یک سال از سیلاب می‌گذرد اما همچنان دیار خانه‌ها و پل‌های تاریخی از زیر بار خسارات کمر راست نکرده است، بناهای آسیب دیده، لالایی کمبود اعتبار می‌خوانند!

به گزارش سفیرافلاک به نقل از مهر، حال بناهای تاریخی لرستان بعد از وقوع سیلاب همچنان ناخوش است، پل‌های تاریخی، خانه‌های تاریخی و … در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برند، هنوز کار مرمت این بناهای تاریخی بعد از سیلاب انجام نشده و این در حالیست که با استمرار این وضعیت باید منتظر اتفاقات ناگوار برای پیکر نیمه جان این بناهای تاریخی لرستان باشیم.

اتفاق ناگوار و تلخ در انتظار بناهای تاریخی

مسئولان بهانه خود را عدم تخصیص اعتبار برای مرمت این بناهای تاریخی اعلام می‌کنند تا میراث فرهنگی لرستان، صحنه وقوع یک اتفاق ناگوار و تلخ باشد.

۱۰۰ اثر تاریخی لرستان در جریان سیلاب فرودین ماه سال گذشته دچار خسارت شدند و در این میان پل تاریخی «کشکان» و قلعه فلک الافلاک از مهم‌ترین آثار تاریخی هستند که در جریان سیل خسارت دیدند، با پیگیری‌های صورت گرفته تا کنون اعتبار ناچیزی برای مرمت این دو بنای تاریخی اختصاص یافته که کفاف وضعیت موجود را نمی‌دهد.

منتظر ابلاغ اعتبارات هستیم

سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در این رابطه با بیان اینکه در سیلاب فروردین ماه ۹۸، بالغ بر ۵۷ میلیارد تومان به آثار و بناهای تاریخی لرستان خسارت وارد شد، اظهار داشت: مکاتبات فراوانی برای پرداخت این میزان خسارت صورت گرفت، منتها حفاظت آثار تاریخی در اولویت دولت نبود، بیشتر بحث معیشت، مسکن و… سیل زده‌ها در اولویت قرار گرفت.

وی با بیان اینکه طرح‌های ما به هیئت دولت رفته، مصوب هم شده است، افزود: اعتبارات که ابلاغ شود ما خیلی سریع سعی می‌کنیم که مرمت نهایی را انجام دهیم.

انجام مرمت‌های اضطراری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، گفت: سال گذشته به ناچار یک سری مرمت‌های اضطراری را به ویژه در پل‌های تاریخی مانند «کشکان»، «کلهر»، «سیاه پله»، «قلعه حاتم» و… در دستور کار قرار دادیم.

قاسمی با بیان اینکه تلاش کردیم که به صورت اضطراری از تخریب این بناها جلوگیری کنیم، گفت: همچنین تلاش کردیم که از آسیب بیشتر به این آثار تاریخی در ایام زمستان و فصل بارش‌های بعدی جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به پایه پل «کشکان» که کج شده بود، گفت: توانستیم این پایه پل را مهار کنیم و امسال اعتبار خوبی را از وزارتخانه گرفته‌ایم تا به زودی عملیات اجرایی مرمت اصولی پل «کشکان» آغاز شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، بیان داشت: این مرمت ادامه دار است و حتی ظرف سه تا چهار سال طاق‌هایی که از گذشته دچار آسیب و تخریب شده را به مرور زمان مرمت خواهیم کرد.

انتهای پیام/