌هاي مادي و با عمل كردن به اعمال اين ماه خود را به خداوند نزديك مي‌كند.

کارشناس مذهبی بیان داشت: ارزش عبادت در ماه مبارک رمضان از عبادت هزار ماه در نزد خداوند شریف‌تر است و چه وقتی برای دعا لازم‌تر از این زمان که همه‌ی اهل عالم گرفتار سختی و مشکلات دنیا هستیم و به لطف الهی محتاجیم.


وی با اشاره به اینکه روزه‌داری سبب تزکیه جان و تطهیر روح می‌شود، گفت: بدون شک ماه رمضان را نباید در کنترل شکم منحصر کرد، بلکه کنترل زبان و رفتار از شاخه‌های پرثمر این درخت مبارک هستند و نماز اول وقت در اوج‌گیری روح انسان و توجه خداوند به دعای او نقش اساسی دارد.
انتهای پیام/