این روزها اولین اقدام برای مقابله با کرونا استفاده از ماسک است، محافظی که می تواند تا 85 درصد از انتقال ویروس کرونا جلوگیری کند.

به گزارش سفیرافلاک پنج ماه از شیوع کرونا در کشور می گذرد، اوایل تصور بر این بود که بیماری به راحتی منتقل نمی شود، روزهای اول که صحبت از پروتکل های بهداشتی می شد ماسک زدن بسیار سخت بود و بسیاری از افراد حس خوبی به ماسک زدن نداشتند.

اما اندک زمانی که گذشت و آمار مبتلایان و فوت شدگان بالا رفت، رعایت مسائل بهداشتی در رفتار بسیاری از افراد نهادینه شد به طوری که شست و شوی دستها، ماسک زدن، ضدعفونی کردن و رعایت فاصله اجتماعی مدام مد نظر بود اما برخی از افراد همچنان اعتقادی به استفاده از ماسک برای محافظت در برابر کرونا نداشتند.

عده ای با بی توجهی و سهل انگاری به نکات بهداشتی بدون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در اجتماع ها و خیابان حضور پیدا کرده و بسیاری از این افراد به کرونا مبتلا شدند و کرونا را دست به دست به دیگران منتقل کردند.

این در حالیست که متاسفانه در پس همین سهل انگاری ها، برخی عزیزان خود را از دست دادند و داغدار شدند؛ استفاده از ماسک که این روزها در کشور اجباری شده، در واقع تضمین کننده سلامتی تک تک افراد جامعه است و به نوعی با ماسک در جامعه حاضر شدن، یعنی احترام به حقوق شهروندی و این که سلامتی همه افراد این روزها در گرو استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است.

ترویج استفاده از ماسک

با اجباری شدن استفاده از ماسک، پویش های «من ماسک می زنم» در سراسر کشور جهت فرهنگ سازی استفاده از ماسک راه اندازی شده است، در بسیاری از شهرها برای المان های شهری و یا مغازه ها برای مانکن ها ماسک زده اند تا هر چه بیشتر ضرورت استفاده از ماسک را نشان دهند.

اگر چه با شیوع کرونا ماسک هایی با رنگ و لعاب خاص و مدل‌های مختلف وارد بازار شده، اما فرقی نمی
کند چه ماسکی باشد، مهم این است که ماسک به عنوان لایه محافظی برای جلوگیری از سرایت این بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

تولید ماسک در استان

محمدرضا صفی خانی، رئیس سازمان صمت لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: تمهیدات لازم برای تهیه مواد بهداشتی از قبیل ماسک و ضدعفونی کننده ها اندیشیده شده و در این راستا در سطح استان کارگاه های زیادی این مواد بهداشتی را تهیه و تولید می کنند.

وی افزود: با توجه به اجباری شدن ماسک ها مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه ماسک تامین شده و در این راستا شش واحد صنعتی و ۱۸ کارگاه در سطح استان ماسک های مورد نیاز را با کیفیت مناسب تولید می کنند.

رئیس سازمان صمت لرستان تصریح کرد: برای جلوگیری از افزایش قیمت ماسک و نظارت بر بازار عرضه محصولات بهداشتی، گشت هایی در سطح بازار فعال شده است تا بر قیمت ها و عرضه این محصولات نظارت بیشتری داشته باشند.

وی عنوان کرد: تلاش داریم تا نیمه اول مرداد حدود سه میلیون ماسک را تولید کنیم تا در دسترس همه افراد باشد و هم استانی ها برای تهیه ماسک مشکلی نداشته باشند.

اجباری شدن ماسک برای قطع زنجیره کرونا

سید موسی خادمی استاندار لرستان با اشاره به استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع کرونا افزود: از ۱۰ روز پیش استفاده از ماسک در همه مکان های عمومی، ادارات و ارگان ها اجباری شده و همه افراد برای کمک به قطع زنجیره کرونا باید تلاش کنند تا علاوه بر استفاده از ماسک، پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی را نیز رعایت کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه استفاده از ماسک در جلوگیری از انتقال کرونا نقش مهمی دارد لذا همه افراد و کارمندان در ادارات باید از ماسک استفاده کنند و همچنین ضروری است تا مراجعه کنندگان برای دریافت
خدمات ماسک داشته باشند.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه افزایش تولید و کاهش قیمت ماسک در دستور کار قرار گرفته است گفت: سهمیه مواد اولیه تولید ماسک برای تهیه یک میلیون عدد ماسک در لرستان تامین شده و تلاش می شود تا ماسک ها با کیفیت و قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.

استاندار لرستان به سیم آخر زد!

خادمی بیان کرد: محدودیت هایی از قبیل عدم برگزاری مراسم عروسی و ترحیم، همچنین جلوگیری از مراسمی که ازدحام را به همراه دارد با هدف کاهش شیوع کرونا و قطع زنجیره بیماری اعمال می شود و انتظار می رود با رعایت مسائل بهداشتی و محدودیت ها شیوع کرونا کاهش یابد.

وی گفت: متاسفانه در خصوص مراسم عروسی وعزا، هر چه هشدار می‌دهیم بی فایده است. دستور دادیم تا عروسی برگزار شود عروس و داماد و پدران‌شان دستگیر شوند.

لرستان در وضعیت هشدار

مجموع مبتلایان کرونا در کشور به ۲۶۴ هزار و ۵۶۱ نفر رسیده و متاسفانه تاکنون ۱۳ هزار و ۴۱۰ نفر با این بیماری جان خود را از دست داده اند.

استانهای تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

در حالی استان لرستان در شیوع کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد که ابتلا به کرونا در برخی از شهرستان ها در وضعیت قرمز قرار دارد و آمار بستری ها در حال افزایش است.

برای حفظ سلامتی خود و دیگران استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، خودداری از حضور در تجمعات را رعایت کنیم تا شیوع کرونا کاهش یابد و به سمت قطع زنجیره انتقال کرونا حرکت کنیم.

انتهای پیام/