مهرداد فتحی بیرانوند گفت: خط قرمز ما سلامت مردم و زیستمندان است و همه واحدهای صنعتی استان تحت پایش و نظارت اداره کل محیط زیست قرار دارند.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: لرستان از جمله استان هایی است که در بحث واحدهای صنعتی سیستم نظارت پایش را از طریق خود اظهاری، کارشناسان اداره کل و ادارات شهرستانی فعال کرده و پروانه پایش نظارتی در این راستا صادر شده است.

وی اضافه کرد: در همین زمینه نظارتی مستمر با این واحدها صورت می‌گیرد که اگر واحدی آلودگی هوا، آلودگی در پساب فاضلاب و سایر آلودگی ها را داشته باشد حتماً برخورد قانونی خواهد شد.

فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه رسالت ما تعطیلی و از چرخه تولید خارج کردن واحدهای تولیدی نیست، اظهار کرد: در ابتدا تلاش می شود تا با اخطار و تعامل مشکل برطرف شود و اگر واحدی نقصی در این زمینه دارد، رفع نقص کنند و در صورت عدم تمکین به عنوان واحد آلاینده معرفی و مشمول جریمه مالیاتی خواهند شد و در صورت تکرار برخورد قضایی صورت می گیرد.

وی گفت: سیاست ما تعامل و همکاری با واحدهای صنعتی است و این سیاست  نتیجه داده و اکثر واحدها هم رفع آلودگی کرده‌اند.

وی با اشاره به تلف شدن ماهی های رودخانه خرم آباد در روزهای اخیر، توضیح داد: با بررسی‌های انجام شده علت تلف شدن ماهی‌ها را ورود پساب فاضلاب صنعتی یکی از کارخانه های الکل سازی شهرک صنعتی شماره ۲ می باشد که ما در ابتدا مستندی در این زمینه نداشتیم که اقدام کنیم و با ورود همکاران و پایش شبانه در این رابطه موفق شدیم تانکر حامل پساب فاضلاب صنعتی را در حین ارتکاب تخلف شناسایی و دستگیر کنیم که با دستور مقام قضایی تانکر حمل پساب توقیف و در اختیار آن ها است.

وی عنوان کرد: متاسفانه در این راستا آبزیان و صدها قطعه ماهی در رودخانه خرم آباد تلف شدند که با صورت جلسه انجام شده و با هماهنگی با دادستان شهرستان خرم‌آباد علاوه بر حکم توقیف  تانکر ،دادخواست تعطیلی واحد متخلف صادر شد.

فتحی بیرانوند تصریح کرد: این واحد تولیدی متاسفانه به بهانه تولید الکل،  تخریب زیست محیطی شدیدی داشته و اکوسیستم منطقه را آلوده کرده است که با حکم قاطعانه  با این واحد تولیدی برخورد خواهد شد و تا زمانی که سیستم فاضلاب و تصفیه راه اندازی نکند، اجازه فعالیت ندارد.

مدیرکل محیط زیست لرستان اضافه کرد: متاسفانه در سنوات گذشته دستگاه‌هایی که به این واحد تولیدی پروانه بهره برداری داده بودند از محیط زیست استعلام نگرفته به همین خاطر ما در جریان سیستم فاضلاب قرار نداشتیم.

انتهاي پيام/