رییس جهاد کشاورزی چگنی گفت: برای نخستین بار در شهرستان چگنی 10 هکتار کلزای دیم در روستای سراب ناوه کش به صورت ترویجی کشت شد.

 ماندانا آکسونیان در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: با توجه به شعار سال و جهش تولید، جهاد کشاورزی در راستای علمی نمودن کشاورزی و تلاش در جهت افزایش تولید در واحد سطح و افزایش درآمد کشاورزان برنامه ریزی لازم را انجام داده است.

وی اضافه کرد: ۱۶ درصد روغن مصرفی کشور در داخل تولید می شود و ۸۴ درصد مابقی از خارج کشور وارد می شود و همین امر سبب خروج ارز زیادی از کشور می شود که ضرورت دارد کشت گیاهان روغنی از قبیل کلزا، گلرنگ و… در شرایط آبی و دیم ترویج شود.

آکسونیان تصریح کرد: میزان اراضی آبی شهرستان ۵۵۰۰ هکتار و اراضی دیم ۳۸۰۰۰ هکتار است که تناوب زراعی در اراضی دیم رعایت نشده و کشت متناوب گندم، جو و یا آیش صورت می گیرد که موجب کاهش عملکرد و تضعیف خاک می شود.

رییس جهاد کشاورزی چگنی گفت: در همین راستا به منظور معرفی کشت های جدید در سال زراعی برای اولین بار در این شهرستان ۱۰ هکتار کلزای دیم در روستای سراب ناوه کش به صورت ترویجی کشت شد.

وی بیان کرد: از مزایای کشت کلزا کنترل بهتر آفات و بیماری ها و علف هرز مزارع در سال آینده و همچنین تقویت خاک است و ضمن اینکه کلزا در مقایسه با گندم توجیه اقتصادی بهتری دارد، این مزرعه در اوایل آبان ماه با شروع بارندگی به میزان ۱۰ کیلوگرم بذر در هکتار به صورت مکانیزه کشت شد.

آکسونیان اظهار داشت: به ازای هر هکتار در زمان کشت دو کیسه کود پتاس و دو کیسه سوپر فسفات تریپل، در زمان دو تا سه برگی کلزا و ساقه دهی و گلدهی نیز یک تا دو کیسه کود اوره استفاده شد و با توجه به وضعیت مطلوب مزرعه، با حضور کشاورزان برنامه روز مزرعه و بازدید ترویجی جهت معرفی این محصول و تشویق کشاورزان جهت کشت در سال آینده صورت گرفت.

وی افزود: پیش بینی می شود این مزرعه عملکردی در حدود یک تن و بالاتر داشته باشد و با توجه به عملکرد گندم دیم در شهرستان که در همین حدود است، از طرفی قیمت بالاتر خرید دانه روغنی کلزا به قیمت ۴۶۶۰ تومان، این کشت سبب افزایش درآمد کشاورزان می شود.

رییس جهاد کشاورزی چگنی اظهار داشت: همچنین از کنجاله سویا جهت تولید خوراک دام استفاده شده و این مساله با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد خوراک دام از خارج وارد می شود می تواند از خروج ارز جلوگیری نماید.

به گفته وی در شهرستان چگنی برای اولین بار کشت تریتیکاله و ماشک در مخلوط با جو صورت گرفته که علاوه بر تامین خوراک دام سبب رعایت تناوب و بهبود وضعیت اراضی دیم می شود.

آکسونیان خاطرنشان کرد: کشت نخود اصلاح شده پایه بلند در بیش از ۱۰۰هکتار اراضی شهرستان در سال جاری می تواند نوید بخش رعایت الگوی کشت و معرفی محصول با صرفه در  تناوب با گندم و جو در اراضی دیم باشد.

انتهای پیام/