دشمن از گذشته تا امروز در تلاش است تا با تبلیغ و ترویج بدحجابی در رسانه های ضداسلامی، جوانان را از باورهای دینی دور کند، حماسه گوهرشاد برای همیشه تاریخ ماندگار شد تا نشان دهد حجاب یک ارزش دینی است و تا پای جان برای حفظ حجاب خواهیم ایستاد.

به گزارش سفیرافلاک، قیام تاریخی مسجد گوهرشاد که در ۲۱ تیرماه سال ۱۳۱۴ رخ داد، حماسه ای بزرگ و ماندنی در تاریخ شد، قیامی که نشات گرفته از باورها و اعتقادات ارزشی مردم بود که ایستادگی و مقاومت مردم ایران برای حفظ حجاب را برای همیشه تاریخ نشان داد.

در سال ۱۳۱۳ رضاخان بعد از سفر به ترکیه، هنگام بازگشت به کشور تصمیم به برداشتن حجاب در بین مردم کرد، بسیاری از مردم و علما نسبت به این سیاست ضد اسلامی و ضد فرهنگی معترض بودند.

در ۲۱ تیرماه سال ۱۳۱۴ در در جوار مرقد امام رضا(ع) در مسجد گوهرشاد علما و روحانیون در اعتراض به کشف حجاب اجباری، بر ضد این سیاست ضد اسلامی و دیکتاتوری رضا خان قیام کرده و اعتراض خود را اعلام کردند.

کشته و زخمی شدن هزاران نفر در قیام گوهرشاد

در همین روز که اعتراضات بر ضد این اقدام رضاخان به اوج رسیده بود، بسیاری از علما در مسجد گوهرشاد تحصن کردند و شعارهای ضد سلطنت سر دادند. در این میان ماموران حکومت پهلوی وحشیانه اقدام به تیراندازی کرده و در این روز هزاران نفر از مردم و علما کشته و زخمی شدند، بسیاری از علما نیز دستگیر و تبعید شدند که این حماسه و قیام برای همیشه در تاریخ اسلام و ایران در راستای اهمیت به حجاب و عفاف باقی  ماند.

این واقعه نشان می دهد که غرب از گذشته های بسیار دور تاکنون، حجاب را مانعی برای رسیدن به اهداف خود دانسته و بر همین اساس همیشه از ابزار و روش هایی برای حیازدایی و ترویج بدحجابی استفاده می کند.

در آن سالها غرب از ابزاری به نام رضان خان برای برداشتن حجاب استفاده کرد که موفق نشد و امروز از طریق تبلیغ در رسانه های ضد اسلامی جوانان را به بدحجابی ترغیب می کند.

فریبا رازانی جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به نقش حجاب در زندگی انسان اظهار داشت: آیات و روایات زیادی با موضوع رعایت حجاب و عفاف وجود دارد که نشان دهنده اهمیت حجاب نه تنها برای بانوان بلکه برای آقایان نیز است.

آرامش پوشش اسلامی برای بانوان

وی افزود: پوشش اسلامی و رعایت حجاب به انسان آرامش می دهد، بانوان با رعایت حجاب اسلامی از همه آسیب ها و نگاه های آلوده در امان می ماند.

این جامعه شناس عنوان کرد: برخی با پوشش لباس های نامناسب و آرایش های نامتعارف در جامعه حاضر می شوند، بسیاری از مدهایی که هیچ سنخیتی با فرهنگ و دین ما ندارند از طریق رسانه های ضد اسلامی تبلیغ می شوند و متاسفانه برخی از جوانان بدون توجه به تهاجم فرهنگی و نقشه های دشمنان، این مدها را بر تن کرده که در واقع ترویج بدحجابی است.

وی با اشاره به تلاش دشمن برای بدحجابی تصریح کرد: دشمن سالهاست که حجاب را هدف قرار داده و اصلی ترین هدف تهاجم فرهنگی دشمن، دور کردن جوانان از اعتقادات و باورهای ارزشی و دینی است و تلاش دارد تا اعتقاد جوانان را نسبت به این مسائل کمرنگ کند.

رازانی به نقش خانواده در ترویج حجاب و عفاف گفت: خانواده ها در این راستا نقش مهمی دارند، وقتی اعضای خانواده و والدین نسبت به حجاب دغدغه داشته باشند و رعایت حجاب را در همه شرایط مد نظر قرار دهند، قطعا فرزندان پرورش یافته در این خانواده نسبت به حجاب دیدگاه خاصی خواهند داشت و همیشه حجاب را مایه آرامش بخشی می دانند.

وی خاطر نشان کرد: اگر خانواده ای توجه چندانی به حجاب و عفاف نداشته باشد چگونه می توان از فرزندان این خانواده انتظار داشت تا نسبت به رعایت حجاب اقدام کنند، فرزندان بسیاری از مسائل دینی و مذهبی را ابتدا از درون خانواده الگو می گیرند و نقش خانواده ها در این الگوگیری بسیار حائز اهمیت است.

حضرت فاطمه(س) بهترین الگوی بانوان در حجاب

این جامعه شناس اظهار داشت: حضرت فاطمه(س) بزرگ بانوی اسلام نه تنها در حجاب بلکه در همه مسائل الگویی برای همه بانوان است، بانوان، حضرت فاطمه(س)، حضرت زینب(س) و حضرت معصومه(س) را می توانند در حجاب الگوی خود قرار دهند که چگونه نسبت به حجاب دغدغه داشته و رعایت حجاب را به همه توصیه می کردند.

وی افزود: مادران در تشویق و ترغیب دختران خود در رعایت حجاب نقش بسیار مهمی دارند، می توانند فرزندان را از آثار و نتایج حفظ حجاب آگاه کنند و از خطرات و آسیب های بدحجابی نوجوانان را آگاه کنند.

برگزاری برنامه‌های هفته حجاب و عفاف

مریم سپهوند مسئول بسیج جامعه زنان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک از برگزاری بیش از ۲۰ عنوان برنامه در هفته حجاب و عفاف خبر داد و گفت: امسال با توجه به شیوع کرونا، با هدف حفظ سلامتی مردم بسیاری از برنامه های هفته حجاب و عفاف به صورت مجازی برگزار می شود و تعدادی از برنامه ها مانند مراسم تجلیل به صورت حضوری است.

وی افزود: تجلیل از بانوان محجبه، تجلیل از مادران و همسران شهدا، مصاحبه های تلویزیونی، تهیه موشن گرافیک، کارگاه شبکه های مردمی در حوزه حجاب و عفاف، برنامه راهکارهای تخصصی ترویج حجاب و عفاف، فضاسازی از مهمترین برنامه ها در استان است.

مسئول بسیج جامعه زنان لرستان تصریح کرد: از دیگر برنامه های این هفته خاطره گویی از حجاب دختران است که این خاطرات گفته شده به صورت کلیپ  در فضای مجازی منتشر می شود.

وی از برگزاری نشست بازخوانی خاطرات بانوان نقش آفرین در جنگ تحمیلی خبر داد و خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه های هفته حجاب و عفاف بازخوانی خاطرات بانوان شاخص و نقش آفرین ستاد پشتبانی جنگ است که در دوران دفاع مقدس در سنگر حجاب و عفاف نقش آفرین بودند.

برپایی نمایشگاه‌ها

سپهوند بیان کرد: همچنین نمایشگاه های لباس حجاب برپا می شود و در فضای مجازی این نمایشگاه ها تبلیغ خواهند شد و راهپیمایی مجازی حجاب و عفاف نیز به همین مناسبت برگزار می شود.

وی گفت: برگزاری مسابقات فرهنگی هنری توسط کانون های پرورشی، انتشار بیانیه بسیج جامعه زنان همزمان با هفته حجاب و عفاف و تجلیل از چهره های شاخص از مهمترین برنامه هایی است که در طول این هفته در استان برگزار می شود.

هفته حجاب و عفاف فرصتی است تا برنامه های مختلف فرهنگی در راستای ترویج حجاب و عفاف برگزار شود و رعایت حجاب که یک ارزش دینی و اسلامی است و نه تنها برای فرد بلکه برای جامعه مفید است بیشتر ترویج و گسترش یابد.

انتهای پیام/