این روزها طلاق عاطفی و توافقی مُد شده است و بسیاری از زوجین به جای آخرین اقدام، از آن برای اولین اقدام در حل مشکلات استفاده می‌کنند و زندگی‌ها در پس این واژه‌ها گسسته می‌شود.

به گزارش سفیرافلاک، خانواده مهمترین نهاد اجتماعی است که فرزندان در این نهاد پرورش می یابند و سالها بعد وارد اجتماع می شوند، تشکیل زندگی و خانواده آنقدر از اهمیت بالایی برخوردار است که  در دین اسلام، آیات و روایات به آن اشاره شده است.

در درون همین خانواده فرزندان با مهر و محبت والدین پرورش یافته و غرق در محبت پدر و مادری می شوند که سالها فضای خانه را برای یک زندگی سالم مهیا کرده اند.

متاسفانه دلایل زیادی در طلاق دخیل هستند، دلایلی مانند نبود تفاهم، مشکلات اجتماعی، اقتصادی، اعتیاد و یا سایر دلایلی که یک زندگی از هم گسسته می شود.

خط پایانی زندگی

این در حالیست که تا چند سال پیش واژه ای به نام طلاق توافقی و عاطفی مطرح نبود اما رفته رفته این واژه ها در میان برخی از خانواده ها رونمایی شد و متاسفانه برخی از خانواده ها این نوع طلاق ها را خطی بر پایان زندگی مشترک می دانند.

دو نفر به دلیل نداشتن توافق در زندگی مشترک، حالا به صورت توافقی از هم جدا می شوند و برای خروج از زندگی که دارای مشکلاتی شده، این راه را بهترین و راحت ترین مسیر جدایی انتخاب می کنند.

در گذشته طلاق آخرین راه زوجینی بود که به هیچ عنوان شرایط ادامه زندگی را نداشتند، ریش سفیدان و بزرگان فامیل با پادرمیانی در این شرایط وساطت می کردند تا دوباره این زوجین به زندگی بازگردند و تا جایی که امکان داشت از وقوع طلاق جلوگیری کنند.

امروزه زوج ها گاهی خیلی راحت و بی سرو صدا خودشان شرایطی را برای طلاق فراهم می کنند که به نظر می رسد زندگی هایی که تحمیلی، با عجله، بدون شناخت آغاز شده باشد در اندک زمانی مشکلات روی خود را نشان می دهند و کم کم زندگی را برای هر دو نفر سخت می کنند تا در نهایت به طلاق برسند.

بسیاری از زوجین برای رهایی از مسیر طولانی طلاق از طلاق توافقی استفاده می کنند تا خیلی معطلی نداشته باشند و در کمترین زمان از هم جدا شوند.

بیشتر طلاق های توافقی در زوجینی دیده می شود که فرزندی ندارند و در نخستین سال های زندگی جدا شدن را بر ادامه زندگی ترجیح می دهند.

طلاق عاطفی و فضای بی مهری

از سوی دیگر گاهی زوجینی که دارای فرزند هستند و در زندگی به مشکلاتی برخورد می کنند، طلاق عاطفی را انتخاب می کنند، طلاقی که کودکان در فضای سرد و بی مهری پرورش می یابند و والدین بر این تصور هستند که اگر زندگی را ادامه دهند لطف بزرگی در حق کودکان کرده اند.

این در حالیست که کودکان پرورش یافته در این فضا با دریایی از بی مهری والدین بزرگ می شوند و شرایط را برای آسیب های اجتماعی این کودکان فراهم می کند.

طلاق عاطفی واژه ای تلخ و سرد است که دو کلمه ای متضاد را ناچار در کنار هم جای داده است، طلاق کلمه ای تلخ و عاطفه و محبت کلمه ای شیرین است که در این سالها زندگی به این سبک در بین برخی از خانواده ها باب شده است.

جای خالی آرامش در روح و روان فرزندان طلاق

شیوا روزبهانی روانشناس در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: در طلاق عاطفی، ضربه های روحی که به فرزندان و زوجین وارد می شود کمتر از طلاق نیست، در واقع در این نوع طلاق زندگی ها بدون هیچ مهر و محبتی و احساس عاطفی نسبت به یکدیگر ادامه دارد.

وی افزود: فرزندانی که در میان طلاق عاطفی بزرگ می شوند احساس آرامش نمی کنند و در حالی که بارها گفته شده که والدین مهمترین الگوی رفتاری فرزندان هستند، این رفتارها در ذهن کودک نقش می بندد و ممکن است در آینده همین رفتار را در زندگی خود پیاده کند.

این روانشناس تصریح کرد: والدین در طلاق های عاطفی باید دقت کنند که چه آسیب ها و خطراتی در کمین کودکان است و گاهی ارائه مشاوره های لازم برای حل مشکلات و استفاده از کلاس های مشاوره می تواند این مشکلات را برطرف کند.

روزبهانی عنوان کرد: گاهی یک سوء تفاهم یا مشکل قابل حلی سالها دغدغه و مشکل یک خانواده می شود در حالی که مراکز مشاوره می توانند با برنامه ریزی و صحبت این مشکلات را برطرف کند.

وی بیان کرد: ارائه مشاوره ها البته قبل از ازدواج نتیجه بهتری دارد و همیشه توصیه شده تا زوج ها قبل از ازدواج شناخت کافی و کلاس های مشاوره را استفاده کنند تا با آگاهی بیشتری وارد زندگی مشترک شوند.

مُد شدن طلاق های جدید

ابراهیم طهماسبی کارشناس اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت:  یکی از بدترین نوع طلاق هایی که مُد شده طلاق توافقی است و افراد به دلیل نارضایتی هایی که در زندگی دارند طبق توافق از هم جدا می شوند.

وی افزود: بسیاری از طلاق های توافقی به دلیل عدم شناخت طرفین در حین ازدواج است که در برخی از موراد بسیار عجولانه و بدون آگاهی و شناخت، زندگی را تشکیل می دهند و بعد از برخورد با مشکلات و عدم تحمل، به مسیر جدایی فکر می کنند.

کارشناس اجتماعی تصریح کرد: زوجینی که اقدام به طلاق توافقی می کنند در واقع دوست دارند خیلی سریع از هم جدا شوند و زمان کمتری را برای طلاق صرف کنند.

طهماسبی با اشاره به طلاق عاطفی عنوان کرد: در این نوع طلاق، زندگی ادامه دارد و افراد بدون احساس و محبت زندگی می کنند و بدون عاطفه روند زندگی ادامه دارد.

آسیب اجتماعی در کمین فرزندان طلاق

وی بیان کرد: در این طلاق وظایف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی افراد تحت تاثیر قرار می گیرد و فرزندان این خانواده در روابط اجتماعی تاثیر بسیار منفی می گیرند.
کارشناس اجتماعی گفت: این کودکان در فضای سردی پرورش می یابند و افسرده و آزرده خاطر می شوند و زمینه برای آسیب های اجتماعی فراهم می شود.
طهماسبی خاطر نشان کرد: برای مهار این مشکل نیاز است که همه دستگاه ها تلاش کنند تا با اقداماتی فرهنگی برای تغییر نگرش و ذهنیت ها اقداماتی صورت گیرد.
وی بیان کرد: باید نوع نگاه به زندگی در برخورد با این مسائل تغییر کند و افراد نیز با آگاهی و شناخت ازدواج کنند و در زندگی با دریافت مشاوره و گذشت بتوانند یک زندگی آرام و خوبی را داشته باشند تا فرزندانی توانمند را پرورش دهند.
عباس گودرزی نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: مجموعه ای از علل و عوامل در امر طلاق دخیل است؛ تحول در نظام آموزشی، تعلیم و تربیت و همچنین دانشگاه ها می تواند در طلاق موثر باشد که نوع نگاه و نگرش به خانواده، تعصب و غیرت نسبت به خانواده بسیار مهم است.
وی افزود: عوامل مهمی مانند مهارت مادر و پدر بودن، سبک زندگی، روابط عاطفی بین فرزندان با والدین و میزان ارتباط افراد با معنویت و آموزه های دینی در کاهش طلاق اهمیت خاصی دارد.
نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ضروری است که در راستای کاهش طلاق، به ارائه راهکارهایی پرداخته شود؛ همه کمیسیون ها در امر کاهش طلاق می تواند موثر باشند چرا که در بحث های فرهنگی، تولید و اقتصاد و حتی حوزه امنیت نقش خاصی دارند و گاهی بر اثر نفوذ بیگانگان، فروپاشی نظام خانواده را هدف قرار می دهند.
وی گفت: یکی از عناصر اصلی استحکام در جامعه، خانواده است که اگر دچار فروپاشی شود، بر جامعه اثرگذار است و جامعه را دچار مشکل می کند.
گودرزی با اشاره به این که یکی از برنامه های دشمن، خانواده است اظهار داشت: امروزه در دنیای غرب خانواده دچار فروپاشی شده و دشمن تلاش دارد تا این برنامه را در کشورهای اسلامی دنبال کند اما باید توجه داشت که زمانی جامعه به سمت رستگاری حرکت می کند که از دل یک خانواده، نیروهای انسانی خوب تربیت شود؛ در این راستا بُعد فرهنگی از همه مسائل موثرتر است و همه وظیفه دارند در بحث کاهش طلاق اقدام کنند.
انتهای پیام/
  • نویسنده : فاطمه بیرانوند