احمدوندی، معاون باغبانی جهاد کشاورزی لرستان گفت: کشاورزان برای ثبت نام در طرح «سرشاخه کاری گردو» به مراکز خدمات جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

علیرضا احمدوندی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: از ۱۳ هزار هکتار باغات گردوی استان لرستان، ۲۰ هزار تن گردو برداشت شده است؛ متوسط عملکرد کل استان در زمینه گردو هزار و ۹۲۰ کیلوگرم در هکتار است، امسال تولید گردوی استان نسبت به سال گذشته دو تا سه درصد افزایش پیدا کرده که با توجه به سرمای بهاره انتظار داشتیم این افزایش تولید، ۱۰ درصد باشد.

وی افزود: توصیه ما به باغداران گردو و افرادی که قصد دارند باغ گردو احداث کنند استفاده از نهال های پیوندی است چون کسانی که در سالهای گذشته از نهال های بذری استفاده کرده بودند، عملکرد خوبی از آن مشاهده نکردند.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: پروژه ای به نام سرشاخه کاری گردو داریم که براساس آن گردوهایی که ثمردهی خوبی دارند را با گردوهایی که کیفیت خوبی نداشته و عملکرد آن پایین است پیوند می زنیم تا ضمن افزایش عملکرد، مقاومت درخت را نسبت به آفات و بیماری ها بالا ببریم.

وی با بیان اینکه متقاضیان برای ثبت‌نام در طرح سرشاخه کاری به مراکز خدمات جهاد کشاورزی مراجعه کنند، تصریح کرد: وقتی لیست کشاورزان را تحویل دادند، پیوندک تهیه می شود و پیمانکار را معرفی می کنیم سپس قراردادی بین پیمانکار، باغداران و مدیریت جهاد منعقد می شود و کار صورت می گیرد.

احمدوندی با بیان اینکه قیمت گردو در بازار نوسان دارد، تصریح کرد: عمده فروشان هر کیلو گردو را با قیمتی بین ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان می فروشند که ممکن است در بازار با نرخ ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان خرید و فروش شود.

انتهای پیام/