قائد رحمت، معاون محیط زیست لرستان با بیان اینکه 7 منطقه شکار ممنوع در لرستان وجود دارد گفت: 3 منطقه به وسعت 150 هزار هکتار به مناطق حفاظت شده لرستان اضافه می‌شود.

نبی اله قائد رحمت در گفت‌وگو با سفیرافلاک اظهار داشت: ارتقای مناطق شکار ممنوع استان به منطقه حفاظت شده و افزایش سطح بخشی از مناطق تحت مدیریت و ارتقای سطح حفاظتی آنها از اولویت‎های مهم محیط زیست در سال جاری است.

وی افزود: مناطق شکار ممنوع استان شامل زیستگاه های غنی و ارزشمندی است، این زیستگاه ها از تنوع زیستی بالایی برخوردار بوده که به منظور افزایش ضریب حفاظتی با اولویت منطقه شکار ممنوع قالیکوه الیگودرز، تالابهای پلدختر و بیشه دالان بروجرد، زیستگاه های سمندر لرستانی در منطقه شادابکوه و هشتادپهلو خرم آباد جهت ارتقاء سطح حفاظتی به یکی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت از برنامه های امسال است.

معاون فنی محیط زیست لرستان تصریح کرد: اکثر مناطق شکار ممنوع استان سالهاست که به عنوان منطقه شکارممنوع تحت مدیریت و حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند که به منظور حراست و حفاظت موثر از اکوسیستم ها، اقدامات حفاظتی ازجمله پاسگاه محیط بانی در تعدادی از آنها احداث شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر گونه شکار و صید در این مناطق ممنوع بوده و درتعدادی از آنها ازجمله تالابهای پلدختر، بیشه دالان بروجرد و سمندر لرستانی پاسگاه محیط بانی احداث شده و در بقیه نقاط هم جانمایی پاسگاه صورت گرفته و پاسگاه در حال ساخت است.

قائد رحمت عنوان کرد: در حال حاضر پنج منطقه حفاظت شده به وسعت ۱۷۷ هزار و ۶۴۵ هکتار تحت مدیریت محیط زیست در استان بوده که هفت منطقه شکار ممنوع به وسعت ۲۴۵ هزار و ۳۸۹ هکتار وجود دارد که سه منطقه به وسعت ۱۵۰ هزار هکتار جزء اولویت های محیط زیست برای ارتقا به مناطق تحت مدیریت است.

وی با اشاره به این که افزایش سطح حفاظت این مناطق با رعایت کلیه حق و حقوق بهره برداران است گفت: هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد شد بلکه همه اقدام‌های حفاظتی با رعایت حقوق بهره برداران و با مشارکت جوامع بومی و محلی صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/