رضایی، مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: طرح منظومه های روستایی با هدف توانمندسازی روستاهای محروم در لرستان اجرایی می‌شود.

مسعود رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به اجرای طرح منظومه های روستایی در استان اظهار داشت: طبق ماده ۱۹۴ قانون برنامه پنجم تکلیف شده که در راستای تهیه طرح های منظومه ای که شامل سطح چهار آمایش می‌شود، بنیاد مسکن درباره توانمندسازی بخش ها و مناطقی که محروم هستند طرح هایی را تحت عنوان طرح های توسعه پایدار منظومه تهیه می‌کند.

وی افزود: هدف از طرح منظومه روستایی این است که مناطقی که مشخص شده به طور کلی از لحاظ نقاط قوت و ضعف بررسی شوند و توانمند سازی آنها گسترش پیدا کند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان لرستان عنوان کرد: طرح هایی که تا به حال اجرا شده یا ملی بوده یا در سطوح استانی، اما سطوح محله ای به صورت نقطه ای اجرا خواهد شد مثلاً طرح هادی فقط خود روستاها را مطالعه می کند و طرح منظومه ای فراتر از طرح هادی اجرا می‌شود.

وی بیان کرد: در مناطق محروم نقاط قوت، ضعف و علت عقب ماندگی منطقه بررسی و نقاطی که برای توانمندسازی منطقه پتانسیل دارند را شناسایی خواهیم کرد و از طریق تسهیل گری و مشارکت مردمی پیگیری و منطقه مورد نظر از نظر اقتصادی و درنهایت در بخش اشتغال زایی توسعه پیدا کند.

رضایی تصریح کرد: منطقه زز و ماهرو الیگودرز به خاطر آبخیز پروری و زنبورداری یکی از نقاط مورد نظر برای توانمند سازی بوده و با توجه به اینکه در سطح کشور ۹۹ طرح تهیه شده، سهم استان لرستان از این طرح ها پنج طرح است و از ۹۹ طرح کشوری هفت طرح به عنوان طرح پایلوت انتخاب شده که روستای زز و ماهرو الیگودرز یکی از هفت طرح پایلوت کشوری است.

وی گفت: با هماهنگی و همدلی همه ادارات امیدواریم بتوانیم به عنوان یک پایلوت قابل ارائه در این بخش کار کنیم و یکی از مناطقی باشیم که توانمندسازی در آن صورت بگیرد و خودمان را به سایر استان‌ها نشان دهیم که انشالله با این هدف بتوانیم از مهاجرت روستاییان جلوگیری و کانون‌های تولید خالی از جمعیت نشود و همچنان کار تولید در سطح روستاها برقرار باشد.

انتهای پیام/