حسنوند، جانباز لرستانی گفت: معنویت رزمندگان در جبهه های جنگ بسیار دیدنی بود و با توکل به خدا و توسل به ائمه(ع) رزمندگان توانستند به پیروزی برسند.

به گزارش سفیر افلاک هر روز دفاع مقدس یادآور روزهای به یادمانی ایثار، فداکاری و از جان گذشتگی است که رزمنده های ایران اسلامی در هشت سال جلوه های ایثار را به نمایش گذاشتند.

آنچه در روزهای جنگ دیده می شد، از جان گذشتگی برای دفاع از وطن بود، جوانانی که جان خود را تقدیم می کردند تا در سنگر دفاع از وطن نقش خود را ایفا کنند.

برخی از رزمندگان هم جانباز شدند، هنوز هم آثار جنگ تحمیلی را می توان در جسم و روحشان دید، عده از جانبازان شیمیایی هنوز هم سرفه های آن دوران را که یادآور جنایات صدام بود به همراه دارند، خس خس سینه هایی که در دفاع از حرم و ارزشها ایثارگری کردند.

برخی با همرز خود رفتند و بی هم رزم برگشتند، اما هنوز هم زخم های آن دوران را بر تن دارند، جانبازانی که اسوه های صبر و گذشت هستند و امروز با دیدن هر یک از جانبازان می توان عمق جنگ و اوج ایثارگری را مشاهده کرد.

خاطراتی از خاکریزهای جنگ

جانبازان همیشه می گویند هنوز همیشه حاضرند تا در هر جایی که نیاز باشد ایثارگری خود را به دنیا نشان دهند، از حرف زدن خاکریز، توپ و تفنگ، جبهه و جنگ برای این بزرگواران عالمی دارد، خاطراتی که شنیدن چند باره آنها باز هم حرف هایی نو و تازه  را در بر دارد.

احساس پاک را می شد در چهره تک تک رزمندگان دید، همان انسان های مخلصی که با ذکر یا حسین(ع) در مناطق جنگی حاضر شدند، برخی از رزمندگان در جبهه ها جاماندند اما نامشان تا ابد جاویدالاثر خواهد بود، برخی شهید شدند تا با قطره های خون خود درخت انقلاب را آبیاری کنند، برخی سالها اسارت و غربت از وطن و شکنجه های سخت ظالمان را تحمل کردند و عده ای هم جانباز شدند تا سند افتخار سالهای دوران دفاع مقدس باشند.

عشق به امام(ره) و وطن ما را راهی جبهه کرد

به مناسبت هفته دفاع مقدس گفتگویی با محمود حسنوند جانباز ۷۰ درصد خرم آبادی انجام شده است.

حسنوند در گفت و گو با سفیر افلاک اظهار داشت: متولد ۱۳۴۲ هستم و در آغاز جنگ تحمیلی ۱۷ سال سن داشتم که در روزهای نخست با اولین گروهی که از خرم آباد عازم جبهه شد من هم راهی جبهه ها شدم.

وی افزود: در آن روزها دانش آموز بودم اما عشق به امام(ره) و وطن سبب شد تا در برابر دشمن بایستیم و مشتاق بودم و در جبهه ها ۲۰ ماه حضور داشتم.

این جانباز لرستانی تصریح کرد: انقلاب تازه پیروز شده بود و خیلی از نوجوانان و جوانان شور انقلابی داشتند و با حمله عراق به ایران، در کنار سایر نیروها برای دفاع از میهن خود را به جبهه ها رساندیم.

شهدا بهره کامل را در جنگ بردند

حسنوند اظهار داشت: اولین باری که به جبهه اعزام شدم سه نفر از همرزمان و دوستانم در حمیدیه استان خوزستان به شهادت رسیدند که شهدا بهره کامل را بردند و به درجه شهادت رسیدند.

این جانباز لرستانی گفت: یکی از خاطرات در جبهه ها این بود که یک نوجوان ۱۵ ساله به همراه ما در جبهه ها بود و در شب عملیات زمانی که ما راهی خط شده بودیم، گفتیم این نوجوان کم سن و سال است و بهتر است در خط نباشد و در جای دیگر جبهه خدمت نماید اما این نوجوان همان شب برای عملیات خود را آماده کرد و در همان عملیات مجروح  شد.

قوام و ادامه دفاع مقدس با مسائل معنوی گره خورده است

وی با اشاره به معنویت رزمندگان در جبهه های جنگ افزود: قوام و ادامه دفاع مقدس با مسائل معنوی گره خورده بود که این دو توام با هم بودند حتی در زیر بمباران و حملات دشمن رزمنده ای نماز خواندن را ترک نمی کرد و همیشه توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار(ع) را مد نظر داشتند.

حسنوند خاطر نشان کرد: معنویت در جنگ تحمیلی سبب شد تا این جنگ متمایز با دیگر جنگ ها باشد و رزمندگان با اخلاص و معنویت و جانفشانی توانستند در برابر دشمن به پیروزی برسند.

این جانباز لرستان افزود: بعد از ماه ها حضور در جبهه، در عملیات حاج عمران حضور داشتم و در این عملیات مجروح شدم و ۷۰ درصد جانباز شد.

وی بیان کرد: برادر کوچکتر من نیز در سال ۶۳ به درجه رفیع شهادت نائل آمد و همه نوجوانان و جوانان در آن زمان تلاش داشتند تا با تقدیم جان بتوانند برای دفاع از وطن گامی بردارند.

ضرورت انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل جوان

حسنوند انتقال رشادت های دفاع مقدس به نسل جوان را ضروری خواند وعنوان کرد: نسل جوان باید با جانفشانی رزمندگان در ان دوران آشنا شوند و امروز باید این رشادتها و مفاهیم و ارزش های دفاع مقدس به نسل جوان منتقل شود.

وی بیان کرد: ناگفته های جنگ خیلی بیشتر از گفته های جنگ است، در هشت سال جنگ تحمیلی هر آنچه وجود داشت فداکاری، ایثارگری، جانفشانی بود که در وجود همه رزمندگان وجود داشت.

این جانباز لرستانی گفت: همبستگی ملت ایران در دنیا بی نظیر است و در هر صحنه ای هیچ کسی خود را جدای از دیگران نمی داند، گاهی در شکل جنگ و گاهی در ایام کرونا که مردم با همبستگی و اتحاد به مقابله می پردازند.

حسنوند اظهار داشت: جلوه هایی از اتحاد را ملت ایران در ایام کرونا نشان دادند که هم از جهت اقتصادی کمک کردند و هم در جاهایی که نیاز بود کمک شایانی کردند.

انتهای پیام/