خادمی، استاندار لرستان به تولید 3 میلیون و 100 هزار تن محصولات زراعی در لرستان اشاره کرد و گفت: ۵۶ هزار هکتار از اراضی استان به روش‌های نوین آبیاری تجهیز شده است.

به گزارش سفیرافلاک، سید موسی خادمی ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از اراضی شیب دار دیم استان که از طریق ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور برگزار شد اظهار داشت: در پی ارائه گزارش از وضعیت زیرساخت های خسارت دیده از سیل ۹۸، رئیس جمهور قول مساعد جهت تأمین اعتبار صادر کرد .

وی افزود: بخش عمده‌ای از خسارت‌های وارده به مردم در حوزه های کشاورزی و مسکن حل شده اما در حوزه های زیرساختی مشکل کماکان وجود دارد .

استاندار لرستان عنوان کرد: تعدادی از پروژه‌های استان به علت کمبود اعتبارات نیمه تمام باقی مانده که ممکن است در صورت عدم تأمین اعتبار و بروز سیل بعدی این پروژه ها از بین برود، از رئیس جمهور درخواست داریم منابع خاصی را به استان اختصاص داده تا بتوان پروژه‌های نیمه تمام خسارت دیده از سیل استان را هر چه سریعتر به اتمام برسانیم .

وی عنوان کرد: اراضی شیب دار استان با در نظر گرفتن بارندگی به میزان ۵۵۰ میلی لیتر در سال از مزیت‌های خوب استان برای ایجاد باغات دیم به شمار می‌رود .

خادمی تصریح کرد: شیب دار بودن محیط، زمینه فرسایش خاک و وارد آمدن ضربات به طبیعت را به وجود می‌آورد که اجرای پروژه کاشت درخت و گیاهان دارویی در این اراضی مانع از بروز این اتفاق خواهد شد ‌.

وی بیان کرد: در سال ۹۶ طی برنامه‌ چهارساله‌ای پروژه کاشت ۱۵ هزار هکتار اراضی شیب‌دار استان در دستور کار قرار گرفت که تاکنون بخش زیادی از این پروژه علی رغم محدودیت در اعتبارات عملی شده است .

استاندار لرستان گفت: در لرستان حدود ۷۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که حدود ۲۳ درصد از آن آبی و ۷۷ درصد دیگر به صورت دیم کشت می‌شود که در مقایسه با میانگین کشوری استان از سهم کمتری برخوردار است.

وی با اشاره به منابع آب استان افزود: با توجه به لزوم بهره‌گیری از منابع آب استان برای توسعه کشاورزی می‌توان با ایجاد سدها و استفاده از روش های نوین آبیاری این مشکل را حل کرد .

خادمی به تولید حدود سه میلیون و ۱۰۰هزار تن محصولات زراعی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: از این میزان حدود ۸۱ درصد محصولات از اراضی آبی و ۱۹ درصد باقی مانده از زمین‌های زیر کشت دیم تأمین می‌شود، به همین دلیل تبدیل اراضی دیم به آبی برای استان ضرورت دارد .

وی با عنوان اینکه از ۱۹۳ هزار هکتار اراضی آبی استان، ۵۶ هزار هکتار آن از روش‌های نوین آبیاری بهره‌گیری می‌کند، عنوان کرد: تا قبل از دولت تدبیر و امید ۲۷ هزار هکتار از ۵۶ هزار هکتار اراضی ذکر شده در استان با روش‌های آبیاری نوین کشت می‌شد که از زمان آغاز دولت تدبیر و امید تاکنون حدود ۲۸ هزار هکتار به این میزان افزوده شده است .