بسیاری از رانندگان تاکسی و سرنشینان، با عدم استفاده از ماسک و رعایت نکردن فاصله اجتماعی، بر آتش کرونا می دمند

به گزارش سفیرافلاک، محیط تاکسی از آن دسته فضاهایی است که فاصله اجتماعی در آن رعایت نمی شود و اگر پنجره ها هم بالا باشند و تهویه وجود نداشته باشد به محل خطرناکی برای انتقال ویروس کرونا تبدیل می شود؛ اگر در سطح شهر تردد کنید می‌بینید که بسیاری از رانندگان تاکسی ماسک نمی زنند؛ با این که از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک در تاکسی و اماکن عمومی اجباری شده ولی هنوز افراد زیادی را می بینیم که زیر بار این مسئولیت اجتماعی نمی روند و اگر هم اعتراضی بشنوند با هزاران دلیل کار خود را توجیه می کنند.

البته طرح فاصله گذاری اجتماعی برای تاکسی های پایتخت اجرا شده اما در شهرستان‌ها و مخصوصاً لرستان خبری از این موضوع نیست و رانندگان از تمام ظرفیت خودروی خود برای حمل مسافر استفاده می کنند.

حرف مردم

زهرا یوسفی شهروند خرم‌آبادی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک گفت: از زمان شیوع کرونا تا امروز حتی یک روز را بدون ماسک از منزل خارج نشده‌ام از آنجایی که بسیاری از مردم و رانندگان، پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند ترجیح می دهم مسیرهای کوتاه را با پای پیاده طی کنم و حتی الامکان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنم.

وی افزود: اگر هم مجبور به استفاده از تاکسی شوم ماشین هایی را انتخاب می کنم که راننده آن ماسک زده، صندلی جلو سمت شاگرد خالی باشد و شیشه ماشین را هم پایین باشد.

یوسفی بیان کرد: برای ما که خودروی شخصی نداریم و مجبوریم روزانه در سطح شهر تردد کنیم، استفاده از تاکسی سرویس و اسنپ به صرفه نیست و باید برای مسیرهای طولانی تاکسی بگیریم ولی پیدا کردن یک تاکسی که راننده و سرنشینان آن ماسک زده باشند خیلی سخت است و گاهی باید زمان های طولانی منتظر بمانیم.

حمید رازانی یکی از رانندگان لرستانیست که در رابطه با دلایل ماسک نزدن خود به خبرنگارسفیرافلاک گفت: روزانه ۱۲ ساعت مسافرکشی می کنم که در این هوای گرم تحمل ماسک کار بسیار سختی است؛ از طرفی مگر ما چقدر درآمد داریم که بخواهیم بخشی از آن را صرف خرید ماسک کنیم؛ اگر سلامت ما برای دولت مهم است بین رانندگان تاکسی ماسک رایگان توزیع کند بعد اگر کسی استفاده نکرد جریمه کنند.

وی خاطر نشان کرد: چطور زمانی که کرونا تازه وارد کشور شده بود و کمبود ماسک داشتیم همه مسئولان در رسانه ها اعلام می کردند که ماسک تاثیر زیادی در پیشگیری از کرونا ندارد حالا که تولیداتشان به حد اشباع رسیده و روی دستشان مانده ماسک مهم شده و به عامل اصلی پیشگیری تبدیل شده است.

این راننده تاکسی تصریح کرد: باور کنید با این وضعیت دشوار زندگی مرگ برای ما آسان تر است؛ آن زمان که کرونا همه مشاغل را کساد کرد مگر کسی از ما یاد کرد در حالی که بیشترین آسیب را دیدیم و در برهه ای که مردم از خانه های خود خارج نمی شدند درآمد ما به صفر رسیده بود و بدون هیچ پس اندازی به سختی زندگی خود را می‌گذراندیم.

جریمه برای رانندگانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند

مسعود ارمغان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی خرم آباد در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: رانندگان تاکسی باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و مردم در صورت مشاهده رانندگانی که از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند به ما گزارش دهند تا پیگیری کنیم.

وی با بیان‌ اینکه چهار گشت در سطح شهر خرم‌آباد داریم که روزانه رانندگان تاکسی را رصد می کنند، افزود: ابتدا به این افراد تذکر داده می شود و در مرحله بعد جریمه می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی خرم آباد عنوان کرد: اگر فردی کد تاکسی را یادداشت کند ما راننده را احضار می‌کنیم و تذکر می دهیم و اگر گزارش های مردمی به صورت عمومی باشد گشت‌ها ورود پیدا می کنند.

وی تصریح کرد: در گذشته بین رانندگان تاکسی، ماسک و دستکش توزیع می شد ولی الان این کار انجام نمی شود چون به علت کرونا و ممنوعیت حمل مسافر، درآمد ما به صفر رسیده و دچار مشکلات اقتصادی هستیم.

پیشنهاد افزایش نرخ کرایه تاکسی

ارمغان خاطرنشان کرد: بنده هم برای خود فقط یک ماسک دارم که با چند بار شستشو از آن استفاده می کنم چون هزینه‌ها بالاست و خرید روزانه ماسک به صرفه نیست.

وی با بیان اینکه هشت هزار و ۵۰۰ عدد ماسک و هشت هزار و ۵۰۰ جفت دستکش هم بین رانندگان حمل و نقل عمومی توزیع شده، گفت: اتوبوس هایی که در سطح شهر با ۱۰۰ مسافر تردد می کردند حالا با کمتر از ظرفیت خود یعنی ۳۰ مسافر کار می کنند.

وی بیان کرد: با توجه به گرانی بنزین سال گذشته و تورم امسال، پیشنهاد افزایش نرخ کرایه را داده ایم که شورا موافقت کرده ولی هنوز نتیجه قطعی از فرمانداری دریافت نکرده ایم که ابلاغ کنیم.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی خرم آباد افزود: کرونا یک مسئله جهانی است به یک شهر و کشوری محدود نشده؛ در حال حاضر تمام دستگاها با آن درگیر هستند و همه از لحاظ اقتصادی مشکل دارند.

انتهای پیام/