طرح تامین آب دو روستای الیگودرز با انتقال آب ذوب شده برف‌های ارتفاعات اشترانکوه، کسب و کار کشاورزان و عشایر را رونق داد و منجر به مهاجرت معکوس به روستاها شد.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از مهر،طرح تأمین آب اراضی کشاورزی مناطق «خلیل آباد» و «آب باریک» شهرستان الیگودرز را می‌توان نمونه بارز تحقق شعار سال، یعنی «جهش تولید» عنوان کرد، اهالی این روستاها در سال‌های گذشته به علت خشکسالی و شرایط بد اقتصادی مجبور به مهاجرت شده‌اند و حالا با اجرای این طرح مهاجرت به این روستاها معکوس شده تا شاهد رونق کشاورزی و معیشت اهالی این منطقه باشیم.

۱۲ کیلومتر راه شکافی برای رساندن آب به اراضی کشاورزی

این طرح در مرداد ماه سال گذشته با حضور رئیس سازمان امور عشایری کشور افتتاح شد، به گفته سعید کریمی مدیرکل امور عشایری لرستان، برای افتتاح فاز نخست این طرح، اعتباری بالغ بر ۵۲ میلیارد ریال هزینه شده و فاز دوم طرح تأمین آب اراضی کشاورزی کانون توسعه «خلیل آباد» و «آب باریک» الیگودرز با اعتبار اولیه ۵۰ میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفت.

وی، عنوان کرد: با بهره بردای از این طرح ۴۰۰ خانوار عشایری در منطقه از نعمت تأمین آب بهره‌مند خواهند شد.

مدیرکل امور عشایری لرستان، ادامه داد: احداث بند خاکی برای مهار آب، ایجاد سد رسوبی گیر، اجرای ۱۲ کیلومتر خط انتقال آب، آبگیری استخر ۲ هزار متر مکعبی و راه شکافی ۱۲ کیلومتر مسیر عشایری از اقدامات اجرای این طرح بوده است.

۲۲ میلیارد تومان درآمد زایی در یک سال

کریمی با بیان اینکه آب این طرح از دامنه ارتفاعات برف گیر «تخت شاه» اشترانکوه آبگیری شده و بند انحرافی را ایجاد کرده‌ایم، گفت: با لوله پلی اتیلن نمره ۴۰۰، ۱۲ کیلومتر آب را از کوه‌ها و دره‌ها عبور داده‌ایم و به محل استخر و ذخیره آب عشایر رسانده‌ایم و از این محل نیز آب وارد مزارع کشاورزی می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان ذخیره آب این استخر دو هزار متر مکعب است، بیان داشت: مجوزی که ما داریم برداشت ۲۵۰ لیتر در ثانیه آب از این استخر است که ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این منطقه که چندین سال به صورت دیم کشت می‌شد الان آبی شده است.

مدیرکل امور عشایری لرستان، بیان داشت: هزینه کل طرح تقریباً ۱۵ میلیارد تومان بوده ولی این طرح در همان سال اول ۲۲ میلیارد تومان درآمد داشته است.

کریمی، ادامه داد: با اجرای این طرح به نوعی تحقق شعار «جهش تولید»، افزایش عملکرد، درآمد مازاد عشایر و مهاجرت معکوس را داشته‌ایم.

وی، عنوان کرد: در حال حاضر مردم می‌خواهند که به منطقه برگردند و ما برای آنها سایت «اسکان» تعریف کرده‌ایم.

طرحی که برداشت محصول را چند برابر کرد

یکی از اهالی روستای «خلیل آباد» با بیان اینکه در گذشته محل تأمین آب اراضی کشاورزی ما یک جوی سنتی بود و مردم نمی‌توانستند جوی را لایروبی و… کنند و به دلیل مشکلاتی از این قبیل مردم دیگر نتوانستند تأمین معاش داشته باشند، گفت: همین امر موجب شد که مردم مجبور به مهاجرت شوند.

وی با بیان اینکه قبلاً میزان برداشت محصول ما از اراضی کشاورزی در هر هکتار یک تا ۱.۵ تن بود، عنوان کرد: با اجرای این طرح در حال حاضر میزان برداشت محصول ما به حدود هفت تن در هر هکتار رسیده است.

یکی دیگر از کشاورزان این منطقه با بیان اینکه زمینی که امروز به زیر کشت رفته است ما را بی نیاز کرده و مشکلات اقتصادی ما حل شده است، افزود: خدا را شکر که به برکت جمهوری اسلامی الان مردم این منطقه بهترین محصول را می‌توانند از زمین‌های خود برداشت کنند.

وی که مشغول کاشت سیب زمینی در زمین کشاورزی خود بود، عنوان کرد: با آبی که از سمت «تخت شاه» برای روستاهای «خلیل آباد» و «آب باریک» می‌آید مشغول کاشت بهاره محصول خود هستیم.

وی، تصریح کرد: با اجرای این طرح ما دیگر مشکلاتی از قبیل سوختن ترانس و وسایل برقی حوزه کشاورزی خود را نداریم.

انتقال آب به روش ثقلی به اراضی کشاورزی

حسینی مدیر امور شعب عشایری الیگودرز نیز در سخنانی با بیان اینکه انتقال آب به روش «ثقلی» از مزیت‌های این طرح است، اظهار داشت: برای رسیدن آب از سرچشمه به مزرعه نیازی به مصرف انرژی از جمله برق نیست.

وی با بیان اینکه اختلاف ارتفاعی که ما در نقطه برداشت و نقطه منبع ذخیره آب داشته‌ایم، حدود ۲۶۰ متر است، تصریح کرد: این اختلاف ارتفاع کمک می‌کرد که ما آب را به صورت «ثقلی» انتقال بدهیم.

مدیر امور شعب عشایری الیگودرز، ادامه داد: دوباره از منبع ذخیره آب تا روی اراضی کشاورزی این امر عملیاتی شده است که اختلاف ارتفاع آن نیز حدود ۸۰ متر است و این کمک می‌کند که تمام «آب پاش» هایی که در مسیر کارگذاری شده به صورت خودکار فعال باشند.

حسینی در ادامه از حفر چاه عمیق برای تأمین آب شرب اهالی این منطقه خبر داد و گفت: عملیات اجرایی حفر چاه ظرف هفته آینده شروع می‌شود.

وی، همچنین از معرفی متقاضیان این منطقه به بانک و دستگاه‌های مربوطه برای کاشت گیاهان دارویی و باغات خبر داد.

بنابر این گزارش، استان لرستان با آب‌وهوای مناسب، رودهای پرآب و خاک حاصلخیز استعداد ویژه‌ای برای کشاورزی دارد به‌طوری‌که پایه اصلی اقتصاد مردم این استان را کشاورزی تشکیل می‌دهد، رونق ظرفیت‌های موجود در این حوزه می‌تواند زمینه را برای تحقق شعار «جهش تولید» فراهم آورد، موضوعی که باید از سوی مسئولان لرستان بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/