در روستای برخوردار شهرستان دلفان، وجود یک معدن شن و ماسه در نزدیکی روستا سبب شده تا مشکلاتی از جمله آلودگی صوتی، خسارت به راه و جاده، بروز تصادفات را ایجاد کند که سبب اعتراض مردم این منطقه شده است.

به گزارش سفیرافلاک روستای برخوردار بخش خاوه از توابع شهرستان دلفان است، 12 سال پیش در این روستا یک معدن شن و ماسه راه اندازی شده که اهالی روستا طی روزهای گذشته اعتراضاتی را مبنی بر ضرر و مشکلاتی که این معدن ایجاد کرده را داشتند.

اهالی روستای برخوردار در اعتراضات خود اعلام کردند که صداهای مهیبی که در اثر انفجار در این معدن رخ می دهد، مشکلاتی را ایجاد کرده و علاوه بر آلودگی صوتی، به دلیل تردد خودروهای سنگین در مسیر جاده و زمین های کشاورزی، خسارت ها و آسیب هایی را وارد کرده است.

در این تجمعات ممانعت از تردد کامیون های معدن صورت گرفت که با حضور پلیس و سایر نهادها مسیر بازگشایی شد.

بسیاری از اهالی روستا که در این اعتراضات حضور داشتند با در دست داشتن تصاویری از رهبری اعلام کردند که خواستار رسیدگی  مسئولین به این مشکلات هستند و اجازه نمی دهند که عده ای در پس این اعتراضات، سواستفاده های سیاسی کند.

این معدن با دارا بودن مجوز سالهاست که فعالیت می کند اما در کنار این معدن مشکلاتی ایجاد شده که همت مسئولین برای رفع مشکلات را می طلبد.

یکی از اهالی روستای برخوردار در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک گفت: انفجارهایی که در این معدن صورت می گیرد نه تنها آلودگی صوتی به همراه دارد بلکه به دلیل فاصله کم این معدن از روستا سبب مشکلاتی از جمله ترک برداشتن منازل روستا شده است.

وی بیان کرد: قبلا در خصوص مشکلاتی که این معدن ایجاد می کند اعتراض داشتیم اما واقعا از مسئولین انتظار داریم به مشکلات ما توجه و رسیدگی کنند و نسبت به خواسته ما بی تفاوت نباشند.

یکی دیگر از اهالی روستا تصادفات در این محور را از دیگر مشکلات روستا برشمرد و افزود: ترددهای بسیار زیاد خودروهای سنگین در این مسیر سبب بروز تصادفاتی می شود و خانواده هایی عزیزان خود را بر اثر این حوادث از دست داده اند.

وی اضافه کرد: این معدن نه تنها برای مسیر تردد بلکه در بخش کشاورزی خسارت وارد کرده و خواهشمندیم به این مشکلات رسیدگی شود.

مسائل و مشکلات باید از طریق قانونی پیگیری شود

محمود ثمینی معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان در گفت و گو با سفیرافلاک گفت: طی چند وقت اخیر مشکلاتی در روستای برخوردار ایجاد شده که مردم آن منطقه هر موضوع، مشکل و گلایه ای که دارند باید از مسیر قانونی حرکت کنند.

وی اضافه کرد: برخی از اهالی روستا از آسیب به ساختمان و یا مشکلاتی در مسائل زمین گلایه دارند که برای حل این مشکلات باید به مرجع قانونی مراجعه کنند و دستگاه قضایی آماده پاسخگویی است.

ثمینی تصریح کرد: از هر گونه اقدام انفرادی، خودسرانه و غیرقانونی خودداری شود و مشکلات را از راه قانونی پیگیری کنند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان اظهار داشت: شرکت شن و ماسه ای که در کنار این روستا واقع شده، یک مسئولیت اجتماعی دارد و باید حُسن همجواری با روستا را حفظ کند و اگر خسارتی از سوی شرکت وارد شده باشد قطعا پیگیری می شود.

 وی بیان کرد: قرار شد جلسه ای با حضور مسئولین و ریش سفیدان روستا برگزار شود و مسائل و مشکلات بررسی گردد و آنچه مربوط به مسئولیت های قانونی و اجتماعی شرکت هست باید به آن عمل کند اما اهالی روستا نیز باید توجه کنند که محور را قانون قرار دهند و اقدامات خارج از عرف و قانون انجام ندهند.

ثمینی با اشاره به پیگیری مشکلات در این روستا افزود: طی چند وقت اخیر اتفاقاتی در این روستا رخ داد که با تذکراتی برطرف شد اما باید همه به قانون احترام بگذارند و طبق قانون اقدام شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان تصریح کرد: از سوی دیگر شرکتی که مشغول به فعالیت است باید حقوق شهروندی را رعایت کند و مردم هم طبق قانون عمل کنند و هر گونه مسائل و مشکلی را از مسیر قانون دنبال کنند و ما از حقوق مردم دفاع می کنیم.

مردم اعتراضات را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند

حجت الاسلام علی اکبر جمیاری با اشاره به اعتراضات اخیر در دلفان به خبرنگار سفیر افلاک گفت: این معدن چند سال است که در این منطقه فعالیت دارد و اهالی روستا اعتراضاتی دارند که ضروری است تا هر گونه اعتراضات را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

وی اضافه کرد: مردم روستای برخوردار مردمی انقلابی بوده و خواستار رسیدگی به این مشکلات هستند و انتظار دارند تا مسئولین مشکلات آنها را برطرف کنند.

حجت الاسلام جمیاری تصریح کرد: نباید اجازه داد تا این گونه مشکلات و اعتراضات سبب شود تا عده ای از این فرصت سواستفاده کنند و همه این مشکلات با برنامه ریزی و رسیدگی مراجع قضایی برطرف می شود.

به هر حال ضروری است تا مسائل و مشکلات در این روستا با همت مسئولین و ورود دستگاه قضا بررسی و برطرف شود.

انتهای پیام/