ابراهیمی، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه خشکه کاری برنج، مصرف آب را تا 40 درصد کاهش می دهد گفت: سالانه ۲۸۰ هزار تن محصولات باغی در لرستان برداشت می‎شود.

چنگیز ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: کشت برنج در استان هایی غیر از شمال کشور، منابع آبی زیادی نیاز دارد و یکی از محصولات آبدوست است که در سایر استان ها باید طبق الگوی کشت، انجام شود.

وی افزود: هر ساله کشت برنج افزایش می‌یابد به طوری که سال گذشته حدود هفت هزار هکتار در لرستان برنج کشت شد و امسال بیش از هشت هزار هکتار کشت شده اما پیش بینی می شود کشت برنج در حدود ۱۰ هزار هکتار صورت گرفته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به خشکه کاری برنج در استان تصریح کرد: این روش مصرف منابع آبی را تا حدود ۴۰ درصد کاهش می دهد که در این راستا امسال دومین سالی است که کار تحقیقاتی این نوع کشت در استان در دو منطقه دورود و خرم آباد در حال انجام است.

وی عنوان کرد: بعد از این کار تحقیقاتی برنامه کشت این نوع برنج به صورت خشکه کاری اعلام می شود و سپس اقدامات دیگر در راستای گسترش و ترویج آن انجام می شود.

ابراهیمی با اشاره به برداشت گندم در لرستان افزود: تاکنون ۱۵۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده و پیش بینی می شود بالغ بر ۳۰۰ تن امسال خرید تضمینی گندم صورت گیرد؛ طلب کشاورزانی که به صورت تضمینی گندم تحویل داده اند تا ۲۱ تیرماه پرداخت شده و مابقی نیز طبق برنامه ریزی پرداخت خواهد شد.

وی گفت: در مورد محصولات باغی پیش بینی تولید بیش از ۲۸۰ هزار تن محصولات باغی است که عمده این محصولات انجیر پلدختر، انار کوهدشت، زردآلود دورود، سیب بروجرد وگردوی الشتر و سلسله است.

 انتهای پیام/