امروزه جنگل‌های زاگرس بیش از هر زمان دیگری در معرض تخریب و نابودی قرار دارند. در این بین نقش فراکسیون زاگرس‌نشینان مجلس برای بهبود اوضاع ریه‌های زاگرس می‌تواند تعیین کننده باشد.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از فارس، گستره جنگل‌های زاگرس که از آنها به عنوان ریه‌های غرب ایران یاد می‌شود از شمال غربی ایران از آذربایجان غربی آغاز شده و با گذر از استان‌های کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و نهایتا در استان فارس به پایان می‌رسد.

به گفته کارشناسان مساحت جنگل‌های زاگرس در گذشته نه چندان دور بیش از ۱۰ میلیون هکتار بوده است اما متاسفانه در دهه‌های گذشته و سال‌های اخیر به دلیل استفاده نابجای انسان و دست بردن در طبیعت مساحت ریه‌های زاگرس که عمده درختان آن بلوط هستند روز به روز کاهش یافته بگونه‌ای که گفته می‌شود هم اکنون حدود ۶ میلیون هکتار جنگل در منطقه زاگرس وجود دارد.

مهمترین عوامل تخریب جنگلها

آتش سوزی، ریزگردها، شیوع آفت و بیماری‌های جنگلی و همچنین و آسیب رساندن انسان به درختان مهم‌ترین دلایلی است که کارشناسان آن را در کاهش جنگل‌های زاگرس دخیل می‌دانند. 

نقش جنگل‌های زاگرس در زندگی اهالی آن از دیرباز دارای اهمیت فراوانی بوده است و امروزه نیز بسیاری از مردم این دیار زندگی خود را با کمک جنگلها و مراتع موجود می‌گذرانند به همین دلیل حفظ و صیانت از این جنگل‌ها برای استفاده از نسل فعلی و نسل‌های آینده اهمیت بسیار زیادی داشته و می‌طلبد که مسئولین امر توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند.

امروزه جنگل‌های زاگرس بیش از هر زمان دیگری در معرض تخریب و نابودی قرار دارند به گونه‌ای که کارشناسان معتقدند اگر فکری اساسی برای نجات و احیای این منابع طبیعی غنی اندیشیده نشود به زودی بخش عظیمی از آن از بین خواهد رفت.

اوضاع نامطلوب حفاظت از جنگلها

بر اساس قانون وظیفه حفاظت و صیانت از جنگلها و منازع طبیعی برر عهده دولت است، متاسفانه شرایط و شواهد موجود حکایت از آن دارد که دستگاه‌های دولتی با توجه محدودیت‌های موجود به درستی توان حفاظت و صیانت از این را ندارند و فرهنگ صیانت از جنگل‌ها نیز به درستی نهادینه نشده است، چنانکه در آتش سوزی‌های اخیر در جنوب غرب و غرب ایران کمبود تجهیزات و دستگاههای اطفاء حریق و همچنین کمبود نیروی انسانی به خوبی به چشم آمد.

بسیاری از افراد نقش مردم و شهروندان عادی را در حفاظت و صیانت از جنگل‌ها و محیط زیست تعیین‌کننده می‌دانند اما در عین حال کارشناسان معتقدند اگر می‌خواهیم به صورت اساسی به فکر جنگل‌های زاگرس باشیم باید مشکلات و کمبودهای موجود را در این منطقه برطرف کنیم و به استانداردهای جهانی در این زمینه توجه داشته باشیم.

بر اساس استانداردهای جهانی برای هر هزار هکتار جنگل به یک محیط بان نیاز است اما متاسفانه در استانی مانند لرستان که یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل داشته و بیش از ۲۰ درصد جنگل‌های زاگرس در آن قرار دارد این شاخص با استاندارد جهانی فاصله زیادی دارد به گونه‌ای که در استان لرستان به ازای هر ۲۷ هزار هکتار جنگل تنها یک محیط‌بان فعال داریم.به تبع این آمار در بیشتر مناطق زاگرس نشین نیز خیلی بهتر از این نیست.

از طرفی دیگر یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در مواقع آتش سوزی در جنگل‌های زاگرس عدم استفاده و در اختیار نداشتن بالگردهای اطفاء حریق است و از آنجایی که اکثر جنگل‌های این منطقه به واسطه شرایط جغرافیایی در مناطق صعب‌العبور و دور افتاده قرار دارد استفاده از بالگردهای اطفاء امری ضروری است.

از آنجایی که از بین رفتن جنگل های زاگرس تاثیر منفی بر زندگی اهالی این منطقه خواهد داشت و از سوی دیگر آثار زیانبار زیست محیطی جبران‌ناپذیری به همراه دارد می‌طلبد که مسئولان در قوه‌های مجریه و مقننه چاره‌ای اساسی برای آن در نظر گیرند.

نقش مجلس در حفاظت و صیانت از جنگل‌ها

با توجه به نقش مجلس در قانون گذاری و نظارت بر اجرای آن توسط دولت، در صورت توجه نمایندگان به جنگل‌های زاگرس و تصویب قوانین لازم در این زمینه می‌توان گام‌های اساسی با کمک و همکاری قوه‌های مقننه و مجریه برداشت.

نمایندگان مجلس در صورتی که پرونده جنگل‌های زاگرس را به صورت ویژه مورد عنایت قرار داده و از تمامی ظرفیت موجود برای بهبود شرایط استفاده کنند قطعا شاهد برداشته شدن گام‌های اساسی از سوی دولت نیز خواهیم بود.

 در همین راستا فراکسیون نمایندگان مناطق زاگرس نشین یکی از ظرفیت‌هایی است که با حضور نمایندگان استان‌های شمال غرب تا جنوب غربی ایران که جنگل‌های زاگرس در آن قرار دارند تشکیل می‌شود.

هر چند جنگل‌های زاگرس متعلق به تمام مردم ایران است و تمام نمایندگان در قبال آن مسوول‌اند، اما از آنجایی که اعضای فراکسیون زاگرس نشینان مجلس عمدتاً از شهرها و مناطقی هستند که جنگل‌های زاگرس در آن قرار دارند انتظارات از آنها در این راستا بیشتر است.

حال با توجه به اینکه ریه‌های زاگرس در حال از بین رفتن هستند و بیش از هر زمان دیگری به کمک نیاز دارند، این وظیفه فراکسیون زاگرس نشینان است که در اولین اقدام جدی خود در مجلس یازدهم یک دل و یک صدا و بدور از هر گونه اختلافی برای کمک به جنگل‌های زاگرس هم قسم شده و نقش خود را با کمک دولت در این زمینه ایفا کنند.

مهمترین نیازهای موجود چیست؟

به گواه کارشناسان از جمله مشکلاتی که وجود داشته و مجلس برای رفع آنها باید به دولت کمک کند و نهایتا در برخی جاها به دولت فشار بیاورد، ایجاد پایگاه‌های اطفا حریق در مناطق مستعد آتش سوزی و خرید و بکارگیری بالگردهای اطفاء حریق برای جنگل‌های زاگرس است.

از سوی دیگر برای کمبود محیط‌بان در مناطق زاگرس باید چاره اساسی اندیشیده شود چرا که تا رسیدن به استانداردهای جهانی فاصله بسیاری داریم و لذا مجلس می‌تواند ورود تاثیرگذاری در این مقوله داشته باشد.

خرید تجهیزات لازم برای محیطبانان از جمله خرید دمنده ضد حریق، دستگاه‌های مخزن آب، آتش کوب و سایر تجهیزات لازم از دیگر نیازهای اساسی برای جلوگیری از نابودی جنگل‌های زاگرس است که باید در کنار آموزش جوامع محلی و فرهنگ سازی در جامعه به آن توجه ویژه شود.

در پایان بار دیگر باید تاکید کرد که بی‌شک فراکسیون زاگرس نشینان مجلس می‌تواند با ورود جدی به این موضوع کمک شایانی به مردم زاگرس و به تبع تمام مردم ایران داشته باشد که با توجه به اهمیت موضوع امید می‌رود نجات جنگل‌های زاگرس هر چه سریع‌تر در دستور کار مجلس یازدهم و نمایندگان زاگرس نشین قرار گیرد و دولت نیز اعتبار ویژه‌ای به این منظور اختصاص دهد.

انتهای پیام/