علاءالدین شیخی گفت: از ابتدای شیوع کرونا تا کنون توسط اورژانس ۱۱۵، ۱۸۰۰ بیمار کرونایی در سطح استان لرستان از منزل به بیمارستان انتقال یافته است.

دکتر علاءالدین شیخی در گفت وگو با سفیرافلاک، با اشاره به ۱۸۰۰ ماموریت کرونایی در سطح استان لرستان، اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا تا کنون ۱۸۰۰ بیمار کرونایی در سطح استان از منزل به بیمارستان توسط اورژانس ۱۱۵ انتقال یافته که از این تعداد۱۵۰ مورد مبتلا به کرونا هم از طریق بیمارستان به بیمارستان‌ بوده است.

رئیس اورژانس لرستان بیان کرد: با شروع ویروس کرونا ۱۳ کد خاص شامل آمبولانس و افراد خاص، با تجربه و آموزش دیده برای بیماران کرونایی اختصاص داده شد که وظیفه آنها انتقال بیماران کرونایی از منزل به بیمارستان و از بیمارستان به بیمارستان دیگر است.

وی افزود: در این راستا هیچ آمبولانسی به غیر از آمبولانس های مخصوص و مشخص شده کار انتقال بیماران کرونایی را انجام نمی‌دهند که روش انتقال هم با رعایت موازین بهداشتی صورت می‌گیرد و حتی برای کاهش شیوع بیماری کرونا انتقال بیمار از بیمارستان به بیمارستان دیگر را نیروهای ما انجام می‌دهند.

شیخی تصریح کرد: برای مبارزه با بیماری کرونا در سه شیفت کاری حدود ۱۶۰ نفر از عوامل اورژانس ۱۱۵در سطح استان درگیر با این بیماری بوده اند و در کل ۱۳ تا آمبولانس مخصوص در سطح استان فعال بوده و در سطح شهر خرم آباد با توجه به وجود دو پایگاه دو آمبولانس فعال داریم.

رئیس اورژانس لرستان گفت: در این راه سخت که در نقطه اوج خط مقدم قرار داریم نیاز به تجهیزات کاملی هست که توسط خیرین، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر ارگان ها وسایلی همچون تجهیزات لباس فردی،ماسک، دستکش و غیره برای عوامل اورژانس تهیه شده است.

وی با اشاره به بحث آگاه سازی مردم در زمان شیوع کرونا، خاطر نشان کرد: در این زمینه آگاه سازی مردم به صورت کاروانی از صبح تا ۱۲ شب جهت پیشگیری از این بیماری آموزش های لازم توسط عوامل اورژانس ۱۱۵ به صورت محله ای یا با بلندگو در سطح شهر انجام شده است.

شيخي گفت: در بحث غربالگری با همکاری هلال احمر استان در پایگاه های جاده‌ای کمک فراوانی صورت گرفته و نیروهای ما در سطح استان حضور فعالی داشتند.

وی به مشکلاتی که برای عوامل اورژانس ۱۱۵ در این مدت به وجود آمده اشاره کرد و افزود: عمده مشکل ما در این شرایط بحرانی مزاحم های تلفنی است که ما در این شرایط که شاید جان یک نفر دیگر در خطر باشد و ما نتوانیم به موقع برسیم یا عدم آدرس دقیق بیماران مشکل بعدی ماست که این کار باعث کندی در سرعت عمل نیروهای ما می‌شود و انتظار می‌رود مردم در این برهه زمانی رعایت کنند چرا که کرونا از بین نرفته و مردم پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

رئیس اورژانس لرستان عنوان کرد: فرهنگ‌سازی در این زمینه باید صورت بگیرد مردم در مراسمات شرکت نکند و شرکت در عروسی ها و عزا ها، یک عزاهای دیگر را به دنبال خواهد داشت که متاسفانه این دو عامل باعث افزایش مبتلایان به کرونا شده است.

وي یادآور شد: همزمان با کارهای بیماران کرونایی، کارهای عادی اورژانس هم صورت گرفته به طوری که در سال گذشته حدود ۶۰ هزار ماموریت انجام شده و ۱۲۰۰ زن حامله در سطح استان توسط دو پایگاه هوایی در الیگودرز و دلفان با هلی کوپتر به بیمارستان ها انتقال داده شده اند.

انتهاي پيام/