هاشمی، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت: دپارتمان ملی عشایر کشور با مشارکت سازمان فنی و حرفه ای، امور عشایری و استانداری در لرستان تشکیل می شود

به گزارش سفیر افلاک،علی اوسط هاشمی در جلسه شورای مهارت استان اظهار داشت: امروز با شیوع بیماری کرونا تغییر و تحول، اجتناب ناپذیر است و تجارت الکترونیک خود را نمایان می کند که در کشور ما این موضوع با بیماری کووید ۱۹ تجربه شده است.

وی با اشاره به اینکه امروزه تجارت الکترونیک با بزرگترین شرکت های صنعتی در جهان رقابت می کند، افزود: در حال حاضر در کشور ما اسنپ تجربه موفقی داشته است و فرهنگی نو ایجاد کرده است.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور تصریح کرد: اکنون  ۸۵ درصد مردم از وسایل هوشمند استفاده می کنند و آینده متعلق به وسایل هوشمند است.

هاشمی با تاکید بر اینکه مردم برای بهره وری از وسایل هوشمندی نیازمند کسب مهارت هستند عنوان کرد: امروز سخن از آموزشی است که قدرت تغییر و تحول داشته باشد و توانایی استفاده از داشته ها در مسیر دانش و مهارت برای رسیدن به وضعیت بهتر و پشگیری از خروج از مدار کار داشته باشیم.

وی بیان کرد: در جامعه امروزی مهارت فقط فن نیست و به معنای عام هم ضرورت است و تمام مهارت های مورد نیاز برای زندگی بهتر جزو ضرورت ها است.

هاشمی با بیان اینکه در کسب مهارت سخت ۱۵ درصد توانایی و با مهارت نرم ۸۵ درصد شانس ماندگاری و تثبیت موقعیت خواهیم داشت گفت: اگر کسی در بازار کیفیت، مشتری مداری، اخلاق مداری، شبکه سازی، برندسازی و استاندارد نداشته باشد در مسیر رقابت سهم خود را از دست می دهد.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور خاطرنشان کرد: امروز آموزش و مهارتی که قدرت انعطاف دهد و ضامن ماندگاری باشد مورد نیاز است و نگاه به مهارت را باید بازنگری کنیم زیرا جامعه امروز نزدیکی خاصی با ارزش مهارت ندارد.

وی با تاکید بر بازنگری در نظام آموزش عالی جهت دستیابی به مهارت فارغ التحصیلان افزود: آموزش های دانش آموزان باید هدفمند و با نگاه به آینده باشد و اگر در آموزش عالی بازنگری و نگاه به فردا نباشد آمار فارغ التحصیلان بیکار تصاعدی افزایش خواهد یافت.

هاشمی اظهار داشت: کسب علم باید به سمت حضور موثر، کارآمد و ماندگار منتج شود و امروز با حداقل سرمایه، حداکثر درآمد ایجاد می شود و بدون توجه به آموزش های نوین  و تقاضاهای جدی آینده، تحول ایجاد نمی شود.

وی بیان کرد: باید محور معیشت و اقتصاد مردم در استان شناسایی و به نسل دانش آموختگان و بیکار توجه شود  و امروز فرصتی برای مشاغل آینده در ۲۴ رشته در حوزه فناوری است که باید در فنی و حرفه ای لرستان محور آموزش قرار گیرند.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور تصریح کرد: همچنین دپارتمان ملی عشایر کشور با مشارکت سازمان فنی و حرفه ای، امور عشایری و استانداری در لرستان تشکیل می شود و از محل فروش سهام مراکز آموزش فنی و حرفه ای  کشور به ویژه پنج استان کمتر برخوردار تجهیز بروز می شوند.

وی افزود:  با مشارکت شورای مدیران وزارت تعاون، سند توسعه اجتماعی در لرستان تنظیم شود و منطبق با سند آمایش در شورای سیاستگذاری وزارت تعاون پیگیری و در دستور کار قرار گیرد.

هاشمی گفت: سند راهبری مهارت باتوجه به آمایش سرزمین، شناسایی منابع و نتایج حاصل از نظر سنجی ذی نفعان در استان ایجاد شود و مشاغل دارای اولویت در ۱۰ سال آینده معرفی شود تا نیاز استان تامین و از فرصت های ملی جهت تجهیز کارگاه ها و آموزشگاه ها استفاده شود.

وی بر لزوم تهیه بانک اطلاعات استادکاران تاکید کرد و اظهار داشت: تنها مدرک در جامعه جایگاه ندارد بلکه امروز مهارت دارای جایگاه رفیع است و۵۰  درصد ظرفیت آموزش و پرورش باید به سمت مهارت آموزی برود و تمام مراکز فنی و حرفه ای در خدمت مدارس است.

انتهای پیام/