قاسمی از کشف یک مجموعه معماری و تاریخی در استان خبر داد و گفت: این مجوعه شامل پل، جاده سنگفرش، آسیاب، قلعه و یک سنگ نوشته از عصر صفوی است.

به گزارش سفیرافلاک، سید امین قاسمی از کشف یک مجموعه معماری و باستانی مهم و ارزشمند در شهرستان الیگودرز خبر داد و اظهار داشت: این مجموعه طی آخرین بررسی‌های باستان‌شناختی شناسایی شده و شامل پل، جاده سنگفرش، آسیاب، قلعه و یک سنگ نوشته از عصر صفوی است.

وی با اشاره به کسب اخبار مردمی در خصوص این مجموعه و پیگیری‌های به عمل آمده افزود: متعاقب گزارش های مردمی کارشناسان این اداره کل به محل اعزام شده و ضمن تایید اخبار دریافتی به بررسی و مطالعه این مجموعه‌ی ارزشمند تاریخی پرداختند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: بررسی‌های باستان‌شناختی نشان می‌دهد این مجموعه در طول یک محور عشایری قرار دارد و شامل ۴ پل باستانی، یک جاده سنگفرش، یک آسیاب، بقایای قلعه‌ای تاریخی و مهم‌تر از همه سنگ‌نوشته‌ای از دوره صفویه است.

عطا حسن پور کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان نیز در این راستا بیان کرد: طی پژوهش‌های قوم باستان‌شناسی صورت گرفته در سنوات گذشته اطلاعات اندکی از این آثار به دست آمده اما هیچگاه به صورت عمیق و سیستماتیک مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفتند.

وی خاطرنشان کرد: جاده سنگفرش مکشوفه به طول دهها کیلومتر بخشی از یک ایل‌راه باستانی است که در دوره صفویه به صورت یک پروژه‌ی عمرانی با احداث ۴ پل نسبتاً بزرگ بر روی چند رودخانه‌ در طول مسیر کوچ ساخته شده است.

این پژوهشگر باستان‌شناس ضمن تاکید بر اهمیت و ارزش این مجموعه‌ی معماری در تکمیل مطالعات باستان‌شناختی و لرستان‌پژوهی گفت: همچنین سنگ‌نوشته­ ای در انتهایِ جاده‌ی سنگفرش مذکور، بر روی دیواره کوه به خط و زبان فارسی نقر شده است که علاوه بر اشاره به اتمام این کار بزرگ، تاریخ ۱۰۹۱ هجری قمری را بر خود دارد. 

انتهای پیام/