در این روزهای کرونایی، قیمت برخی از اقلام پر مصرف مانند برنج، شکر، گوشت افزایش یافته و این در حالیست که اقلامي مانند شکر به سختی در بازار یافت می شود.

به گزارش سفیرافلاک، بیش از دوماهی از شیوع کرونا در کشور می گذرد، ویروسی که همه مردم را سخت درگیر کرده اما در میان این همه هیاهوی کرونایی، گرانی اقلام خصوصا اقلام پرمصرف روند افزایش دارد.

گرانی اقلام پرمصرف روز به روز در حال افزایش است در حالی که برخی از این اقلام در بازار به سختی یافت می شوند و ساز گرانی اقلام پر مصرف در این روزها بیشتر شنیده می شود.

این در حالیست که گرانی برخی از اقلام پرمصرف سبب شده تا سفره های مردم کوچکتر شود و متاسفانه علت اصلی این گرانی های افسارگسیخته را کرونا اعلام می کنند.

در این روزهایی که کرونا سبب تعطیلی بسیاری از کسب و کارها شده و افرادی با مشکلات معیشتی روبرو هستند متاسفانه گرانی های اخیر سبب شده تا فشار بر این خانواده ها مضاعف شود.

با فرا رسیدن ماه رمضان برخی از اقلام مانند شکر و برنج بیش از گذشته کمیاب شده اند و این اقلام با قیمتی چند برابر عرضه می شوند به طوری که شکر آزاد تا قیمیتی حدود 7000 تومان هم عرضه می شود.

علیرغم این که اعلام می شود چندین تن شکر و یا برنج در میان فروشگاه ها با نرخ دولتی عرضه می شود اما متاسفانه به سختی پیدا می شوند و مردم هم چاره ای ندارند جز این که این اقلام را با قیمت آزاد و چند برابر خریداری کنند که در این میان نظارت مسئولین امر را می طلبد.

توزیع 155 تن قند و شکر ویژه ماه رمضان در بروجرد

امروز در همین راستا ستاد تنظیم بازار در فرمانداری بروجرد برگزار شد که در ابتدا حمید آزاد بخت رئیس اداره صمت بروجرد در این جلسه گفت: در اسفند ماه 165 تن برنج، 29 تن گوشت قرمز و 243 تن شکر با قیمت دولتی در بروجرد عرضه شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در فروردین ماه 70 تن برنج، 100 تن شکر و 10 تن گوشت عرضه شده که علاوه بر این سهمیه ماه رمضان شهرستان بروجرد 135 تن برنج، 20 تن قند و 135 تن شکر بوده که توزیع آنها از امروز در فروشگاه ها آغاز شده است.

آزادبخت تصریح کرد: قند به قیمت هر کیلو 6330 تومان و شکر 5900 تومان عرضه می شود اما همچنان کمبود برنج وجود دارد.

صنوف متخلف 496 میلیون تومان جریمه شدند

وی با اشاره به تشکیل پرونده تخلفات گران فروشی در بروجرد گفت: 126 گزارش تخلفاتی دریافت شده که 48 پرونده تخلفات تشکیل و به تعزیرات ارجاع داده شده است.

رئیس اداره صمت بروجرد اضافه کرد: در این مدت 1880 مورد بازرسی از صنوف مختلف صورت گرفته که 496 میلیون تومان واحدهای متخلف جریمه شده اند.

آزادبخت با اشاره به قیمت بالای گوشت قرمز در بروجرد اظهار داشت: قیمت گوشت قرمز در بروجرد نسبت به سایر شهرهای استان بسیار بالاست که ضروری است اقدامات لازم در این راستا صورت گیرد.

وی از جریمه 9 فروشگاه بزرگ در بروجرد خبر داد و افزود: در بازرسی از فروشگاه های زنجیره ای 9 فروشگاه که تخلفاتی داشتند 100 میلیون تومان جریمه شدند و بازرسی ها همچنان ادامه دارد.

تبلیغات خلاف واقع، تخلف فروشگاه های بزرگ

صادق جوانمرد رئیس اداره تعزیرات حکومتی بروجرد در این جلسه گفت: قیمت گوشت قرمز در بروجرد از سایر شهرهای استان بالاتر است که علت آن را بررسی می کنیم.

وی بیان کرد: متاسفانه برخی از فروشگاه ها تبلیغات خلاف واقع دارند به طوری که مشخص شده برخی از آنها نه تنها تخفیف نداده اند بلکه گرانتر هم فروخته اند و تبلیغات واقعی نداشته اند.

جوانمرد تصریح کرد: این تخلفات تبلیغات خلاف واقع در فروشگاه های بزرگ دیده می شود که بازرسی ها تشدید شده و کار ما مبارزه با گرانفروشی است.

افزایش عوارض کشتارگاه، بهانه ای برای گران کردن گوشت قرمز

عبدالرحیم رحیمی فرماندار بروجرد با اشاره به قیمت گوشت قرمز در بروجرد گفت: سالها نرخ عوارض کشتارگاه ثابت مانده که امروز برای تغییر در این نرخ مشکلاتی ایجاد شده است.

وی افزود: وقتی قیمت عوارض افزایش می یابد قصابی ها این افزایش هزینه را در قیمت گوشت اثر داده و گوشت را با قیمتی بسیار بالاتر عرضه می کنند.

فرماندار بروجرد تصریح کرد: برخی از قصابی ها برای نرخ عوارض سواستفاده کرده و گاهی از کشتار دست می کشند  در حالی که افزایش قیمت عوارض امری طبیعی است و نباید قیمت عوارض را بهانه برای گران کردن گوشت قرار دهند.

با همه این تفاسیر شکر که امروز یکی از اقلام پرمصرف ماه رمضان است، کمیایی شده که به سختی در فروشگاه ها یافت می شود و می طلبد مسئولین برای تنظیم بازار و جلوگیری از گرانفروشی ها همه تلاش خود را به کار گیرند.

انتهای پیام/