معاون محیط زیست لرستان گفت: با هدف جلوگیری از تهدیدها و حفاظت از تالاب ها، تالاب های لرستان به مناطق حفاظتی و شکار ممنوع، ارتقا می یابند.

نبی الله قائد رحمتی در گفت و گو با سفیرافلاک با اشاره به وضعیت تالاب های لرستان اظهار داشت: طی دو سال اخیر به دلیل بارش های باران، وضعیت تالاب ها رضایت بخش است به طوری که برخی از آنها در شرایط نرمال قرار دارند اما هنوز به شرایط اولیه نرسیده اند.

وی اضافه کرد: برخی از تالاب ها که سال ها قبل به دلیل کمبود بارش ها، خشک شده بودند اما با بارش های اخیر این تالاب ها پر شده و برخی از آنها در حال سرریزشدن هستند.

قائد رحمتی با تاکید بر حفاظت از تالاب ها تصریح کرد: برای این که تالاب ها را از تصرفات غیر قانونی حفاظت کنیم و این تالاب ها از تهدیدات دور بمانند، محدوده های آنان را به عنوان مناطق شکار و صید ممنوع، مشخص کردیم.

معاون فنی اداره کل محیط زیست لرستان افزود: با هماهنگی های انجام شده، تلاش داریم تا این مناطق به عنوان مناطق تحت حفاظت محیط زیست معرفی کنیم  که بتوانیم قوانین حفاظتی را در این مناطق اعمال کنیم و حفاظت از تالاب ها به خوبی صورت گیرد.

وی بیان کرد: در راستای اجرای این برنامه اقدامات لازم انجام شده و پرونده های این مناطق تکمیل شده تا تالاب های لرستان به مناطق حفاظتی شکار ممنوع، ارتقا یابند.

قائدرحمتی اظهار داشت: تالاب خروسان ازنا و بیشه دالان به عنوان مناطق حفاظت شده در اختیار محیط زیست قرار گرفته اند و علاوه بر این تالاب ها، مطالعات تالاب تنوردر نیز انجام شده که ارتقا یابد.

معاون فنی اداره کل محیط زیست لرستان با اشاره به این که تصرفات جدیدی در تالاب ها صورت نگرفته گفت: احداث پاسگاه محیط بانی سبب می شود تا از تصرفات و تغییر کاربردی در این مناطق جلوگیری شود که برخی از تالاب ها مجهز به پاسگاه محیط بانی هستند و امسال در صورت تامین اعتبار، پاسگاه محیط بانی در تالاب تنوردر و خروسان ازنا احداث می شود.

وی اضافه کرد: در استان لرستان ۱۴ تالاب و دریاچه گهر تحت حفاظت محیط زیست قرار دارند.

انتهای پیام/