امين جعفري گفت: در شرایطی فعلی و شرایطی کرونایی که بر جامعه حاکم است آن چیزی که رسانه ها نیاز مبرم دارند و باید به آن بپردازند، بحث امید و خبرهای امید بخش به جامعه است.

به گزارش سفیرافلاک، امروزه ما در جنگ فرهنگی و رسانه‌ای قرار داریم و تنها ابزاری که می‌تواند در برابر این جنگ رسانه‌ای مقاومت و از نفوذ دشمن جلوگیری کند، رسانه‌ها هستند.

پس از شیوع کرونا در کشور، اخبار و اطلاعات مختلفی درباره این ویروس ناشناخته به‌سرعت در رسانه و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و عطش مخاطبان را برای دریافت تازه ‌ترین اخبار در این خصوص بیشتر کرد، دراین میان آنچه بیش از همه اهمیت داشت چگونگی ارائه اطلاعات مربوط به این بحران و نقش آن‌ها در تأمین امنیت سلامت روانی جامعه است.

در این راستا گفت و گویی با امین جعفری؛ کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه و برگزیده برتر جشنواره  ملی رسانه، مشاور رسانه، روزنامه نگار و مدیر روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی استان لرستان صورت گرفته است.

امین جعفری در گفت و گو با سفیرافلاک اظهار داشت: در شرایطی فعلی و شرایطی کرونایی که بر جامعه حاکم است آن چیزی که رسانه ها نیاز مبرم دارند و باید به آن بپردازند، بحث امید و خبرهای امید بخش به جامعه است، با توجه به این که امروز ما در جنگ فرهنگی و رسانه‌ای قرار داریم و تنها ابزاری که می‌تواند در برابر این جنگ رسانه‌ای مقاومت و از نفوذ دشمن جلوگیری کند، رسانه‌ها هستند.

وی اضافه کرد: پس از شیوع کرونا در کشور، اخبار و اطلاعات مختلفی درباره این ویروس ناشناخته به‌سرعت در رسانه و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و عطش مخاطبان را برای دریافت تازه ‌ترین اخبار در این خصوص بیشتر کرد، دراین میان آنچه بیش از همه اهمیت داشت چگونگی ارائه اطلاعات مربوط به این بحران و نقش آن‌ها در تأمین امنیت سلامت روانی جامعه است.

جعفری تصریح کرد: اوایل دوران کرونا که بار روانی خیلی زیادی روی مردم جامعه بود و وضعیت آن زمان حتی نسبت به حال حاضر خطرناک تر نبود،اما در اوایل بیماری مردم تحت فشار قرار داشتند و با خودم فکر کردم که در این شرایط بد اقتصادی و اوضاع جامعه این چه ویروسی بود که گریبان مردم شده  و یک سری سوالاتی در این زمینه در ذهن خودم مرور می کردم و دیدم که این مطالب قابلیت نوشتن را دارند، که به عنوان یادداشت تحت عنوان رو سفید تر از کرونا به آن پرداختم.

وی بیان کرد:  این مطلب نگاهی کنایه‌آمیز به عملکرد محتکران و سودجویان بازار که در طول ایام کرونا فقط به دنبال سود مالی خود و به فکر مردم نبودند که این اشخاص معمولاً روی کرونا را سفید کردند و این مطلب به عنوان روسفید تر از کرونا منتشر شد.

کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه اضافه کرد: در زمانی که همه اخبار در مورد احتکار مواد ضدعفونی کننده، عدم دسترسی مردم به ماسک یا دستکش و هر موضوعی در این راستا، خیلی روی زندگی مردم بار منفی گذاشته بود به هر حال یک درد دلی با کرونا به صورت یک طرفه انجام دادم و مطلبی تحت عنوان روسفید تر از کرونا با کنایه هایی به محتکران و شرایط حاکم بر بازار نوشتم و هدف اصلی من از این یادداشت برای ارسال به جشنواره نبود بعد از اینکه مطلب را نوشتم متوجه شدم که جشنواره ای با موضوع کرونا برگزار می‌شود.

وی با اشاره به جشنواره رسانه گفت: بعد از گذشت چند روز از نوشتن یادداشت رو سفیدتر از کرونا، در تلویزیون زیرنویسی تحت عنوان برگزاری جشنواره ملی رسانه گره از طرف بسیج رسانه شهرستان نکا استان مازندران اعلام شد که من سه تا اثر آماده و مرتبط با کرونا را داشتم و هر سه تا اثر را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردم که بعداً تماس گرفتند و گفتند که فقط یک اثر را می توانی معرفی کنید و من هم مطلب رو سفید تر از کرونا را که دست مایه طنز داشت و کنایه به نحوه مدیریت در بازار و احتکار کنندگان بود را به جشنواره ارسال کردم.

جعفری اظهار داشت: از آنجا که این جشنواره با هدف شناسایی و تقدیر از برترین های اطلاع رسانی درست و بهنگام در ارتباط با کرونا برگزار شد،از بین ۲۲۳ آثاری که به جشنواره ارسال شده بود، استان های لرستان، مازندران و همدان بیشترین آثار را ارسال کرده‌ بودند و اثربنده  تحت عنوان رو سفید تر از کرونا جزء ۶ اثر برتر انتخاب شد و با توجه به اینکه استان لرستان جز استانهای وضعیت قرمز در بحث کرونا بود برای حضور بنده در این جشنواره مخالفت کردند و  خواستند که یک کلیپ کوتاهی درباره اثر برگزیده به شرکت کنندگان همایش توضیح دهم بعد از چند روز اعلام شد که  یادداشت بنده رتبه دوم جشنواره ملی رسانه گره را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی این اولین اثری  بود که برای جشنواره ارسال کرده بودم  و همین مطلب روسفید تر از کرونا در اولین جشنواره به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد و در نشریات بین دانشگاهی جامع علمی کاربردی در سال ۹۷ که در تبریز برگزار شد  هم مقام آورده ام ولی در جشنواره ها استانی و سراسری تابحال شرکت نکرده بودم.

کارشناس ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه گفت: در شرایطی فعلی و شرایطی کرونایی که بر جامعه حاکم است آن چیزی که رسانه ها نیاز مبرم دارند به آن  بپردازند بحث امید و خبرهای امید بخش به جامعه است، چرا که جامعه دچار یک ناامیدی شده و این موضوع در میان مردم احساس می شود، در شرایط اقتصادی که هر روز بدتر می‌شود و قدرت هزینه‌ها به دخل و خرج مردم نمی تابد، ناامیدی در همه سیستم‌های جامعه موجود است که در این زمینه رسانه‌ها باید نقش خود را ایفا کنند و امید را به جامعه بازگردانند و در استان لرستان که شرایط آن با سایر استان‌ها دیگر متفاوت تر است و در بحث فلاکت و بیکاری و کرونا اوضاع خوبی ندارد،از رسانه‌ها انتظار می رود با خبرهای امید بخش به مردم و تولید محتوا خوب با شناخت افکار عمومی اقدام کنند.

انتهای پیام/