470 نفر از نیروهای شهرداری بروجرد که دارای سابقه کاری 5 تا 14 سال هستند بر سر دو راهی اخراج و ادامه کار قرار گرفته و همین موضوع امروز کارگران را روانه خیابان کرد.

به گزارش سفیر افلاک، تجمع کارگران شهرداری بروجرد داستان جدیدی نیست، سریالی غم انگیز است که هر چند وقت یکبار تکرار می شود، تجمع به دلیل حقوق معوقه، عدم بازنشسته شدن و حالا به دلیل ابهام در قراردادها و ترس از اخراج، ۴۷۰ کارگر روانه خیابان شده و در مقابل شهرداری و فرمانداری تجمع کردند.

امروز ۲۰۰ نفر از کارگران شهرداری بروجرد ابتدا در مقابل شهرداری و سپس در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت قراردادهای خود شدند.

تجمع کارگران شهرداری بروجرد

یکی از کارگران شهرداری بروجرد در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک گفت: بیش از ۱۰ سال است که در شهرداری مشغول به کار هستم و حالا زمزمه های قرارداد موقت شنیده می شود، اگر این کار صورت گیرد پایان زمان قرارداد ممکن است بعد از یک دهه کار، اخراج شویم.

وی بیان کرد: علیرغم همه مشکلات اما انتظار داریم در این شرایط سخت، برای رسیدگی به این وضعیت مسئولین اقدام کنند تا نگرانی امنیت شغلی نداشته باشیم.

این کارگر شهرداری تصریح کرد: وقتی قراردادها مدت معین باشد احتمال این وجود دارد که در موعد اتمام زمان، از کار بیکار شویم و این دلنگرانی برای ما ایجاد کرده و تقاضا داریم رسیدگی لازم صورت گیرد.

قراردادی که به ضرر کارگران تمام می شود

عبدالعلی گیوه کی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: ۴۷۰ نفر از کارگران شهرداری بروجرد سالهاست که در این مجموعه فعالیت می کنند که سابقه کاری این افراد بین پنج تا ۱۴ سال است.

وی افزود: قراردادی که روز اول با این کارگران منعقد شده فاقد مدت بوده و طبق قانون کار اگر در قراردادکار مدت ذکر نشود و پایان آن مشخص نباشد، قرداد دائمی تلقی می شود.

گیوه کی تصریح کرد: اخیرا شهرداری در یک اقدام برای قسمتی از احکام، مدت تعیین کرده و این شائبه در ذهن کارگران ایجاد شده که شهرداری با این اقدام قصد دارد زمان پایان قرارداد کارگران را تعیین کند.

وی بیان کرد: اگرچه  شهرداری معتقد است منظورش مشخص شدن زمان پرداخت دستمزد و حقوق است نه قرارداد و اذعان می کند این هدف را ندارد.

قرارداد برای پرداخت حقوق یا اخراج کارگران؟

گیوه کی افزود: اگر هدف از ارائه این برگه به کارگران تعیین دستمزد باشد البته بدون الزام به نیاز امضای کارگر، مشکلی برای کارگران به وجود نخواهد آمد.

اشرف چگنی رئیس شورای شهر بروجرد در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: این تعداد نیروی شهرداری دارای قرارداد ثابت هستند و تعدادی از کارگران اعلام کرده اند که با گذشت سالها سابقه کاری می خواهند ما را تبدیل به قراداد موقت کنند البته شهردار اعلام کرده که هدف از این کار قرارداد موقت و اخراج کارگران نیست.

وی افزود: نیرویی که سرمایه عمر و جوانی خود را سالها در این مجموعه گذاشته نباید پس از سالها قراداد موقت  شود.

چگنی تصریح کر د: در همه موارد در شورا و شهرداری، طبق قانون عمل خواهد شد و این در حالیست که این کارگران افرادی هستند که عملا کار می کنند و در بخش های مختلف فعالیت دارند؛ بهتر است شهردار نیروها را در این راستا توجیه کند و از این پس از ورود نیروی جدید به شهرداری جلوگیری شود.

وی بیان کرد: همچنین شهرداری می تواند نیروهایی  که سنوات آنها به سن باز نشستگی رسیده بازنشسته کند تا بدنه شهرداری سبک شود؛ اگر شورا وشهرداری قانون را رعایت کنند مشکلی برای کارگر وشهرداری پیش نمی آید.

نماینده مردم به موضوع ورود کرد

بعد از تجمع امروز کارگران شهرداری بروجرد، عباس گودرزی نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و نماینده مردم شهرستان بروجرد در کانال تلگرامی خود با انتشار عکسی از یک نامه در این خصوص توضیح داد.

عباس گودرزی نوشته است که پیگیر مشکل تغییر قرارداد کارگران شهرداری بروجرد بوده و موضوع تا حصول نتیجه توسط وی پیگیری می شود.

انتهای پیام/