آیت‌الله مبلغی، نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه تقریب، تخریب اندیشه نیست، تبدیل چالش‌ها به فرصت است، گفت: هفته وحدت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابتکارات حضرت امام راحل، فرصتی زیبا، معنادار و پرظرفیت برای عزیمت و حرکت به سمت وحدت اسلامی است.

به گزارش سفیر افلاک، آیت‌الله احمد مبلغی شامگاه شنبه در آستانه هفته وحدت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: هفته وحدت می‌تواند ظرفیت‌های تاریخی، معنایی و اجتماعی مربوط به پیامبر اسلام (ص) را به سمت وحدت فعال کند و به کانونی برای تقویت و گسترش دامنه آن بدل شود.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های این هفته این است که مسلمانان را در موقعیتی فکری و اجتماعی قرار می‌دهد تا با تمرکز بر پیامبر اسلام (ص)، مشکلات پیش روی وحدت و راه‌حل‌های منجر به ایجاد و تعمیق آن را در جامعه بزرگ اسلامی محل توجه و بازنگری قرار بدهند.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: درس بزرگی که می‌توانیم از هفته وحدت بگیریم تبدیل چالش ناشی از «اختلاف دیدگاهى» به فرصت ناشی از «اراده واحد اجتماعی» برای همگرایی اجتماعی است؛ چه آن‌که با تشکیل هفته وحدت، اختلاف در قرائت نسبت به تولد پیامبر (ص) در قالب فرصتی مهم، اساسی، معنادار و ماندگار برای وحدت ظاهرشده است.

آیت‌الله مبلغی تصریح کرد: عمق این درس را می‌توان با این بیان توضیح داد که می‌توان با «مکانیسم‌های اجتماعی ایجاد یکپارچگی» حتی تفاوت‌ها را به سمت وحدت اجتماعی هدایت کرد. در این صورت، اختلاف فکری و دیدگاهی نه‌تنها منشأ تفرقه اجتماعی نخواهد بود، بلکه به فرصتی بزرگ برای ایجاد وحدت و انسجام نیز بدل خواهد شد.

وی یادآور شد: هنگامی‌که با ایجاد سازوکارهای انسجام بخش اجتماعی می‌توان حتی از اختلافات، مسیرهای مثبت و وحدت‌بخش برای امت ایجاد کرد، طبیعتاً با این منطق و تعریف از وحدت درمی‌یابیم که مکانیزم های اجتماعی به‌صورت سخاوتمندانه‌تر و گسترده‌تر و پویاترى می‌توانند مشترکات اسلامی را به نفع یکپارچگی اجتماعی و همگرایی و اخلاق اجتماعی میان امت فعال نمایند.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: بر اساس این نگاه، اندیشه‌ای که می‌گوید وحدت اسلامی یعنی معامله بر سر اندیشه‌های مذهبی خواه از سوی این مذهب یا آن مذهب و می‌انگارد که تقریب یعنی تخریب و تضعیف اندیشه‌های مذهبی کاملاً نادرست است.

وی گفت: درس دیگری که از هفته وحدت می‌توان گرفت این است که ظرفیت پیامبر اسلام و قرآنی که آورده است برای وحدت، اساسی‌ترین و بزرگ‌ترین ظرفیت در اختیار امت است که می‌تواند از آن به نفع هویت، وحدت و حرکت خود به‌صورت گسترده و فزاینده استفاده کند.

آیت‌الله مبلغی اظهار داشت: این ازآن‌جهت است که بازگشت همه هویت و همه مذاهب اسلام به پیامبر اسلام است، افزون بر اینکه مشترکات سنی و شیعه نسبت به پیامبر اسلام در سطحی وسیع و عمیق شکل‌گرفته است.

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: ازآنجاکه همه می‌دانیم که برای پیامبر اسلام امت خود بسیار مهم بود، بر این اساس ضروری است که همه اتباع مذاهب اسلامی با تکیه‌بر اشتراکات خود پیرامون پیامبر و احساس ویژه‌ای که نسبت به شخصیت پیامبر عالی‌قدر اسلام دارند صفوف خود را در چارچوب دین مرتبط و منسجم کنند.

انتهای پیام/