نبود حداقل امکانات در مناطق محروم قصه محرومیتی است که در تار و پود زندگی ساکنین تنیده شده، مردمی در انتظار همت مسئولین.

به گزارش سفیرافلاک شاید فقط محرومیت را در اخبار شنیده ایم و کمبود امکانات را در تصاویر زندگی آنها دیده ایم، تحمل شرایط سخت بدون امکانات همان محرومیتی است که در برخی از مناطق با تار و پود زندگی اهالی تنیده شده است.

محرومیت را می توان در حسرت داشتن آب آشامیدنی سالم دید یا حسرت دانش آموزی که علیرغم استعدادی که دارد اما به دلیل نبود مدرسه از تحصیل بازمانده است، گاه محرومیت را می توان در جاده های بدون دسترسی و خاکی دید که بی توجهی به این کمبودها زندگی را برای ساکنان این مناطق سخت کرده است.

عشایر؛ قشری از جامعه هستند که در دامداری و دامپروری نقش مهمی را ایفا می کنند، خانوارهایی که گاهی از زندگی فقط محرومیت منطقه نصیبشان شده است.

«تخت چان» یکی از مناطق محروم و عشایری پلدختر است که از گفتن تا دیدن محرومیت در این منطقه حکایت از زمین تا آسمان است، مردمی که توقع زیادی ندارند، امکانات اولیه ای مانند آب، جاده و مدرسه را نیاز دارند تا زندگی روال عادی خود را ادامه دهد.

زندگی بر ریل محرومیت سخت حرکت می کند، ایستگاه آخر برای ایجاد امکانات تنها با همت مسئولین امکان پذیر است که با تلاش می توانند گردی از محرومیت را از چهره این مناطق محروم بزدایند.

وارد منطقه تخت چان می شویم، هنوز وارد نشده آنچه می بینیم فراتر از محرومیت است، فاطمه یکی از زنان عشایری با چهره ای صبور و خندان در گفت و گو با سفیرافلاک، اظهار داشت: محرومیت در این منطقه بیداد می کند، نه جاده دسترسی داریم نه آب آشامیدنی سالم.

وی اضافه کرد: شغل ما دامداری است، سه فرزند دارم و حداقل امکانات هم در این منطقه وجود ندارد، دخترم به دلیل نبود مدرسه خانه نشین شده و انتظار داریم مسئولین رسیدگی کنند.

کمی آن طرف تر “زینب” دختر ۱۲ ساله ای را می بینیم که خود را با پروانه های رقصان در آسمان سرگرم کرده است، جلوتر می رویم لبخندی می زند و می گوید علاقه زیادی به درس خواندن دارم اما فقط تا ششم ابتدایی درس خوانده ام.

وی اضافه کرد: در این منطقه فقط مدرسه ابتدایی وجود دارد و ادامه تحصیل برای ما میسر نیست، حالا با همه علاقه ای که به درس خواندن دارم اما نمی توانم ادامه تحصیل دهم.

حل مشکلات منطقه محروم تخت چان یک همت جمعی می طلبد

سرهنگ منصور کریمی فرد؛ فرمانده ناحیه مقاومت بسیج پلدختر در جمع عشایر منطقه محروم تخت چان با اشاره به اینکه میز خدمت فرصتی مناسب برای خدمت رسانی به محرومان است افزود: منطقه تخت چان از مناطق عشایری و محروم است که با استقرار قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان فعالیت های خوبی برای محرومیت زدایی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در این راستا دستگاه های خدمات رسان به این منطقه دعوت شده اند تا در راستای محرویمت زدایی و ارائه خدمت تلاش کنند.

کریمی فرد با تاکید بر این که سپاه در راستای محرومیت زدایی تلاش هایی انجام می دهد تصریح کرد: سپاه در جهت محرومیت زدایی با همکاری مسئولین دستگاه های اجرایی در قالب قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه لرستان برنامه ریزی های لازم را انجام داده تا عشایر بتوانند بیشتر در منطقه سکونت کنند.

انتهای پیام/