کریمی پور، مدیر دامپزشکی دلفان گفت: ۳۰ هزار رأس دام سنگین در این شهرستان علیه بیماری واگیر تب برفکی واکسینه شد.

به گزارش سفیرافلاک، علی کریمی پور در گفت‌وگو با بازتاب دلفان اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری تب برفکی در مناطقی از کشور، اداره کل دامپزشکی لرستان خرید واکسن برای جمعیت دام سنگین شهرستان دلفان را در دستور کار قرارداد.

وی افزود: با توجه به خسارات اقتصادی جبران‌ناپذیر شیوع تب برفکی برای دامداران، جلوگیری از نقل‌وانتقال دام هم‌زمان با اجرای طرح‌های واکسیناسیون و ضدعفونی دامداری تأثیر بسزایی در پیشگیری از این بیماری دارد.

مدیر دامپزشکی دلفان عنوان کرد: تزریق واکسن تب برفکی برای دام‌های سنگین، دو نوبت در سال و برای دام‌های سبک یک نوبت ضروری است که از دامداران انتظار می‌رود با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به‌ویژه فاصله‌گذاری اجتماعی با نیروهای دامپزشکی همکاری کنند.

وی تأکید کرد: کارشناسان شبکه دامپزشکی دلفان آماده ارائه آموزش‌های لازم به دام‌پروران هستند و مشاوره‌های رایگان در این اداره انجام می‌شود.

کریمی پور گفت: بی‌حالی، ریزش بزاق دهان، لنگش و وجود زخم‌های تاول‌دار در داخل دهان، شکاف بین سم و تب از علامت‌های بیماری تب برفکی است که این عوامل سبب کاهش شدید تولید شیر و سایر تولیدات دامی، لاغری دام و سقط در آن‌ها می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چهار میلیون و ۸۰۰ هزار واحد دامی در استان وجود دارد و ۵۲۰ واحد صنعتی پرواربندی بره و گوساله با ظرفیت هر دوره ۱۵۰ هزار رأس در این راستا فعالیت دارند.

انتهای پیام/