در روزگاری که فضای مجازی عرصه را برای مطالعه تنگ کرده، محتواهای پر از جذابیت کتاب در انتظار کتابخوانانی است تا بتوانند مفاهیم را انتقال دهند.

به گزارش سفیرافلاک، نقش کتاب در انتقال مفاهیم و بخش های دیگر بر کسی پوشیده نیست، اهمیت کتاب تا جایی است که کتاب خواندن از سنین کودکی پیشنهاد می شود تا ذهن و فکر کودکان از همان سنین کودکی با کتاب مانوس شود.

در روزگاری نه چندان دور در بیشتر خانه ها قفسه ای از کتاب های کوچک و بزرگ وجود داشت، کتاب هایی که هر کدام گنجینه ای از تجربیات را به همراه داشتند و اهل منزل در هنگام اوقات فراغت طبق علاقه از همان کتاب ها بهره می بردند.

کتابخانه ها هم سالها پیش هیاهوی سکوت را فریاد می کردند، سکوتی که در کتابخانه ها با هیچ چیزی در دنیا قابل قیاس نبود و کتابخوانانی که با علاقه فراوان ساعتها برای خواندن یک کتاب در فضای صمیمی کتابخانه می نشستند.

با پیشرفت تکنولوژی، فضای مجازی که از راه رسید زندگی را در همه بخش ها تغییر داد، کتاب هم از این موضوع در امان نماند و در سایه فضای مجازی رفته رفته به حاشیه رفت.

فاصله قابل توجه فضای مجازی و کتاب

به نظر می رسید  جذابیت فضای مجازی با هیچ چیزی قابل قیاس نیست، این روزها افراد با یک گوشی در دست در هر مکان و زمانی به دنیایی از اطلاعات دسترسی پیدا می کنند اما این کجا و آن کجا.

حالا کودکانی که هنوز نمی توانند نام خود را به درستی بیان کنند، به راحتی بازی های موبایل را انجام می دهند و لحظه به لحظه با تکنولوژی جلو می روند.

این در حالیست که فضای مجازی همان تیغ دو لبه است، درست استفاده کردن از آن می تواند انسان را در دریای اطلاعات غرق کند و استفاده نادرست از آن انسان را به پرتگاه نزدیک می کند.

متاسفانه این روزها اوقات فراغت بسیاری از نوجوانان و جوانان با فضای مجازی پر می شود، به جای استفاده از کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه، گوشی و تبلت و انتقال پیام ها، عکس ها و فیلم های آن برای جوانان جذابیت بیشتری دارد.

اما از سوی دیگر در این سالهایی که فضای مجازی گوی سبقت را از کتاب گرفته، متولیان در این عرصه برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی آنگونه که باید تلاشی نداشتند.

حالا در برخی از منازل کتابها به جای خواندن زینت بخش خانه شده اند  و فقط چند وقت یکبار، گرد و غباری از روی آنها زدوده می شود اما انگار این گرد فراموشی و غفلت است که به سبب دور شدن از مطالعه همه جا را فرا گرفته است.

انسان های بزرگ همیشه مطالعه را جزیی از زندگی خود می دانند و اتکا به کتابخوانی یعنی اتکا به ارزشها و مفاهیمی که از مطالب کتاب به خواننده منتقل می شود.

هفته کتاب در روزهایی به رنگ کرونا

اما کرونا نبض کتابخوانی را در جامعه کُندتر کرد، فضای کتابخانه ها با شیوع کرونا تعطیل شد و بسیاری از برنامه ها از طریق فضای مجازی برگزار می شود.

حالا هفته کتاب از راه رسیده و امسال حال و هوای هفته کتاب کمرنگ تر از هر سال آغاز شده است، رکوردهای کرونا این روزها و ایام را از یادمان برده است، انگار گوشهایمان تیز شده تا جدیدترین اخبار را از کرونا بشنویم شاید اگر آمار کاهش یابد کمی دلمان شاد شود.

سرانه فضای کتابخانه در لرستان، به ازای هر ۱۰۰ نفر یک متر

فرشته طهماسبی مدیر کل کتابخانه های لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در استان لرستان ۵۴ کتابخانه نهادی و مشارکتی وجود دارد که بیش از ۶۰۰ هزار عنوان جلد کتاب در این کتابخانه ها وجود دارد.

وی افزود: در استان ۲۵ هزار عضو فعال در کتابخانه های لرستان وجود دارد که با شیوع کرونا بسیاری از برنامه ها از طریق فضای مجازی ارائه می شود.

مدیر کل کتابخانه های لرستان با اشاره به فضای کتابخانه در استان گفت: فضای کتابخانه به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت متر است اما در استان به ازای هر ۱۰۰ نفر یک متر است که با بهره برداری از پروژه های نیمه تمام در استان به استاندارد این فضا نزدیک خواهیم شد.

۳ پروژه آماده بهره برداری 

طهماسبی عنوان کرد: در استان لرستان ۱۳ پروژه نیمه کاره وجود دارد که همزمان با هفته کتاب سه پروژه کتابخانه آیتی  و دو کتابخانه روستایی در بروجرد و رومشکان به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: همچنین تا پایان سال دو پروژه کتابخانه ای نیز به بهره برداری می رسد که با بهره برداری از این پروژه ها هشت پروژه دیگر باقی ماند که با در نظر گرفتن اعتبارات مورد نیاز و بهره برداری از آنها فضای کتابخانه ها افزایش می یابد.

مدیر کل کتابخانه های لرستان با اشاره به برنامه های هفته کتاب گفت: با توجه به شیوع کرونا امسال بسیاری از برنامه ها از جمله مسابقات ازطریق فضای مجازی برگزار می شود.

افزایش سرانه مطالعه نیاز به برنامه ریزی و اقداماتی دارد تا کودکان راغب باشند از فضای مجازی به سمت کتابخوانی حرکت کنند و بخشی از فرصت های روزانه را به خواندن کتاب اختصاص دهند.

از سوی دیگر هزینه های بالا و قیمت کتاب سبب شده تا خرید کتاب در سبد خانواده چندان جایی نداشته باشد که نیاز است برای ترویج فرهنگ مطالعه متولیان کارهای فرهنگی انجام دهند تا اثرگذاری لازم را داشته باشد.

انتهای پیام/