حجت الله بیرانوند گفت: سیلوها و انبارهای مکانیزه استان لرستان ظرفيت ذخيره سازي ۸۰۰ هزار تن گندم دارند.

به گزارش سفیر افلاک، حجت الله بیرانوند  عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در حوزه های گندم خوشبختانه لرستان ظرفیت خوبی دارد که در حال حاضر ۸۰۰ هزار تُن ظرفیت استاندارد ذخیره سازی گندم در سیلو ها و انبارهای مکانیزه در سطح استان لرستان است.


مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی لرستان بیان کرد: در استان تاکنون ۵۱۰ هزار تن خرید گندم بوده و با توجه به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن سیلوها، بیش از ۳۰۰ هزار تن ظرفیت مازاد در استان وجود دارد.


وی عنوان کرد: در بحث زیرساخت حوزه گندم مشکل خاصی وجود ندارد و با توجه به ظرفیت مازاد یک انبار غله مناسبی برای استان های همجوار خواهیم بود.


بیرانوند با بیان اینکه که استان لرستان حدود ۲۵۰ هزار تن در سال نیاز دارد که مازاد آن را می توانیم برای سایر استان ها استفاده کنیم، گفت: سال گذشته در بحث تولید متاسفانه در وضعیت خوبی قرار نداشتیم امسال با توجه به خرید ۱۴ میلیون تن گندم در کشور و از آنجا که تولید با خرید گندم متفاوت است و بخشی از تولید هم برای بذر و آسیاب در اختیار کشاورز است و مازاد نیاز بر کشاورز را خریداری می کنیم .


وی با اشاره به اینکه ۱۳ کارخانه در استان وجود دارند که ۷۵۰ هزار تن ظرفیت آنهاست، خاطرنشان کرد: ازآنجاکه خرید ما ۲۵۰ هزار تن است و سه برابر ظرفیت کارخانه در سطح استان داریم که متاسفانه کارخانجات آرد استان در بحث توزیع جغرافیایی آن مشکل دارند.

این مسئول ادامه داد: در بحث تنظیم بازار کالاهای اساسی، سال گذشته با وجود کمبود شکر توانسته ایم ۲۰ هزار تن شکر را تامین و با قیمت دولتی در اختیار صنعت و معدن استان قرار دهیم.

بیرانوند اذعان داشت: در بحث دانه های روغنی، استان لرستان در سال ۹۸-۹۷ چیزی حدود ۳ هزار و ۲۰۰دانه روغنی کلزا را خریداری کرده‌ایم و روند رو به رشدی در استان وجود دارد.

به گفته وی عمده دانه روغنی در شهرستان الشتر با بیش از ۱۵۰۰ تن است که اگر بتوانیم کاشت دانه های روغنی را در استان رونق دهیم با توجه به قیمت مناسب و کشت استراتژیک ظرفیت خوبی را برای استان مهیا خواهیم کرد.

انتهای پیام/