سلاحورزی با بیان اینکه کره جنوبی در مقابل زیاده خواهی‌ آمریکا تسلیم شده است گفت: 9 میلیارد دلار پول ایران توسط کره جنوبی بلوکه شده است که دولت باید در برابر این اقدام کره جنوبی واکنش نشان دهد.

حسین سلاحورزی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در حوزه روابط دو جانبه و چند جانبه، اصلی وجود دارد مبنی بر این که این روابط براساس سیاست های کلی که حاکمیت ترسیم کرده به جز رژیم صهیونیستی و محدودیت هایی که با آمریکا وجود دارد، در رابطه با سایر کشورها روابط براساس اصل تقابل و ارتباط دوطرفه مشکلی ندارد.

وی افزود: کره جنوبی علاوه بر این که نفت و برخی از فرآورده های نفتی کشور ما را خریداری می کرد، برخی از لوازم خانگی و تکنولوژی و یا مواد اولیه دارویی را در اختیار این کشور قرار می داد اما کره جنوبی در مقابل زیاده خواهی های آمریکا تسلیم شده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: کره جنوبی طبق دستور آمریکا، خریداری نفت از ایران را متوقف کرد و حتی مطالبات ما را پرداخت نکرده که ضروری است تا در اصل روابط دوجانبه، کشور ما هم باید در برابر این اقدام گستاخانه کره جنوبی واکنش نشان دهد و در حافظه تاریخی نیز بماند که رفتار این کشورها در برابر ایران چگونه بوده است.

وی با اشاره به سند راهبردی ایران و چین گفت: چین کشوری است که یک رابطه استراتژیک و بلند مدت در حوزه سیاسی و اقتصادی با ایران دارد و حداکثر همکاری را با ایران در شرایط سخت داشته است.

سلاحورزی بیان کرد: توافق برای یک برنامه بلند مدت کار درستی است چرا که چین، هم امکان سرمایه گذاری در پروژه های ایران را دارد و هم می توان به برخی از مواد اولیه مورد نیاز صنعت دسترسی پیدا کرد.

 وی افزود: رسیدن به یک توافق راهبردی که در آن منافع کشور دیده شده باشد و براساس سیاست های نظام تنظیم شود، می تواند در شرایط فعلی که آمریکا و کشورهای دیگر که می خواهند از طریق تحریم فشار بیاورند یک فرصت خوبی باشد.

انتهای پیام/