با راه‌اندازی بازارهای هفتگی بنا بود مشکلات دست فروشان کم‌تر شود اما کرونا بازارشان را آشفته‌تر کرد.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از خبرافلاک، دست‌فروشی به‌واسطه عدم انطباق مهارت، سواد و حرفه فرد با شغلش یکی از مشاغل کاذب به‌حساب می‌آید؛ چراکه بسیاری از جوانان به دلیل نبود شغلی مطابق با مدرک دانشگاهی و یا نداشتن سرمایه برای راه‌اندازی شغلی متناسب با حرفه و سوادشان گاهاً با مدارج علمی و تحصیلی بالا به‌طور موقت و حتی طولانی‌مدت مشغول دست‌فروشی می‌شوند.

مشکلات دست‌فروشی تنها به یک فرد و یک خانواده ختم نمی‌شود بلکه آسیب‌های این شغل گریبان جامعه و چهره یک شهر شده است تا جایی که روزانه ممکن است شاهد دعواهای دست‌فروشان بر سر مکان و اتفاقات ناگواری به‌واسطه نبود و کمبود مکان باشیم.

در قانون شهرداری‌ها، سد معابر عمومی و پیاده‌روها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی برای کسب‌وکار و سکونت ممنوع است و شهرداری موظف به برخورد با این مشاغل کاذب هستند.

شاید هیچ مأمور شهرداری هم راضی به جمع‌کردن بساط یک جوان جلوی خیابان نباشد یک‌طرف قانون و در روبه‌رو تنها منبع درآمد یک خانواده قرارگرفته است.

کرونا و آشفتگی بازار دست‌فروشان

با توجه به این معضلات طرح ساماندهی دست‌فروشان در دستور کار متولیان امر ازجمله شهرداری‌ها قرار گرفت در برخی شهرها بازارچه‌هایی برای این قشر در نظر گرفته شد اما آنچه درخرم آباد عیان است همچنان بلاتکلیفی است، موضوعی که با آمدن کرونا نابه سامان تر شد.

نادر پاپی زاده، یکی از دست‌فروشان خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرافلاک اظهار داشت: هر بار برای آوردن و بردن وسایلمان اضطراب داریم ضمن این‌که تغییر شرایط آب و هوایی هم می‌تواند روند کار ما را با مشکل روبه‌رو کند.

وی افزود: این روزها باوجود بیماری کرونا و برخی تعطیلی‌ها مشکلات ما بیشتر شده است چراکه به‌واسطه نداشتن مکانی ثابت و گذاشتن وسایلمان بر روی زمین ممکن است دیگرکسی تمایلی برای خرید کردن نداشته باشد.

پاپی زاده بیان کرد: داشتن محیطی ثابت و مسقف که مانع از جابه‌جایی مداوم وسایل شود قطعاً با کاهش آلودگی همراه خواهد بود و موجب رونق کار و رضایت مردم می‌شود.

انتهای پیام/