در حالی که پس از مدتها لرستان از وضعیت قرمز در شیوع کرونا خارج شد اما استاندار لرستان از پیش بینی افزایش مبتلایان طی روزهای آینده خبر داد و گفت: لرستان در شیوع کرونا به وضعیت هشدار رسید.

به گزارش سفیرافلاک، کووید 19 ویروسی که چند ماه است دنیا را درگیر کرده، ویروسی که هر روز نشانه ها و علائم جدیدی از آن آشکار می شود و روزانه شمار زیادی را مبتلا می کند.

در کشور ما کرونا از ابتدای اسفند شیوع پیدا کرد، در روزهای نخست محدودیت هایی در رفت و آمد و بازار ایجاد شد، مدارس و دانشگاه ها همه تعطیل شدند و همه این موارد با حفظ سلامتی مردم و کاهش شیوع کرونا انجام می شد.

رفته رفته در اواخر فروردین به نظر می رسید که طبق آمارها، شیوع این بیماری کمتر شده و بعد از بازگشایی بسیاری از مراکز و مکان ها و دور شدن از محدودیت ها، این بیماری دوباره خیز گرفت و هر روز هزاران نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده و تعدادی هم جان خود را از دست می دهند.

در حالی که رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی مهمترین راهکار برای کاهش شیوع کرونا اعلام شده اما به نظر می رسد چندان توجهی به این نکات طلایی نمی شود و برخی از شهروندان بدون ماسک و فاصله اجتماعی در خیابان و مراکز شلوع و پر ازدحام حضور دارند.

دور شدن از رعایت موارد بهداشتی سبب می شود تا نه تنها از شیوع این بیماری کاسته نشود بلکه روز به روز بر تعداد مبتلایان و جانباختگان این بیماری اضافه گردد و تعدادی از استانها در وضعیت قرمز و به مرحله هشدار برسند.

طبق اعلام وزارت بهداشت تاکنون 187 هزار و 427 نفر در کشور به کرونا مبتلا شده اند و تعداد جانباختگان این بیماری به 8837 نفر رسیده است و استان های آذربایجان غربی، هرمزگان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند.

این در حالیست که در اخبار شنیده ایم مثلا ده ها نفر در یک مهمانی و عروسی به کرونا مبتلا شده اند اما بی توجه به این موضوع همچنان مهمانی ها و مراسم مختلف به قوت خود باقیست.

اما استان لرستان تا چندی پیش در شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار داشت و بعد از مدتها از این وضعیت خارج و به وضعیت زرد رسید البته وضعیت در برخی از شهرستان سفید اعلام شد تا این که روز گذشته مجددا خادمی استاندار لرستان، استان را در وضعیت هشدار اعلام کرد.

آخرین آمار علوم پزشکی لرستان در 21 خرداد ماه اعلام شد که تعداد مبتلایان به کرونا در استان 5512 نفر بوده و تعداد جانباختگان این بیماری به 171 نفر رسیده است.

در همین روز اعلام شد که 149 نفر طی 24 ساعت گذشته به کرونا مبتلا شده اند و 50 نفر از مبتلایان در بیمارستان ها بستری شده اند.

لرستان در شیوع کرونا به وضعیت هشدار رسید

سید موسی خادمی استاندار لرستان اظهار داشت:  استفاده از ماسک برای پیشگیری از کرونا ضروری است و با استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی باید تلاش کرد تا شیوع کرونا کاهش یابد.

وی با اشاره به این که کرونا در استان رو به گسترش است افزود: طبق آمارهای اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی، وضعیت استان در شیوع ابتلا به کرونا رو به افزایش بوده و به وضعیت هشدار رسیده است.

استاندار لرستان تصریح کرد: پیش بینی می شود روزهای آینده تعداد مبتلایان به کرونا افزایش یابد و محدود کردن شهروندان، کسب و کار، رفت و آمدها مانند سابق امکان پذیر نیست و باید مردم در هر شرایطی نکات بهداشتی را رعایت کنند تا شیوع روند کاهشی پیدا کند.

خادمی عنوان کرد: در صورت استفاده نکردن از ماسک انتقال و ابتلا به کرونا تا 95 درصد افزایش خواهد داشت که ضروری است تا شهروندان حتما از ماسک استفاده کنند.

استاندار لرستان اظهار داشت: برای حفظ سلامتی خود و دیگران استفاده از ماسک خصوصا در مراکز و مکان های پر جمعیت لازم است و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی می توانیم زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.

وی با تاکید بر استفاده ماسک در ادارات گفت: ادارات و دستگاه های اجرایی نسبت به استفاده از ماسک توسط کارکنان و ارباب رجوع مکلف هستند.

خادمی تصریح کرد: همچنین واحدهای صنفی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند پلمپ می شوند.

ابتلای روزانه 200 نفر به کرونا در لرستان

دکتر محمدرضا نیکبخت رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: ابتلا به کرونا در استان لرستان در وضعیت هشدار قرار گرفته و به نوعی قرمز است چرا که آمار ابتلا به کرونا در استان بالا است.

وی اضافه کرد: روزانه به طور متوسط 200 نفر در لرستان به کرونا مبتلا می شوند و باید قرنطینه و مسائل بهداشتی رعایت شود تا شیوع در استان کاهش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان تصریح کرد: تاکنون این بیماری کنترل شده اما اگر تعداد مبتلایان افزایش یابد قطعا تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری افزایش خواهد یافت.

نیکبخت خاطر نشان کرد: با توجه به این که برخی ناقل این ویروس هستند و خودشان هیچ علامتی ندارند ضروری است تا نکات بهداشتی را هنگام برخورد با  بیماران زمینه ای، مادران باردار، بیماران خاص و افراد مسن رعایت کنند و فاصله اجتماعی و نکات بهداشتی به شدت رعایت شود.

انتهای پیام/