خادمی، استاندار لرستان گفت: آمار ابتلا و فوت در لرستان بر اثر کرونا بالاست به طوری که در نیمه آبن ماه 120 نفر بر اثر کرونا فوت کردند.

به گزارش سفیر افلاک سید موسی خادمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: متاسفانه تعداد افراد مبتلا و بستری شده در بیمارستان ها به شدت رو به افزایش است و تعداد مرگ و میرها نیز در آبان ماه به شدت زیاد شده است به طوری که از اول آبان‌ماه تا کنون یعنی در طول ۱۵ روز بیش از ۱۲۰ نفر در لرستان در اثر کووید ۱۹ جان خود را از دست داده اند.

وی با تاکید بر ضرورت وضع محدودیت های بیشتر برای کنترل بیماری کرونا گفت: این موارد محدودیت نیستند و مردم فکر نکنند که ما برای آنها محدودیت ایجاد می‌کنیم و مهمترین رکن این است که مردم همکاری لازم را انجام دهند.

خادمی به ضرورت استفاده از قوه قهریه در برخی از موارد اشاره کرد و افزود: ما به عنوان مجموعه دولت و مجموعه نظام لازم است تصمیماتی اتخاذ کنیم و در جاهایی هم از قوه قهریه استفاده کنیم و از مردم استان و خصوصا شهرهای پر خطر تقاضا می شود که از منزل بیرون نیایند و در اجتماعات و مراسمات شرکت نکنند.

وی با تاکید بر ممنوعیت برگزاری هر گونه مراسم ختم و عروسی عنوان کرد: اگر مردم مناطق ذکر شده در شهر و یا روستا مواردی مشاهده کردند برای برخورد لازم سریعا به نیروی انتظامی ،دادستانی و یا به استانداری اطلاع دهند.

استاندار لرستان با اعلام فعالیت ادارات با ظرفیت ۵۰ درصد و یا یک سوم تا پایان هفته آتی و ممنوعیت ورود ارباب رجوع به ادارات گفت: از امروز ادارات ارباب‌رجوع نمی‌پذیرند و ملاقات عمومی مجاز نیست و در صورت ضرورت، مردم کار خود را به صورت تلفنی انجام دهند و در غیر این صورت کار را به زمان دیگری بعد از این ایام موکول کنند.

خادمی خاطر نشان کرد: در پنج شهرستان لرستان شامل: دورود، الیگودرز، کوهدشت، دلفان و پلدختر طبق مصوبه ستاد ملی کرونا تمام گروههای شغلی دو، سه و چهار تعطیل است و فقط مشاغلی که نیازهای ضروری مردم را تأمین می‌کنند مجاز به فعالیت هستند.

استاندار لرستان در خصوص خرم‌آباد و بروجرد گفت: مشاغل گروه ۳ و ۴ در این دو شهر تعطیل است، و در مرکز استان محدودیت هایی در خدمات شهری و اتوبوس رانی انجام خواهد شد و علاوه بر آن پاساژها و مراکز پر ازدحام باید از ساعت ۱۷ عصر تعطیل باشند و همه دستگاهها موظف هستند روی مجموعه‌ای که به آنها مربوط است نظارت کنند.

وی تصریح کرد: اگر در حوزه‌ یک اداره کل تخلف یا کم کاری مشهود شود مدیر کل دستگاه مربوطه به دادگستری و هیئت تخلفات معرفی خواهد شد مگر آنکه ثابت شود که آن دستگاه اقدامات قانونی را انجام داده است.

خادمی اظهار داشت: جزئیات مصوبات ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا و اعمال محدودیت های جدید پس از کارشناسی دقیق حداکثر تا فردا شب به اطلاع عموم مردم برسد.

استاندار لرستان از برخورد قانونی با ناقضان دستورالعمل های ستاد مدیریت کرونا خبر داد و افزود: در راستای اجرای مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا با هر گونه تخلف، برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی بیان کرد: در پی اعلام گزارشی مبنی بر برگزاری مراسم عروسی در یکی از روستاهای شهرستان پلدختر، مراجع قانونی شهرستان با حضور در محل، اقدام به بازداشت بانیان این مراسم کردند .

 خادمی اظهار داشت: براساس مصوبات ستاد های ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا، هر گونه تجمع و ازدحام جمعیت در قالب برگزاری مراسم عزاداری و یا عروسی ممنوع بوده و این اقدام در همین رابطه صورت پذیرفته است .

استاندار لرستان با بیان این مطلب که در اجرای مصوبات ستاد مدیریت کرونا به هیچ وجه اغماض نخواهیم کرد، افزود: ایجاد تجمع به عنوان کانون خطر و عامل شیوع کرونا در شرایط کنونی تخلف محسوب می‌شود و به نوعی بازی با جان مردم است که در این رابطه متخلفان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد .

وی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا، کمیته های نظارت و ارزیابی ستاد مدیریت کرونا، مالکان چند واحد صنفی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده بودند با دستور قضایی بازداشت و مغازه های آنها نیز پلمپ شد .

خادمی تصریح کرد: با توجه به اینکه استان به لحاظ شیوع بیماری در وضعیت قرمز و خطر کرونا قرار دارد، نظارت از واحد‌های صنفی به صورت دوره ای و مداوم به عمل خواهد آمد و از هم استانی های عزیز می خواهیم نسبت به رعایت دستورالعمل ها و مصوبات ستاد مدیریت کرونا اهتمام داشته باشند و استفاده از ماسک و عدم حضور در تجمعات را مد نظر قرار دهند .

انتهای پیام/