سایه سنگین گرانی بر سر مردم آوار شده است و این روزها باید سایر اقلام از جمله لوازم خانگی را با قیمت‌های چند برابری خریداری کنند.

به گزارش سفیرافلاک، این روزها بازار لوازم خانگی روی خوشی نشان نمی‎دهد و گرانی و نایابی برخی اقلام عرصه را برای خریداران تنگ کرده است.

علاوه بر رشد پلکانی قیمت اجناس، حالا به یکباره افزایش ۳۰ درصدی لوازم خانگی بازار آن را سیاه‌تر از هر زمان دیگر کرده و سبب شده تقاضا بیشتر از هر زمان دیگری به ‌شدت کاهش یابد.

بازار لوازم خانگی همواره با چالش‌های فراوانی مواجه بوده، از تحریم‌ها گرفته تا افزایش شدید نرخ ارز، بی‌ثباتی قیمت‌ها و جولان اجناس قاچاق که خسارات بسیاری را به کشور وارد کرده است.

آشفته بازار لوازم خانگی

عدم خرید و فروش اجناس در زمان رشد قیمت‌ها عاملی بر تعطیلی کارخانه‌ها به شمار می‌رود؛ امروز مباحث اقتصادی، موضوع اول کشور است بنابراین اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرار گیرد تا در شرایط بحرانی آسیب نبینیم. همچنین حمایت از تولید ملی و رونق تولید برای چرخیدن چرخ کارخانه‌ها، موضوع کوچکی نیست و همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

زینب طهماسبی از شهروندان لرستانی و گلایه‌مند از آشفته بازار گرانی‌ها، گفت: وضعیت اقتصادی به گونه‌ای است که هر روز صبح از خواب بیدار می‌شویم قیمت اجناس بالا رفته است، این در حالیست که درآمد مردم ثابت است و هیچ تغییری نمی‌کند.

وی افزود: الان اگر یک جوان بخواهد جهیزیه تهیه کند باید ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کند، مسئولان به فکر مردم نیستند و هر روز بر قیمت‌ها اضافه می‌کنند.

طهماسبی عنوان کرد: با این اوضاع مسکن، قیمت طلا و قیمت وسایل زندگی دیگر جوانان جرات ازدواج هم ندارند چرا که از پس هزینه‌ها بر نمی‌آیند.

افزایش سرسام آور قیمت‌ها

یکی از فروشندگان لوازم خانگی لرستان در گفت‌وگو با خبرنگارسفیرافلاک اظهار داشت: دلار به ۲۰ هزار تومان رسیده و بر روی قیمت اجناس تاثیرگذار بوده است و به دلیل این گرانی‌ها هیچ مشتری نداریم.

ابراهیم بهاروند افزود: الان تقاضا برای فروش نداریم، از قبل کاهش فروش اجناس داشتیم ولی الان کسی سراغ لوازم خانگی نمی‌آید و از فروشگاه ما کسی خرید نمی‌کند.

وی عنوان کرد: اگر سال گذشته یخچالی ۱۰ میلیون تومان بوده امسال قیمت همان یخچال به ۲۰ میلیون تومان رسیده است یعنی قیمت‌ها دو برابر شده است.

بهاروند تصریح کرد: قیمت اجناس مستقیم با دلار و تورم ارتباط دارد، دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به ۲۰ هزار تومان رسیده است، سازندگان لوازم خانگی نیز مواد اولیه را وارد می‌کنند و قیمت‌ها نیز به روز تغییر می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مواد اولیه‌ای که با دلار ۲۰ هزار تومان خریداری شود بهای تمام شده کالا نیز بالا می‌رود بنابراین قیمت نهایی اجناس نیز هر روز افزایش می‌یابد.

محمد بابایی یکی دیگر از فروشندگان لوازم خانگی در این باره می‌گوید: مردم الان در تنگنا هستند و خرید برایشان سخت است، با این اوضاع گرانی خیلی کاهش مشتری داریم.

وی افزود: هر شرکت قیمتی اعلام می‌کند و در حال حاضر به صورت میانگین ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم؛ البته کمبود کالا هم داریم، جنس در بازار که خریداری کنیم.

افزایش ۳۰ درصدی قیمت کالا

فروشنده لوازم خانگی عنوان کرد: لیستی از قیمت‌ها که ارائه داده‌اند افزایش ۳۰ درصدی داشته اما فروشنده هم نیستند و اجناس را نمی‌فروشند.

وی بیان کرد: بخش عمده لوازم خانگی وارداتی است و قطعات اصلی از خارج وارد می‌شود که ما واردات هم نداریم، دلار بالا رفته و تحریم هستیم و همه این عوامل در نهایت سبب می‌شود مشتری توان خرید نداشته باشد.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: قیمت لوازم خانگی به سه عامل تغییرات قیمت ارز نیما، قیمت مواد اولیه و هزینه دستمزد بستگی دارد.

محمد حسین رحیمی افزود: وقتی ارز نیما از ۱۱ هزار تومان به ۱۶ هزار تومان و بالاتر می‌رسد مولفه‌های تولید نیز بالا می‌رود. از طرفی با بالارفتن قیمت مواد اولیه و مواد پتروشیمی قیمت‌ها نیز تشدید می‌شود.

وی عنوان کرد: تولید یک هزینه پنهان نیز دارد که الان این هزینه پنهان هم تغییر کرده، هزینه دستمزد نیز افزایش یافته که همه این عوامل سبب شده تا قیمت لوزام خانگی بالا رود.

جلوگیری از واردات کالا

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به افزایش قیمت اعلام شده لوازم خانگی بیان کرد: بازرگانی اداره صمت موافقت کرده بین ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت‌ها نسبت به ابتدای سال افزایش یابد و قانونا لوازم خانگی بین۲۰ تا ۲۵ درصد گران شده است.

وی تصریح کرد: واردات کالا یک سهمی از بازار مصرف ایران داشته که الان این سهم از بین رفته است، وقتی جلوی واردات گرفته می‌شود با کمبود کالا مواجه می‌شویم که این کمبود کالا به دلیل احتکار نیست.

رحیمی خاطرنشان کرد: یک سال و پنج ماه است که واردات نداریم؛ ممکن است یک سری از کارخانه‌ها به صورت  قطره چکانی کالا به بازار بدهند ولی احتکاری وجود ندارد.

واردات ۵۵ درصدی بازار مصرف

وی گفت: واردات حدود ۵۵ درصد سهم از مصرف لوازم خانگی را دارد اما آیا تولید ما ۵۵ درصد بالا رفته است که این کمبود را پوشش دهد.

نائب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه مشکلات تولید به علت تحریم‌های ظالمانه ایجاد شده است اظهار داشت: در صنعت لوازم خانگی کالایی را نداریم که صددرصد در داخل ساخته شود، تنها چیزی که تولید داخل بوده کولر است ولی بازهم موتور کولرهای کم مصرف خارجی است.

وی افزود: برخی قطعات بخاری نیز تولید وارداتی است؛ تولید موتور یخچال نداریم و باز هم گیر واردات، تحریم‎ها، نقل و انتقالات و مسائل مالی هستیم.

رحیمی عنوان کرد: همه این فشارها امروز به تولید و بازار وارد می‌شود و سبب می شود قیمت اجناس بالا رود وگرنه این کمبود و گرانی به دلیل احتکار نیست.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه بیرانوند