قیمت بالای میوه های رنگارنگ و خوشمزه نوبرانه این روزها کام بسیاری از مردمی که توان خرید ندارند را تلخ کرده است.

به گزارش سفیرافلاک، سینی های پر از نوبرانه های بهاری مرتب چیده شده اند، در یکی زردآلود، دیگری گیلاس، کمی آن طرف تر هم شلیل، توت فرنگی و دیگر میوه های فصل، فروشنده هم مدام آنها را مرتب می کند و فریاد می زند، نوبرانه های خوشمزه، بیا این ور بازار.

این روزها میوه های نوبرانه فصل بهار و تابستان بسیار زیاد در بازار چشم نوازی می کنند، از زردآلوی زرد و گیلاس قرمز گرفته تا گوچه سبز و توت فرنگی اما با دیدن قیمت این نوبرانه ها، تنها تلخ کامی اش برای عده ای می ماند.

در لرستان قیمت زردآلو و گیلاس هر کیلو 30 هزار تومان، توت فرهنگی 20 هزار تومان و گوجه سبز هم بین 15 تا 20 هزار تومان، شلیل 25 هزار تومان در بازار فروخته می شوند و این میوه های لاکچری،خوشمزه و رنگین مخصوص این فصل آنقدر قیمت های سرسام آوری دارند که دست بسیاری از افراد به آنها نمی رسد.

البته در کنار این بازار نجومی میوه ها، افرادی بدون توجه به قیمت بالای آنها، این نوبرانه ها را خریداری می کنند و از سوی دیگر عده ای تنها آنها را در بازار می ببینند.

سایه سنگین گرانی بر بازار

همه خانوارها توان خرید این میوه های نوبرانه اما گران را ندارند، خصوصا در این ایامی که کرونا بسیاری از کسب و کارها را مختل کرده و خانواده های زیادی متضرر از این ویروس شده اند و از نظر اقتصادی در تنگنا قرار گرفته اند.

با شیوع کرونا بسیاری از کسب و کارها تعطیل شد، افراد زیادی از کار بیکار شدند و برخی هنوز بعد از چند ماه فعالیت خود را آغاز نکرده اند، علاوه بر دغدغه و نگرانی های ناشی از کرونا، گرانی بازار و شیب تند افزایش قیمتها بار سنگینی را بر دوش این افراد گذاشته است.

گلایه های شهروندان از عدم نظارت بر بازار

حسینی یکی از شهروندان لرستانی در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: هر روز قیمتها در حال افزایش است، یک جنس، دو روز قیمت ثابتی ندارد، علت این همه نوسان قیمت در بازار چیست؟

وی اضافه کرد: از بازار میوه گرفته تا مایحتاج و اقلام ضروری همه قیمت بسیار بالایی دارند و برخی از آنها چنان با سرعت قیمتشان افزایش پیدا می کند که دست عده ای برای خرید نمی رسد و مجبور هستند این اقلام را از سفره های خود حذف کنند.

این شهروند لرستانی تصریح کرد: بازار میوه اجناس زیاد اما بسیار گرانی دارد، میوه هایی که قشر ضعیف توان خرید آنها را ندارند و به نظر می رسد مسئولین نظارت خود را در بازار بیشتر کنند و تا قیمتها ثابت شود.

احمدی یکی دیگر از شهروندان لرستان گفت: برخی از شغل ها که به دلیل کرونا کساد شده اند این روزها هزینه های اولیه زندگی را به سختی تامین می کنند، اما قیمتها به سرعت برق و باد در حال افزایش است و از سوی دیگر توان خرید این افراد بسیار کم شده است.

وی بیان کرد: گرانی بازار تنها مختص یک کالا نیست بلکه هر کالایی روزانه گران می شود، از برنج و روغن گرفته تا گوشت و سایر اقلام خوراکی.

احمدی افزود: نرخ گذاری ها اصلا مشخص نیست و هر  فرد هر چه می خواهد به قیمت اجناس و کالاهای مورد نیاز مردم اضافه می کنند در حالی که باید در این روزها بازرسی بیشتری از بازار صورت گیرد و از افزایش قیمتهای خودسرانه جلوگیری شود.

وی بیان کرد: شاید افراد بتوانند میوه ها را از سبد غذایی حذف کنند اما واقعا برنج و روغن و یا مایحتاج ضروری را می توان حذف کرد؟ نیاز است نظارت ها بیشتر شود و با گرانفروشی برخورد لازم صورت گیرد تا ثبات در بازار احساس شود.

تولید سالانه 300 هزار تن محصولات باغی در لرستان

در حالی قیمت میوه های نوبرانه نجومی است که برخی از آنها در استان تولید می شود، میوه هایی که کیفیت بالایی دارند اما قیمت آنها بسیار زیاد است و قدرت خرید پایین.

گیلاس، آلبالو، هلو، آلو، زردآلو، یاقوتی، انگور، انجیر تعدادی از میوه هایی هستند که در استان لرستان توسط باغداران تولید می شود ولی همین محصولات در خود استان با قیمت بسیار بالایی فروخته می شوند.

همه چیز در بازار هست اما با قیمت گران

قیمت همه اقلام روز به روز در حال افزایش است، اگر کالایی کمیاب شود قیمتش بسیار افزایش می یابد و در نهایت عده ای خاص فقط توان خرید این اقلام را دارند.

برنج وغلات، پروتئین، لبنیات و میوه ها چهار دسته اصلی غذایی برای هر فرد است، روغن، برنج، پروتئین از اقلام ضروری محسوب می شوند که این روزها قیمت یک کیلو برنج ایرانی تا 25 هزار تومان رسیده و گوشت گوسفندی تا 120 هزار تومان نیز فروخته شده است.

این در حالیست که بعد از اقلام ضروری مواد غذایی، میوه ها در دسته بعدی از نیازهای افراد قرار دارند اما قیمت های سرسام آور آنها سبب شده تا بسیاری از افراد میوه ها را از سبد غذایی خانوار حذف کنند و تنها بتوانند اقلام و مایحتاج ضروری را تامین کنند.

محمدرضا صفی خانی؛ مدیر کل صمت لرستان در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: تشدید نظارت ها در بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت خودسرانه اقلام و خوراکی ها در حال انجام است و هیچگونه کمبودی از مایحتاج مورد نیاز در بازار نیست.

وی اضافه کرد: مدتی مشکل و کمبود در بازار قند و شکر وجود داشت که با برنامه ریزی این مشکل برطرف شد و هم اکنون قند و شکر به میزان کافی در همه فروشگاه ها عرضه می شود.

صفی خانی تصریح کرد: ذخیره سازی یکی از برنامه هایی که به صورت مستمر انجام می شود که این برنامه با هدف تنظیم بازار صورت می گیرد به طوری که کالاهای مورد نیاز ذخیره سازی می شوند و در صورت نیاز سهمیه بندی در استان و شهرستانها انجام شده و این برنامه با هدف تنظیم بازار است.

به رغم همه صحبت ها و خبرها از نظارت و کنترل در بازار اما آنچه مشهود است تفاوت قیمتها در چند فروشگاه و مغازه است که این اوضاع نظارت بیشتر را در بازار می طلبد.

انتهای پیام/