26 مرداد سال 69 روزی تاریخی در دفتر پر افتخار دفاع مقدس است که آزادگان پس از سالها دوری از وطن و غربت با اقتدار و سربلندی وارد میهن شدند.

به گزارش سفیر افلاک، هر فصل از کتاب دفاع مقدس سرشار از دلاوری، شجاعت، ایستادگی، ایثار، فداکاری و جانفشانی هایی است که جوانان و نوجوانان این سرزمین برای دفاع از وطن و ارزشها تا پای جان ایستادند و سرانجام پس از سالها ایستادگی دشمن را روسیاه و به عقب راندند.

شهریور ماه سال ۵۹ رژیم بعث عراق با پشتیبانی بیش از ۴۰ کشور از جمله آمریکای جنایتکار به خاک ایران حمله کرد، جنگی که هشت سال طول کشید و در این سالها غیورمردانی از این سرزمین در برابر دشمن سینه سپر کردند اما اجازه ندادند یک وجب از این خاک به دست دشمن بیفتد.

این پیروزی مرهون خون پاک شهدا، جانبازان و آزادگانی بود که دل از دنیا برکنده و برای دفاع از ارزشها راهی میدان جنگ شدند و ایستادگی آنها برای همیشه تاریخ در اذهان باقی ماند و این ایستادگی امروز الگویی برای بسیاری از کشورهای جهان شده است.

بازگشت پرستوهای مهاجر

رزمندگان زیادی در دوران دفاع مقدس به اسارت دشمن درآمدند، اما صبر و ایستادگی را از ائمه اطهار(ع) الگو گرفته بودند و سالها شکنجه و سختی را تحمل کردند تا در راستای دفاع از وطن نقش خود را ایفا کرده باشند.

رنج اسارت و غربت اگر چه بسیار سخت بود اما آزادگان در بند اسارت هدفشان بسیار والا و این سختی ها برایشان معنایی نداشت، اُسرا شکنجه های زیادی را تحمل کردند و به عنوان اسوه های صبر از این بزرگمردان یاد می شود و نامشان همیشه در قله های عزت و سربلندی ایران زمین می‌درخشد.

۲۶ مرداد سال ۶۹ نخسیتن گروه از اسرای ایرانی وارد خاک وطن شدند، لحظه ها بیقرارتر از هر زمانی می گذشت، چشم ها در انتظار عزیزانی بود که سالها در غربت و دور از وطن اسارت را تحمل کرده بودند و امروز پرستوهای عاشق به وطن بازمی گشتند.

آزادگان در حالی وارد خاک وطن شدند که اوج اقتدار و افتخار در میان تک تک چهره های آزادگان ی دیده می شد، اشک شوق از چهره ها لبریز شده بود و انتظارها به سر رسیده بود، یوسف های زمان پس از سالها دوری از وطن وارد خاک ایران شدند و چه صحنه زیبایی بود که اولین حرکت آزادگان هنگام بازگشت، بوسه بر خاک پاک وطن بود.

در آن روز، عشق دوباره طلوع کرده بود تا دلاورمردان پا به خاک وطن بگذارند و شرافتمندانه و با عزت وارد کشور شوند، دلیرمردانی که در روزهای جنگ دوشادوش دیگر رزمندگان راهی میدان نبرد با دشمن شدند و امروز در حالی وارد میهن می شدند که بسیاری از همرزمان آنها به شهادت رسیده بودند.

لرستان در انتظار ۸۳۷ آزاده

حسن نازاریان رئیس بنیاد شهید لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: استان لرستان شش هزار و ۳۰۰ نفر شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده و  ۹۸ هزار و ۸۳۷ نفر ایثارگر و ۸۳۷ نفر آزاده دارد که در سال های دفاع مقدس با همه توان در برابر دشمن ایستادند و به پیروزی رسیدند.

وی افزود: امسال با توجه به شیوع کرونا برنامه ها متفاوت تر برگزار می شود و جلسه ویدئو کنفرانس با رئیس بنیاد شهید کشور برگزار می شود و از تعدادی از آزادگان تجلیل می شود.

رئیس بنیاد شهید لرستان گفت: از آزادگان بستری در بیمارستانها و تعدادی دیگر از آزادگان در شهرستانها نیز تقدیر می شود.

نازاریان تصریح کرد: آزادگان اسوه های صبر و مقاومت هستند که در دوران اسارت سختی ها و شکنجه های زیادی را تحمل کردند و امنیت امروز در کشور نتیجه ایثارگری رزمندگانی است که در سال های جنگ ایستادند و از وطن و ارزشها دفاع کردند.

۹۷ ماه اسارت

حمید حسنوند یکی از آزاده های استان لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: با شروع جنگ ۱۷ ساله بودم که به عشق وطن و لبیک به ندای امام(ره) راهی میدان نبرد با دشمن شدیم، چند ماه در جبهه ها حضور داشتم و پا به پای سایر رزمندگان در دفاع از وطن و ارزشها ایستادیم.

وی افزود: در عملیات رمضان به اسارت دشمن درآمدم و ۹۷ ماه در اسارت بودم تا در نهایت در روز ۲۷ مرداد ۶۹ آزاد شدیم و با یک دنیا احساس و سربلندی وارد خاک ایران شدیم.

این آزاده لرستانی تصریح کرد: اعتقادات و دیانت اسراء در دوران اسارت سبب شده بود تا علیرغم همه رنج ها و سختی ها اما با روحیه بسیار بالایی این دوران شکنجه را تحمل کنند.

وی تلخ ترین خبر اُسرا را در دوران اسارت، رحلت امام(ره)عنوان کرد و گفت: با شنیدن این خبر همه ما داغدار شدیم و همه اسرا به مدت یک هفته عزاداری کردند.

خبر آزادی، شیرین ترین خاطره اسارت

حسنوند افزود: در روز ۲۴ مرداد سال ۶۹ در راهروی جلوی آسایشگاه قدم می زدیم، هنوز احتمال آزادی به این زودی ها را نمی دادیم که به یکباره صدای تلویزیون اتاق بلند شد و توجه همه را به خود جلب  کرد، نامه صدام خطاب به رئیس جمهور ایران که در این خبر برای تبادل اسرای دو کشور اعلام آمادگی شده بود و قرار بود هزار نفر از اسرا آزاد شوند.

وی تصریح کرد: پخش این پیام حال وهوای اردوگاه راع وض کرد، اردوگاه از جا کنده شد، حال اسرا قابل توصیف نبود و روز بی نظیری که هیچ وقت تکرار نمی شد و گروه سرود اردوگاه خودشان را برای اجرای سرود  در  ایران آماده کردند، آنان فقط یک بعد از ظهر وقت داشتند ولی چندین سرود آماده کردند همان سرودهایی که دراولین دیدارآزادگان با مقام معظم رهبری توسط همین گروه اجرا شد و از سیمای جمهوری اسلامی نیز پخش شد.

حسنوند بیان کرد: در آن لحظات بچه ها همگی قلم بدست شده، آدرس می دادند و آدرس می گرفتند وهمه خود را آماده رفتن به ایران می کردند، آمار عصر را گرفتند همه داخل رفتند، حالا نوبت هم آسایشگاهی ها بود تا آدرس ردوبدل کنند و حرف های آخر را با همدیگر بزنند، آن شب کسی خواب نداشت، همه مشغول گفتگو بودند.

این آزاده لرستانی افزود: روز آزادی فرا رسید و آخرین صبحانه اسارت هم صرف شد، بلند گوی اردوگاه روشن شد، ارشد اردوگاه را خواستند وخیلی سریع اعلام شد که هیئت صلیب سرخ وارد اردوگاه شده تا مقدمه آزادی هزار نفر را آماده نمایند.

وی گفت: دوستانی که سالهای پرمشقت اسارت درهمه سختی ها در کنار هم بودند امروز باید ازهم جدا بشوند واین خیلی سخت بود، سکوتی معنی دارحاکم بود به ناگاه جمله سلام علیکم حاج حسین اصلاحی که ازبزرگان و اساتید شناخته شده اردوگاه بودند و همچنین از آزادگان آسایشگاه بود توجه همه را جلب کرد و گفت: بگذارتابگریم چون ابردربهاران، کزسنگ ناله خیزد روزوداع یاران.

حسنوند اظهار داشت: باشنیدن این جمله همه آسایشگاه شروع به گریه کردن و سرانجام پس از سالها اسارت وارد خاک وطن شدیم.

انتهای پیام/