آشتاب، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به فعالیت 24 هزار بافنده در لرستان، گفت: یکی از مشکلات شهرستان چگنی، نبود صنایع تبدیلی و فرآوری سنگ است.

به گزارش سفیر افلاک، علی آشتاب ظهر امروز در جلسه شورای اداری و کارگروه اقتصادی و اشتغال شهرستان چگنی، اظهار داشت: در زمینه اشتغال روستایی و مشاغل خانگی، چگنی یکی از موفق‌ترین شهرستان‌های لرستان به شمار می‌رود، سهم این شهرستان برای اشتغال‌زایی ۱۵۸ میلیارد ریال بوده است.

 وی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته، الآن بیش از ۲۴۰ میلیارد ریال عقد قرارداد پرداختی داریم که امیدواریم با بهره‌برداری از طرح‌ها، برای ۲۳۰ نفر اشتغال‌زایی صورت گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به نبود فرآوری صنعت سنگ در این منطقه، عنوان کرد: نقطه‌ضعف ما در اشتغال این است که دستگاه‌های تخصصی طرح‌های خود را به اعتبارات ناچیز ما گره می‌زنند درحالی‌که بایستی منابع سایر دستگاه‌ها به کمک توسعه مناطق سوق داده شود.

 وی با اشاره به اینکه در توسعه گیاهان دارویی، جهاد کشاورزی محدودیتی برای پرداخت تسهیلات ندارد، تصریح کرد: بایستی استعداد بازسازی و نوسازی صنایع سنگ صنعت و معدن را فعال کرد، عدم وجود صنایع تبدیلی و خام فروشی باعث به یغما بردن منابع خدادادی می‌شود.

 آشتاب گفت: در حوزه دام و شهرک دام تا قبل از ۹۸ محدودیت پرداخت برای عرصه دام را نداشتیم و حمایت‌ها بوده است، اما پس از ایجاد محدودیت دام، بایستی متولی بخش کشاورزی از محل منابع کمک کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به خسارت زیاد چگنی در سیل سال گذشته، بیان داشت: پیشنهاد می‌شود قیدوبندهای اشتغال حوزه سیل، برای واحدهایی که ۳۰ درصد پیشرفت دارند برداشته شود و تا پایان آذرماه مهلت پرداخت تسهیلات مربوط به کرونایی تمدید شود.

وی اظهار کرد: نزدیک ۲۹۰ میلیارد تومان طرح در سیستم بانکی داریم که ۱۶۰ میلیارد تومان آن پرداخت‌شده است و ۱۳۰ میلیارد دیگر پرونده‌هایی است که مردم تکمیل می‌کنند.

 آشتاب با اشاره به‌ضرورت راه‌اندازی شعبه برای بانک‌های رفاه و توسعه تعاون در شهرستان‌های چگنی، دلفان و رومشکان، بیان داشت: در لرستان ۲۴ هزار بافنده داریم که کمتر از ۵ هزار نفر از آن‌ها بیمه‌شده‌اند، امروز دست بافته‌های چگنی در نمایشگاه دیگر در معرض نمایش قرار دارند ولی برای حمایت بیشتر، نیازمند برندسازی و ارتباط جهت بازاریابی برای فروش محصولات هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان به اشاره به جمعیت قابل‌توجه چگنی، عنوان کرد: نیازمند ارتقاء نمایندگی به اداره در این شهرستان هستیم.

انتهای پیام/