روایت دهستان «میربگ جنوبی» در شهرستان دلفان با هزار و ۶۶۵ خانوار، حکایت محرومیت عمیقی است که اهالی برخی از روستاهای آن همچنان از آب شرب، راه دسترسی، گاز و ... محروم هستند.

به گزارش سفيرافلاك به نقل از مهر، اگرچه طی ۴۰ سال گذشته گام‌های مؤثری برای زدودن چهره فقر و محرومیت از مناطق روستایی برداشته که قابل تقدیر است اما برخی مناطق روستایی به سبب عمق محرومیت هنوز نتوانسته‌اند در ردیف مناطق برخوردار قرار بگیرند.

محرومیتی عمیق در دهستان «میربگ جنوبی»

شهرستان دلفان به سبب تعداد زیاد روستا، پراکندگی و واقع شدن بسیاری از روستاها در مناطق صعب العبور تعداد زیادی از روستاهای آن از کمترین امکانات زندگی محرومند، یکی محروم‌ترین مناطق این شهرستان دهستان «میربگ جنوبی» است، دهستانی که هنوز برخی از روستاهای آن از ساده‌ترین و ضروری‌ترین امکانات برخوردار نیستند.

دهستان «میربگ جنوبی» با ۲۸۲ کیلومتر مربع مساحت در بخش مرکزی شهرستان دلفان قرار دارد و به لحاظ زیرساخت‌ها با مشکلات جدی مواجه است.

بر اساس سرشمار سال ۹۵، این دهستان با هزار و ۶۶۵ خانوار، همچنان با مشکلاتی از قبیل گازرسانی، تأمین آب شرب، بهسازی واحدهای مسکونی فرسوده و مشکلات ریز و درشت دیگر دست و پنجه نرم می‌کند مشکلاتی که حل هر کدام از آنها کمک شایانی به بهبود وضعیت زندگی مردم این مناطق و جلوگیری از مهاجرت روبه رشد آنها به کلان شهرها می‌کند.

«میربگ جنوبی» دور دست ترین منطقه دلفان

مصطفی آوختی بخشدار بخش مرکزی دلفان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دهستان «میربگ» جنوبی یکی از دور دست ترین دهستان‌های بخش مرکزی شهرستان دلفان است، اظهار داشت: آخرین روستای این دهستان تا شهر حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

وی با بیان اینکه این دهستان مشکلات زیادی دارد، عنوان کرد: به لحاظ راه روستایی، این دهستان مشکلات عمده‌ای دارد.

روستاهایی در انتظار احداث راه دسترسی

بخشدار بخش مرکزی با تاکید بر اینکه تا چند وقت پیش روستای «ده یوسفان» اصلاً جاده راه شکافی هم نداشت، بیان داشت: در این راستا با کمک معاون عمرانی استاندار یک دستگاه بولدوزر برای راه شکافی این روستا اختصاص پیدا کرد و حدود پنج کیلومتر از این مسیر را راه شکافی کردیم.

آوختی با تاکید بر اینکه اهالی این روستا برای اینکه به شهر نورآباد بیایند باید بین ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر را دور می‌زدند تا برسند به شهر، افزود: با این راه شکافی که انجام شد این میزان راه به ۲۰ کیلومتر کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به روستای «زیور» و «فاضل آباد» این دهستان، گفت: ایجاد راه دسترسی به این دو روستا نیازمند احداث ۶۰ تا ۷۰ دهنه پل است، پارسال راه شکافی این دو روستا انجام گرفت و از سازمان مدیریت و برنامه ریزی درخواست کرده‌ایم که اعتبار لازم را به ما پرداخت کند تا بتوانیم بقیه کارها را انجام دهیم.

روستاهایی با راه خاکی

بخشدار بخش مرکزی با اشاره به روستای «سرمرنگ» و «شینه» شهرستان دلفان که قبل از امامزاده «پیرمحمد» قرار دارند، تصریح کرد: تردد در جاده این دو روستا نیز در فصل زمستان به سختی انجام می‌شود.

آوختی با تاکید بر اینکه درخواست کمک برای احداث راه دسترسی به این روستاها را به معاونت عمرانی استانداری لرستان داده‌ایم، افزود: معاون استاندار نیز قول داده‌اند که در اعتبارات امسال این اعتبار تخصیص پیدا کند.

وی با بیان اینکه در بخش «میربگ جنوبی» حدود ۴۰ روستا قرار دارد، بیان داشت: در حال حاضر روستاهای «کریم آباد»، «انبوه که»، «شینه»، «فاضل آباد»، «زیور» و «ده یوسفان» دارای راه دسترسی خاکی هستند.

بخشدار میربگ جنوبی، گفت: مابقی روستاهای این بخش یا شوسه و یا آسفالت هستند.

۱۱ روستای «میربگ جنوبی» بدون آب شرب لوله کشی هستند

آوختی در ادامه به وضعیت آبرسانی به روستاهای بخش «میربگ جنوبی» اشاره کرد و گفت: اکثر روستاهای این بخش آب شرب دارند، همچنین کار آبرسانی به حدود هشت روستای این بخش توسط قرارگاه خاتم در دستور کار است، کار حفر چاه، ساخت منبع آب، احداث خط انتقال این پروژه انجام شده و در حال حاضر کار تجهیز آن باقی مانده است.

وی با بیان اینکه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اعلام کرده که قرارگاه خاتم باید این پروژه را تحویل ما بدهد که کار آبرسانی به آن را انجام دهیم، افزود: چاه باید تجهیز شود تا کار آب رسانی به این هفت روستا عملیاتی شود.

بخشدار بخش مرکزی با تاکید بر اینکه دولت نیز آبرسانی به ۱۱ روستای «دمباغ»، «مله خان»، «نعمت آباد»، «عباس آباد» و… را در دستور کار قرار داده است، بیان داشت: در حال حاضر کار احداث مجتمع آبرسانی به روستاها در حال اجرا است.

۱۰ روستا بدون گاز

آوختی همچنین به وضعیت گاز رسانی به روستاهای بخش «میربگ جنوبی» اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تحول خوبی در این زمینه در دستور کار قرار گرفته است.

وی، بیان داشت: در حال حاضر حدود ۱۰ روستای «گنجره»، «سرمرنگ»، «فاضل آباد» و «زیور»، «ده یوسفان»، «کریم آباد» گاز رسانی نشده‌اند.

حداقل امکانات بهداشتی و درمانی در مراکز بهداشت وجود داردبخشدار بخش مرکزی دلفان همچنین به حوزه بهداشت و درمان بخش «میربگ جنوبی» اشاره کرد و گفت: یک مرکز درمانی در روستای «دمباغ» داریم، در روستای «مله خان» نیز یک مرکز بهداشت ثابت داریم، روستاهایی که بزرگ هستند و دهیاری دارند دارای مرکز بهداشت هستند.

آوختی با بیان اینکه هر چند روستای نزدیک به هم، یک مرکز بهداشت دارند، گفت: حداقل امکانات بهداشتی و درمانی در مراکز بهداشت وجود دارد، اگر مسئولان جاده‌های ارتباطی این بخش را احداث کنند مابقی مشکلات ما حل خواهد شد.

حوزه راه «میربگ جنوبی» در انتظار تخصیص اعتبار

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مشکل بخش «میربگ جنوبی» راه دسترسی به روستاهای آن است، گفت: ما برای رفع این مشکل درخواست‌های زیادی به مسئولان مربوطه داشته‌ایم و همچنان بر اساس وعده مسئولان منتظر تخصیص اعتبار هستیم.

یکی از مشکلات دهستان‌های محروم بخش مرکزی شهرستان دلفان وجود منازل غیر ایمن و غیر استاندار بود که سیلاب فروردین ماه ۹۸ این مشکل را برای ساکنین این روستاها دو چندان کرد به طوری که بسیاری از منازل تخریب و یا غیر قابل استفاده شد.

بخشدار مرکزی شهرستان دلفان با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این بخشداری توجه به بافت غیر ایمن منازل روستایی بوده است، افزود: تا پایان سال ۹۸ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تعداد ۹۵۰ واحد احداث شد و یکی از مهم‌ترین مشکلات این حوزه در بخش مرکزی مرتفع شد.

آوختی با اشاره به اینکه علاوه بر این تعداد نیز، با توجه به استقرار ستاد بازسازی استان قزوین پس از سیلاب فروردین ۹۸، تعداد هزار و ۵۱ واحد جدید نیز احداث شد، گفت: تعداد دو هزار و ۳۹۱ واحد نیز تعمیر شده است.

انتهاي پيام/