مصطفی آشنا یکی از رزمندگان و فرماندهان جنگ تحمیلی گفت: جبهه دانشگاه عشق و شهادت بود که درس شهادت، از خودگذشتگی، ایثار و دفاع از ارزشها را داد.

به نقل از سفیر افلاک، هشت سال جنگ تحمیلی، هشت سال ایستادگی و مقاومت، هشت سال خاطرات، هیچگاه از اذهان ملت ایران پاک نمی شود، سالهایی که ملت ایران با ایستادگی و مقابله در برابر دشمن سبب شد تا این روزها بسیاری از کشورها از این ایستادگی الگوگیری نمایند.

این روزها گاه در قاب تلویزیون و یا عکس هایی قدیمی، تصاویری از رزمندگان دیده می شود که در سرما و گرما، زیر موشک باران از دل و جان با دشمن می جنگیدند، از نوجوانان کم سن و سال تا پیرمردانی که حضور در جبهه را وظیفه خود می دانستند در جبهه ها حاضر شدند و این پیروزی را که بزرگترین افتخار ایران است را نصیب خود کردند.

اخلاص و فداکاری، معنویت و رشادت در چهره هر یک از رزمندگان دیده می شد ، رزمندگانی که هدفشان و راهشان خدایی بود، تنها رضایت خدا را در نظر داشتند و بی هیچ چشم داشتی سالها در برابر دشمن متجاوز مقاومت کردند.

شهادت و تقدیم کردن جان خود را در دفاع از وطن و سالام افتخار می دانستند، همین روحیه ایثار و شهادت سبب شد تا وجه تمایزی باشد و ایران را همیشه در اوج سربلندی و اقتدار نگه دارد.

۵۰ ماه جبهه به شوق دفاع از وطن

مصطفی آشنا یکی از فرماندهان جنگ تحمیلی در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: قبل از آغاز جنگ تحمیلی و همزمان با ناآرامی هایی که در کردستان و نقاط دیگر بود ما وارد میدان شدیم، ۲۷ ساله بودم که خود را برای دفاع از وطن به همراه سایر رزمندگان آماده کردیم.

وی افزود: با آغاز جنگ تحمیلی و مقاومت ۳۴ روزه به عنوان فرمانده در خرمشهر حضور داشتیم و در مجموع ۵۰ ماه از سال های جنگ تحمیلی در جبهه های جنگ جنگ حضور داشتیم که افتخار می کنیم به عنوان رزمنده سالها در این جبهه با دشمن جنگیدیم.

آشنا تصریح کرد: در طول ۵۰ ماه حضور در جبهه های جنگ، به عنوان فرمانده مشغول به خدمت بودم و مسئولیت آموزش پادگان حمزه، خنثی سازی بمب های هوایی، و بخش های دیگر را در این سالها بر عهده داشتم.

نقش روحیه ایثار و شهادت در پیروزی جنگ

رزمنده و فرمانده جنگ تحمیلی عنوان کرد: در عملیات های مختلفی شرکت کردیم که هر یک از عملیات ها دنیایی حرف برای گفتن دارند، عملیات هایی که رزمندگان با روحیه ایثار و شهادت برای مقابله با دشمن جانانه می جنگیدند و بسیاری از ارزمندگان در این راه به فیض شهادت رسیدند.

وی مهمترین و به یادماندی ترین خاطره خود را در یکی از عملیات ها عنوان کرد و گفت: زمان عملیات بیت المقدس جاده در دست عراق بود که در شب عملیات، من به همراه چند نفر دیگر با دو خودرو به سمت جاده رفتیم تا شرایط را برای عملیات فراهم کنیم، در آن هنگام گرد و خاک و ریزگردها آسمان را در بر گرفت به طوری که راه را گم کردیم و وارد قرارگاه عراقی ها شدیم.

آشنا عنوان کرد: در این هنگام یک افسر عراقی سر خاکریز آمد و ما سریع به عقب برگشتیم، در این هنگام یکی از نیروهای عراقی یک تانک نفر بر را روشن کرد و رفت و من هم سوار شدم و تانک را به سمت خودمان آوردم که در این هنگام نیروهای خودمان می خواستند تانک را بزنند اما در نهایت تانک را سالم  پشت خاکریز آوردیم.

اخلاص نیروهای بسیجی در جنگ تحمیلی بی نظیر بود

وی بیان کرد: در دوران جنگ تحمیلی بسیجیان زیادی مشتاق حضور در جبهه بودند تا بتوانند ضربه ای به دشمن بزنند، به یک بسیجی یک پلاک و چفیه می دادند که با دنیایی از اخلاص برای دفاع می جنگید و بسیاری از آنها در راه دفاع از وطن به شهادت رسیدند.

آشنا تصریح کرد: در آن روزها رزمندگان از نوجوانان ۱۲ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در جبهه ها حضور داشتند و به صورت خودجوش می آمدند تا هر آنچه در توان دارند را برای دفاع از وطن انجام دهند.

رزمنده و فرمانده در دوران جنگ تحمیلی اظهار داشت: کم نبودند رزمندگانی که در سن نوجوانی فرماندهی گردانی را بر عهده داشتند و با شوق و مدیریت برای پیروزی گام برمی داشتند.

خاطرات دفاع مقدس در کتابها

وی از نوشتن کتاب های دوران دفاع مقدس خبر داد و افزود: با این همه خاطره تصمیم گرفتم که خاطرات را به کتاب بنویسم، که تاکنون دو جلد کتاب نوشتم که در حال بررسی بوده که چاپ شوند.

این رزمنده و فرمانده دفاع مقدس خازطر نشان کرد: با توجه به هشت سال جنگ تحمیلی، می شود کتابها از فداکای و ایثاری رزمندگان نوشت، کتاب هایی که بتواند این خاطرات را در دل خود جای دهد و به نسل های بعدی منتقل کند.

آشنا با تاکید بر انتقال مفاهیم و ارزش های دفاع مقدس گفت: در دوران هشت سال جنگ تحمیلی ما با دست خالی جنگیدیم و پیروز شدیم و امروز پیشرفت های زیادی کردیم و ایران در بخش های مختلف دفاعی و موشکی به موفقیت های زیادی رسیده است و باید رشادت های رزمندگان دفاع مقدس برای نسل جوان به خوبی بازگو شود.

انتهای پیام/