سازندگان توییتر، هر گونه مطالب که بر خلاف منافع کشورشان باشد را حذف می کنند و انتشار این محتویات برایشان اهمیت دارد، در حالی که مسئولان کشور ما که حضور پررنگی در توییتر دارند، امکان هیچ دسترسی و رایزنی برای حذف برخی مطالب دروغ و مغایر با ارزش های انقلابی در تویئتر ندارند و در خواب طولانی به سر می برند و نسبت به این گونه اقدامات، منفعل هستند.

به گزارش سفیرافلاک، فضای مجازی(اینترنت) و شبکه های اجتماعی به یکی از مهمترین و موثرترین امکانات دیجیتالی جهان تبدیل شده اند، و اثرگذاری اینترنت و شبکه های اجتماعی بر هیچ فردی پوشیده نیست و استفاده مردم از اینترنت و شبکه های اجتماعی به گونه ای رو به رشد است که بعید نیست در آینده ای نه چندان دور ، زندگی مجازی از زندگی حقیقی انسان ها هم مهم تر شود! توسعه اینترنت و شبکه های اجتماعی در هر کشوری در جهان دیجیتالی، یکی از اولویت ها محسوب می شود و هر کشوری که نتواند از این فناوری به خوبی بهره ببرد، نتوانسته خودش را با جهان وقف دهد و همسو با پیشرفت تکنولوژی در جهان، حرکت کند. اهمیت فضای مجازی آنقدر زیاد است که رهبرمعظم انقلاب اسلامی که سال‌هاست که دغدغه فرهنگی و غفلت از آسیب های فضای مجازی را گوشزد می کنند، فرموده اند:«اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم، حتماً رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم.» که سخن ایشان، اهمیت فضای مجازی را نشان می‌دهد.

حذف مطالب ارزشی، انقلابی و مغایر با سیاست های آمریکا در توییتر!
اهمیت شبکه ملی اطلاعات در حدی است که مقام معظم رهبری نیز بارها بر لزوم ایجاد این پروژه تاکید داشته‌اند و کوتاهی در این خصوص را در زمان‌های مختلفی خطاب به مسئولان گوشزد کرده‌اند  و این در حالی است که آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات به جای پرداخت به توسعه زیرساخت های شبکه های اجتماعی داخلی و شبکه اطلاعات ملی، بارها اعلام کرده که در تلاش برای رفع فیلتر توییتر است! این در حالی است که اکثر مسئولان کشورمان در فضای توییتر حضور دارند و در طول هفته و با موضوعات مختلف، مطالبی را توئیت می کنند و این در حالی است که این فضای خارجی، در کنترل امریکاست و بازی در زمین دشمن محسوب می شود و نکته جالب تر اینکه، هر زمانی مطالبی که مطابق با ارزش های انقلاب اسلامی همچون خبر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر می شود، توییتر در اقدامی نسنجیده آن را حذف می کند و این در حالی است که خود را طرفدار آزادی بیان عنوان می کند اما در عمل می بینیم که محتویات متغایر با سیاست های کلان آمریکا را حذف می کند!
توییتر در تلاش برای صیانت از افکار عمومی آمریکایی ها!
در بحبحوجه انتخابات آمریکا که فضای سیاسی و داخلی آمریکا شرایط خاصی را تجربه می کند و هر گونه هیجان و خبر دروغین می تواند منجر به فاجعه و لشکرکشی های مردم در خیابان های این کشور شود، توییتر برای صیانت از افکار عمومی و محافظت روانی شهروندان امریکایی از دروغ پراکنی و خبرهای دروغین، پست ها و مطالبی که از نظر او باعث تشویش اذهان عمومی می شود را حذف کرد و اعلام کرد که هرگونه اخبار غلط در خصوص نتیجه انتخابات آمریکا را حذف می کند. همزمان با پایان یافتن مهلت رای‌گیری در انتخابات آمریکا، فیسبوک و توییتر حساب کاربری چند عضو جناح راست را که دنباله‌رو فراوانی دارند، مسدود کرد؛ حساب‌هایی که تازه ساخته شدند، ولی خیلی زود طرفدار پیدا کردند، در حال انتشار اطلاعاتی درباره انتخابات بودند که مغایر با سیاست‌های این دو شبکه اجتماعی بوده است.
به گفته فیسبوک و توییتر، خبرهای دروغ یا اغراق‌آمیز درباره تخلفات انتخاباتی و معطلی در حوزه‌های رأی‌گیری در طول روز، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد، که در برخی موارد از سوی حساب‌های جمهوری‌خواهان و ناشران اینترنتی نیز تکرار می‌شد. فیسبوک اعلام کرد که حساب‌های مسدود شده «رفتاری نامعتبر» داشتند. توییتر هم گفته این حساب‌ها، از سیاست آنها در زمینه «هماهنگی» عدول کرده‌اند. عدول از این سیاست، به معنی این است که حساب‌های مزبور، علاوه بر انجام فعالیت‌های غیرمعمول، پست‌های یکسانی را منتشر می‌کردند، بدون این که به ظاهر رابطه‌ای با هم داشته باشند.
یکی از حساب‌های مسدود شده در توییتر، به نام SVNewsAlerts، پس از انتشار بیش از ۱۰ هزار پست در طول هفته گذشته، بیش از ۷۸ هزار دنباله‌رو به دست آورده بود.این کاربر، مکررا راجع‌ به ناآرامی‌های مربوط به انتخابات هشدار می‌داد و نکاتی در مورد مشکلات امنیتی و سلامت رأی‌گیری مطرح می‌کرد. در خبرهای این کاربر، ادعاهای دروغینی درباره دموکرات‌ها مطرح می‌شد و مردم را به توجه به سخنرانی‌ها و کارزارهای انتخاباتی دونالد ترامپ فرامی‌خواند.حساب‌های دیگری که توسط توییتر مسدود شدند عبارتند از FJNewsReporter، Crisis_Intel و Faytuk.  یک صفحه فیسبوکی نیز به نام SVNewsAlerts، که عصر روز سه‌شنبه بسته شد، بیش از ۲۰ هزار عضو داشت. فیسبوک حاضر به توضیح بیشتری در مورد این صفحه نشد.
اف‌بی‌آی و دادستان کل نیویورک نیز اعلام کردند که سرگرم بررسی سیلی از پست‌های روباتی مرموزی هستند که از مردم خواسته در خانه بمانند. گزارش این فعالیت‌ها، از تعدادی از ایالت‌های چرخشی به اف‌بی‌آی داده شده است.
برچسب دوباره توییتر به پست‌های ترامپ 
صبح سه شنبه ۱۴ آبان، شرکت توییتر، پستی از ترامپ را در پی انتشار اطلاعات نادرست درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مخفی کرد و برچسب محتوای نادرست زد.
زدن این برچسب به این معنی است که این پست ها حاوی اطلاعات اشتباه و گمراه کننده است و پیام این است: “برخی یا تمام محتوای به اشتراک گذاشته شده در این توئیت مورد مناقشه است و ممکن است در مورد انتخابات یا روند مدنی دیگر گمراه کننده باشد.”
ساعاتی پیش باز هم توییتر در اقدامی دیگر چند پست از ترامپ درباره انتخابات را مخفی و روی آن برچسب نادرست زد.
گفتنی است؛ جک دورسی مدیر توییتر علاوه بر برچسب گذاری توئیت‌های ترامپ و قطع دسترسی انتشار نظر و لایک کردن، لینکی هم برای توجیه سانسور ترامپ به بهانه امنیت اضافه کرده است.
در ادامه توئیت های برچسب خورده ترامپ از طرف توییتر را مشاهده می کنید:
-«شب گذشته من در بسیاری از ایالت های مهم ، تقریباً با اطمینان عمل می کردم ، تقریباً در همه موارد دموکرات ها اداره و کنترل می شدند. سپس ، غافلگیرانه با شمارش رای ها یکی یکی رای را از دست دادند. بسیار عجیب و غریب ، «نظرسنجی ها» کاملاً و از نظر تاریخی اشتباه کردند!»
-«این دلیل کافی برای مراجعه به دادگاه است. هیچ فرد صادقی نمی تواند به این موضوع نگاه کند و بگوید این امری طبیعی و بی توجه است.»
ترامپ هم در پاسخ به این توئیت نوشت:«این ها برای چیست؟»
« آن‌ها سخت تلاش می‌کنند تا ۵۰۰.۰۰۰ رای در پنسیلوانیا را از بین ببرند به همین ترتیب، میشیگان و دیگر ایالت‌ها! »
صیانت از مردم آمریکا از دروغ های مجازی توسط توییتر و فیسبوک
در حالی شاهد شمارش آرا در  آمریکا هستیم  که توییتر و فیسبوک تمام توان خود را برای محافظت از مردم آمریکا در مقابل دروغ و تهمت در شرایط حساس کشورش، بکار گرفته است؛ یعنی مسئولان فضای مجازی و شبکه های اجتماعی آمریکا هم به این نتیجه رسیده اند که باید در چنین فضاهایی، مانع از شایعه سازی ها بر علیه امنیت کشورشان شوند. سوال اینجاست که آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به جز اینکه تمام زیر ساخت های کشور را ارزان در اختیار شرکت های امریکایی (پلتفرم امریکایی) گذاشته است و در فضاهای همچون توییتر و فیسبوک که زمین دشمن محسوب می شود، هر فردی توانایی نگارش مطالب آزاد را دارد و هر وقت مطلبی به واقعیت نوشته می شود، توسط مدیران این شبکه های خارجی فلیتر می شود، وزیرارتباطات و فناوری ارتباطات کشورمان در مقابل امنیت روانی و اجتماعی مردم چه کاری انجام داده است؟ آیا خون مردم آمریکا نسبت به خون مردم ایران رنگین تر است؟! مدیران آمریکایی، مردم خود را در شبکه های اجتماعی و ارتباط جمعی در مقابل عملیات روانی، دروغ و جنگ روانی صیانت می کنند و وزیر ارتباطات کشورمان که متولی زیرساخت های فضای مجازی و شبکه اجتماعی کشور است، چه کاری برای صیانت مردم کشورمان از تهمت ها و دروغ های غربی بر علیه ارزش های انقلاب اسلامی بخصوص در شرایط حساس همچون انتخابات انجام داده است؟ شبکه ملی اطلاعات به کجا رسید و در شرایط حساس همچون انتخابات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چه نقشی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن و دروغ هایشان در فضای مجازی انجام داده است.
متاسفانه می بینیم که صفحه رهبرمعظم انقلاب اسلامی در تویئتر به دلیل پرسیدن سوال از جوانان فرانسوی توسط مسئولان توییتر فیلتر می شود و ساعت ها مسدود می ماند و این یعنی، نبود زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات ملی که توسط جوانان انقلابی کشورمان اداره شود و از این رو، شاهد زندانی شدن اطلاعات در شبکه هایی هستیم که خودشان را شبکه های آزادی اطلاعات عنوان و معرفی می کنند و متاسفانه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال رفع فیلتر چنین شبکه های معاندی است.
فضای مجازی اتوبان امنی را برای عناصر ضدانقلاب به وجود آورده است
انتقادها از فعالیت شبکه های خارجی همچون توییتر و فیسبوک در ایران ادامه دارد. حجت‌الاسلام موسی غضنفرآبادی نماینده مردم بم معتقد است، فضای مجازی و سرعت اینترنت، اتوبان امنی برای عناصر ضد انقلاب و دشمنان جمهوری اسلامی به وجود آورد و بسیاری از جوانان ما در این اتوبان کشته و مجروح شدند.
وی درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی اظهار داشت: در پیام‌رسان‌های خارجی فضای بی‌اخلاقی، بی‌دینی و غرب‌گرایی وجود دارد و قطعاً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه و مسئولیت دارد که تهدیدات فضای مجازی را برطرف کند. سوال ما از وزیر ارتباطات آن است که چه اصراری وجود دارد که پیام‌رسان‌های خارجی تقویت شوند؟
در همین رابطه، مجتبی رضاخواه نماینده مردم تهران با بیان اینکه آذری جهرمی! چرا حریم خصوصی شهروندان به صورت گسترده نقض می‌شود؟، گفت: جمهوری اسلامی ایران مورد هجوم استکبار جهانی است و باید زیرساخت‌های لازم در نظر گرفته شود تا داده‌های شهروندان ما در دسترس بیگانگان قرار نگیرد.
  
محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقادهای صریح از لجام‌گسیختگی فضای مجازی و عدم برنامه از سوی وزارت ارتباطات در این حوزه، گفت: بحث شبکه ملی اطلاعات برای کشورمان بسیار حائز اهمیت است چرا که هم نیاز عمومی همه مردم در شئونات زندگی شان است و از سوی دیگر امنیت ملی، عمومی و اجتماعی و اخلاقی ما در گرو شبکه ملی اطلاعات است.
وی تاکید کرد: متأسفانه قماربازی آنلاین هنوز هم مجاز است و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات چه برنامه‌ای برای پایان دادن به آن دارد؟
متولیان شبکه ارتباطات کشور به دنبال شبکه های اجتماعی معاند!
اقدام توییتر در حذف مطالب و پست هایی که مغایر با سیاست های کلان امریکاست، نشان داد که توییتر بر خلاف ادعا و شعارهایش که آزادی بیان را یکی از اولویت های خود می داند، مشوق کننده افکار عمومی و ضدایرانی محسوب می شود اما متولیان فضای مجازی کشورمان وجود فضاهایی که مغایر با سیاست های ارزش های اسلامی و انقلابی است، برایشان اهمیت ندارد اما می بینیم که سازندگان تویئتر، هر گونه مطالب که بر خلاف منافع کشورشان باشد را حذف می کنند و انتشار این محتویات برایشان اهمیت دارد، در حالی که مسئولان کشور ما که حضور پررنگی در فضای توییتر دارند، امکان هیچ دسترسی و رایزنی برای حذف برخی مطالب دروغ و مغایر با ارزش های انقلابی در تویئتر ندارند و این نشان می دهد که آمریکایی ها، مدیریت حاکم و قاطعی در فضای مجازی خود و سایر کشورها دارند و وجود این گونه فضاها برایشان اهمیت زیادی دارد، در حالی که مسئولان فضای مجازی کشورمان در خواب طولانی به سر می برند و نسبت به این گونه اقدامات، منفعل هستند.
انتهای پیام/
  • منبع خبر : دانا