اعتبارات قطره چکانی سدسازی در لرستان سبب شده پس از گذشت سال‌ها، پروژه‌ها همچنان نیمه کاره رها شود و وعده مسئولان بر زمین بماند.

به گزارش سفیر افلاک، مدیریت منابع آب در بخش های مختلف از جمله تامین آب در بخش کشاورزی، مهار آب، کنترل سیلاب و… از ویژگی بارز و منحصر به فرد سدها است اما در استان لرستان وضعیت سدسازی چندان حال و روز خوشی ندارد.

اهمیت سدسازی در سیل فروردین ماه سال گذشته بیشتر از هر زمان دیگری در استان مشهود بود، سیلی که به دلیل نبود سدها سبب شد تا بسیاری از زیر ساخت ها را بشوید و با خود ببرد تا جایی که هزاران میلیارد تومان به زیر ساخت های استان خسارت وارد کرد.

اگرچه چند روزی بعد از وقوع سیلاب در لرستان و آن همه خرابی که ایجاد شد، صحبت از تکمیل سدها و اهمیت آن برای کنترل و مهار آب مطرح شد اما با گذشت بیش از یک سال هنوز اتفاق خاصی در زمینه سد سازی در استان صورت نگرفته است.

اعتبارات قطره چکانی سد سازی در لرستان

سدها نه تنها در سیلاب نقش مهمی دارند بلکه در تامین آب در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی بسیار حائز اهمیت است، در کنار این موارد در حوزه گردشگری می توانند جایگاهی داشته باشند که در هر استانی مقصد گردشگری باشند اما متاسفانه این امر در استان لرستان چندان مشهود نیست.

جلوگیری از رهاسازی آب ها از منطقه، نگهداشتن آب و کاهش خسارت های ناشی از سیل از جمله فواید سد سازی است که علیرغم این همه مانور سد سازی اما به نظر می رسد این موضوع چندان اولویتی در استان ندارد و همچنان در حاشیه است.

داریوش حسن نژاد مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک با اشاره به ضرورت احداث سدها در استان اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی، ذخیره آب جهت استفاده در بخش کشاورزی، شرب و صنعت را مضاعف کرده است.

اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی برای سد سازی در لرستان

وی افزود: انرژی برق آبی به عنوان یک انرژی پاک ارزان و همچنین مهار سیلاب ها و طغیان رودخانه ها از دیگر مزایای سدها است؛ علاوه بر مزایای احداث سدها، می توان در رونق صنعت گردشگری و توریسم اشاره کرد که در کنار استفاده از سدها برای بخش های مختلف می تواند زمینه ای برای جذب گردشگر باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با اشاره به اینکه ۱۳ سد در استان وجود دارد عنوان کرد: سدهای مخمل کوه، آبسرده، عالی محمود، شهید بروجردی، تاج امیر و زیبا محمد از سدهای نیمه کاره استان بوده که برای تکمیل این سدها دو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی بیان کرد: اعتبار سال جاری برای این تعداد سد نیمه کاره حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بوده  که اولویت تکمیل با سدهای آبسرده و مخمل کوه است که تامین آب شرب در شهرستان های بروجرد و خرم آباد را به دنبال دارد.

روند کند ساخت سد در لرستان

حسن نژاد تصریح کرد: آب به عنوان محور توسعه پایدار، نقش مهمی در پیشرفت جوامع و مناطق دارد و سدسازی در این راستا بسیار مهم است؛ سدسازی در لرستان در مقایسه با سایر استانها از نظر زمانی دیر آغاز شده و این امر مشکلاتی زیادی را در راستای تصویب طرح ها و تخصیص اعتبار ایجاد کرده و شروع سدسازی را در استان تحت الشعاع قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سدهای لرستان در مقایسه با سدهای بزرگ کشور از نظر حجم و اعتبار مورد نیاز قابل قیاس نیستند اما متاسفانه همیشه روند تخصیص اعتبارات کند و اندک بوده که این امر باعث افزایش زمان اتمام پروژه سد سازی و افزایش سرمایه مورد نیاز جهت اتمام طرح با توجه بحث تورم بوده است.

مدیر کل امور آب منطقه ای لرستان گفت: از طرفی عدم تخصیص اعتبار لازم در زمان مناسب نیز باعث عدم پرداخت خسارت اراضی کشاورزی و کشت کشاورزان مناطق اجرای طرح بوده و این نیز سبب شده تا مشکلات اجتماعی و گاهی تعطیلی پروژه ها را ایجاد کند.

وزارت نیرو حقابه لرستان را مشخص کند

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس به خبرنگار سفیرافلاک گفت: سدهای نیمه کاره یکی از مشکلات استان لرستان است به طوری که طبق گفته وزیر نیرو اگر سدهای لرستان تکمیل بودند در سیل سال گذشته این همه خسارت ایجاد نمی شد.

وی با اشاره به پیگیری سدسازی در لرستان افزود: پیگیری های لازم از طریق آب منطقه ای انجام شده، همچنین از طریق وزارت نیرو، رایزینی هایی صورت گرفته اما اعتبار لازم برای سدهای استان در نظر گرفته نشده است.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس تصریح کرد: تکمیل سدهای نیمه کاره لرستان ضروری است در حالی که تکمیل سد مخمل کوه به دلیل تامین آب شرب پایدار خرم آباد و همچنین تکمیل سد معشوره برای آب در بخش کشاورزی و آب شرب کوهدشت، پلدختر و چگنی بسیار الزامی است.

مطالبه مردم لرستان پاسخ داده شود

وی افزود: وزارت نیرو باید حقابه استان و لرستان را مشخص کند و این مطالبه جدی ما از وزارت نیرو است که البته اقداماتی در حال انجام است و به موقع اعلام می شود.

ویسکرمی با اشاره به روند کند سد سازی در استان عنوان کرد: تکلیف سدهای استان باید مشخص شود چرا که روند سد سازی کند بوده و اگر این روند ادامه داشته باشد تا ۱۰ سال آینده سد سازی صورت نمی گیرد.

وی بیان کرد: به صورت جدی و اساسی پیگیر بحث سدهای استان هستیم تا کار پیش رود و گرفتن حقابه قانونی استان به صورت واقعی و ملموس را مد نظر داریم؛ تخصیص آب و ساخت سدها دو مقوله ای بوده که باید در استان مد نظر باشد و تخصیص ها باید در این راستا مشخص شود.

اعتبارات سدسازی جوابگو نیست

نماینده مردم خرم آباد و چگنی با اشاره به کمبود اعتبارات در حوزه سد سازی خاطرنشان کرد: میزان اعتبارات فعلی برای ساخت سدهای استان پاسخگو نیست و تنها در حدی است که این اعتبار قطع نشود و در ردیف باقی بماند.

وی تصریح کرد: از اعتباراتی که برای سد سازی در استان تخصیص داده می شود راضی نیستیم و در این راستا مجمع نمایندگان استان پای این کار ایستاده اند و تا سوال از وزیر و استیضاح، برای مشخص شدن تکلیف در این حوزه پیگیر هستند.

ویسکرمی اظهار داشت: ضروری است تا وزارت نیرو برای حل مسئله وارد عمل شود و همه ما نمایندگان استان پیگیر این مسئله هستیم و خوشبختانه اجماع جدی برای این قضیه وجود دارد.

با توجه به شرایط جغرافیایی استان لرستان و سیلی که سال گذشته میلیارد تومان خسارت وارد کرد، می طلبد مسئولان برای ساخت سد سازی و جلوگیری از خسارت های احتمالی بعدی همت کنند و از اعتبارات سد سازی سهم بیشتری برای لرستان جذب شود.

انتهای پیام/