فرود ساروقی گفت: 14 هزار متر مکعب آب با احداث بند سنگی ملاتی در روستای اسلام آباد خاوه ذخیره خواهد شد.

فرود ساروقی در گفت و گو با سفیرافلاک اظهارداشت: بند سنگی ملاتی روستای اسلام آباد با صرف اعتباری به میزان 6700 میلیون ریال با استفاده از اعتبارات استانی و بر اساس تخصیص های سالانه احداث شده است.

وی افزود: ارتفاع کل این بند سنگی ملاتی 10 متر و حجم کل بند سنگی ملاتی 3340 متر مکعب است که دارای ظرفیت ذخیره 14 هزار متر مکعب آب است.

مدیر جهاد کشاورزی دلفان تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح کنترل قسمتی از روان آبهای سالانه حوزه در فصول مختلف سال، افزایش و تقویت سفره های آب زیر زمینی، جلوگیری از طغیان آب های منطقه، کنترل بخشی از سیلاب سالانه ورودی به شهرستان است.

وی بیان کرد: همزمان با اجرای این طرح حدود 57 هکتار درختکاری در اراضی ملی انجام شده است که سبب جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش سطح جنگل شهرستان و همچنین ازدیاد پوشش گیاهی ونفوذ پذیری خاک در این اراضی می شود که امیدوارم با احداث این بندهای سنگی، ملاتی در شهرستان از بروز سیلاب ورودی آب‌های سطحی جلوگیری و سفره‌های آب زیرزمینی این منطقه کشاورزی تقویت شوند.


ساروقي گفت: از دیگر مزیت های اجرای این طرح جلوگیری از فرسایش خاک در منطقه و پایین دست حوزه ، افزایش راندمان تولیدات کشاورزی منطقه با افزایش سفره های آب زیر زمینی و تقویت آنها به وسیله اب نگهداری شده پشت بند می باشد.

انتهای پیام/