فتحی بیرانوند، مدیرکل بیمه سلامت استان لرستان گفت: هزار و ۴۱۷ بیمار خاص تحت پوشش بیمه سلامت لرستان است که در سه ماهه ابتدای امسال بیش از ۳ میلیارد تومان بابت هزینه آنها پرداخت شده است.

به گزارش سفیرافلاک، شاهدخت فتحی بیرانوند عصر امروز در جمع خبرنگاران با ذکر این مطلب که بیماران خاص هموفیلی تالاسمی، پیوندی دیالیزی و ام‌اس دفترچه رایگان می‌گیرند، اظهار داشت: هزینه داروهای این بیماران گران قیمت است، تعداد بیماران خاص لرستان هزار و ۴۱۷ نفر است که در سال جاری بیش از سه میلیارد تومان، هزینه درمان این بیماران پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقداماتی که رسانه‌ها می‌توانند انجام دهند فرهنگ‌سازی و سوق دادن افراد به پیشگیری از بیماری‌هاست، افزود: به فرض مثال بیماری‌های دیالیزی ناشی از مشکلات فشار خون است اگر فشار خون در سنین پایین کنترل شود بدون شک شاهد کاهش آمار بیماران دیالیزی و نارسایی کلیوی خواهیم بود.

مدیر کل بیمه سلامت استان لرستان با اشاره به اینکه نسخه‌نویسی الکترونیکی یکی از اقداماتی است که سازمان بیمه سلامت از سال گذشته استارت آن را زده و لرستان نیز همپای سایر استان‌ها کار را شروع کرده و جز استان‌هایی هستیم که در این زمینه وضعیت خوبی داریم عنوان کرد: تاکنون با جلسات متعددی که با پزشکان و مؤسسات تشخیصی درمانی گرفتیم، حدود ۱۷۵ هزار نسخه الکترونیکی در استان صادر شده که از طریق پزشکان متخصص، فوق تخصص، داروخانه‌ها و مراکز تشخیصی درمانی ارائه شده است.

وی بیان کرد: بین ۸۰ تا ۸۵ درصد هدف برنامه نسخه‌نویسی تحقق پیدا کرده که امیدواریم تا دو ماه آینده آن را به ۱۰۰ درصد برسانیم.

فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه یکی از مزایای اجرای برنامه نسخه‌نویسی الکترونیک در این شرایط اقتصادی کشور صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و صرفه‌جویی در استفاده از دفترچه‌های بیمه است، گفت: ما سالانه بابت صدور و تمدید دفترچه بیمه هزینه زیادی به دفاتر پیشخوان پرداخت می‌کنیم که اگر این اقدام تحقق پیدا کند در زمینه صدور و چاپ دفترچه شاهد کاهش بار مالی خواهیم بود که خیلی ارزشمند است.

وی خاطرنشان کرد: مردم نیز از اجرای طرح نسخه الکترونیکی با کاهش خطاهای پزشکی منتفع می شوند، از طرفی شفاف سازی می‌شود بعضاً بیمه شدگان ما از تعداد اقلام دارو و مقادیری که پزشک تجویز کرده بی خبر هستند چون کد رهگیری برای بیمه شده می‌رود و می تواند از طریق داروخانه پیگیری کرده و از پرینتی که می‌گیرند از مبالغ و تعداد داروها مطلع شوند.

مدیرکل بیمه سلامت لرستان با اشاره به اینکه این طرح از تجویز تا نسخه پیچی مسیر امنی را ایجاد می کند، افزود: امیدواریم تعداد کمی از پزشکان که به این سیستم نپیوسته‌اند به این طرح ملحق شوند.

انتهای پیام/