مهرداد فتحی بیرانوند گفت: در استان لرستان بیش از ۹۵ درصد آتش سوزی ها در سطح مراتع و گیاهان علوفه ای اتفاق افتاده است.

مهرداد فتحی بیرانوند در گفت و گو با سفیرافلاک، با اشاره به چند مورد آتش سوزی در سطح استان لرستان، گفت: حدود ۶ هکتار آتش سوزی در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد و ۳۰ هکتار در منطقه حفاظت شده اشترانکوه رخ داده که بیش از ۹۵ درصد آتش سوزی ها در سطح مراتع و گیاهان علوفه‌ای بوده است.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان بیان کرد: با توجه به بارندگی های خیلی خوب در سال گذشته، پوشش گیاهی و مرتعی در سطح استان یک پوشش بی نظیری بوده که ما در این زمینه آمادگی لازم را داشتیم که به هر دلیلی آتش سوزی اتفاق افتاد با تمام نیروها و امکانات وارد عمل شویم.

وی اظهارداشت: برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی اقداماتی در این راستا از جمله تشکیل جلسات و کارگروه ها، تشکیل واحدهای واکنش سریع، آمادگی شبانه‌روزی محیط بانان و همکاران، تعامل با تشکل های زیست محیطی و جوامع محلی، دهیاری ها و بسیج روستایی، جلساتی با مدیریت بحران استان و… صورت گرفته و نیازها در بحث اطفاء حریق را در چند ماه قبل آغاز شده است.

فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه آتش‌سوزی اجتناب ناپذیر است، اضافه کرد: با توجه به اینکه مناطق استان هم مناطق صعب العبوری هستند و تناسب با شرایط پتروگرافی در مناطق تحت مدیریت الزامات و آمادگی های لازم صورت گرفته است خوشبختانه تا الان میزان آتش سوزی نسبت به سنوات گذشته و استان‌های همجوار کمتر بوده است.

وی ادامه داد: این آمادگی را داریم که در صورت آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت وارد عمل شویم و از مردم تقاضا می شود که منابع ملی سرمایه های بی بدیل و مربوط به همه جامعه هستند و باید از این سرمایه ها حفاظت شود و دستگاه‌های متولی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی را همیاری کنند تا بتوانیم از آنها حفاظت کنیم.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان عنوان کرد: با توجه به آمارهای ارائه شده بالای ۹۵ درصد آتش سوزی ها در سطح استان منشاء انسانی داشته که بخش بیشتر آن عمدی و بخشی غیرعمدی بوده و این اتفاقات به خاطر سهل انگاری رخ داده که امیدواریم مردم با رعایت نکات، الزامات و اقدامات ابتدایی در این زمینه تلاش کنند تا حوادث آتش سوزی در اراضی و مراتع کاهش یابد.

انتهای پیام/