ویروس منحوس کرونا آن جا که تعدادی را دور هم ببیند تمام توانش را به کار می گیرد تا جمع را پراکنده کند بنابراین باید در این روزهای سخت همراهیمان با هم از جنس همدلی باشد.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از خبرافلاک کرونا با نامهربانی تمام در گذر یک ماه اخیر جان بسیاری از هم وطنانمان را گرفت به طوری که با افزایش تعداد مبتلایان در روز به بیش از ۱۰ هزار مورد، روزانه آمارفوتی ها به بیش از ۴۰۰ نفر رسیده است.

برخی کارشناسان کمرنگ شدن محدودیت های کرونایی و بازگشت مردم به رفتارهای عادی روزهای قبل از شیوع کرونا از جمله رفت و آمدها، حضور در بازارهای شلوغ، دورهمی های خانوادگی و از همه بدتر برگزاری تجمعات، مراسمات عزا و عروسی با تعداد بالای مدعوین را ریشه اصلی افزایش آمارها می دانند.

مرگ روزانه ۱۵ بیمار کرونایی در لرستان

بر اساس گزارش های دانشگاه علوم پزشکی، لرستان به لحاظ شیوع کرونا در وضع مناسبی قرار نداشته و آمار روزانه مرگ بر اثر کرونا بین ۱۲،۱۳ و حتی ۱۵ نفر و تعداد مبتلا و بستری روزانه به ترتیب ۶۰۰ و بیش از ۱۸۰ نفر در استان اعلام شده است.

به گفته آمار اعلام شده از سوی دبیر ستاد مبارزه با کرونا استان تا تاریخ ۲۲ آبان بیش از ۴۸ هزار لرستانی به کووید ۱۹ مبتلا شده و ۹۵۶ نفر به واسطه این بیماری جان خود را از دست داده اند.

از همین رو مبارزه جدی با کرونا و تلاش برای کنترل بیماری، محدودیت های جدید کرونایی با کاهش ساعات کار اصناف در لرستان آغاز شد به طوری که به جز مشاغل ضروری از جمله خدماتی و  درمانی فعالیت مابقی اصناف از ساعت ۱۸ عصر به بعد ممنوع اعلام شد.

اعمال محدودیت های کرونایی

از ۲۰ آبان تاکنون در بازدید نظارتی اماکن استان بیش از ۴۳۶ مجتمع تجاری و مرکز خرید  در لرستان به واسطه عدم رعایت شیوه نامه بهداشتی پلمب شده و به گفته دستگاه های نظارتی، بازرسی ها از جانب تیم هایی متشکل از اداره صمت، اماکن، نیروی انتظامی و بسیج به صورت روزانه از ساعت ۱۷ عصر به صورت جدی شروع می شود و به مدت یک ماه ادامه دارد ضمن این که از ابتدای آذر ماه محدودیت های سخت گیرانه  تر اعمال می شود و نیاز است که همه در اجرای آن بااراده و مصمم عمل کنیم.

مهدی غیبی کارشناس بهداشت و درمان با اشاره به قدرت سرایت بالای  ویروس کرونا اظهار داشت: ما در برابر سلامت یکدیگر مسئول هستیم و رعایت مسائل بهداشتی هنگام خروج از منزل و اجرای دستورات ستاد مبارزه با کرونا یک مسئولیت فردی و اجتماعی است.

وی افزود: مردم باور کنند که ما از ابتدای بیماری کرونا تاکنون با پدر و مادر خود ملاقات حضوری نداشته و تنها ارتباطات از طریق فضای مجازی بوده است؛عدم حضور مردم در هرگونه تجمعات و مهمانی ها می تواند در روند کاهشی تعداد مبتلایان تأثیر مستقیم داشته باشد.

کاهش دورهمی ها

کارشناس بهداشت و درمان عنوان کرد: با توجه به اعلام محدودیت های جدید، بار دیگر مردم حدالامکان باید در منزل بمانند و تنها برای اموراتی همچون خریدهای ضروری غذایی  یک نفر از اعضای خانواده به فروشگاه مراجعه نماید.

برای همگان روشن شده کرونا چشم دیدن هیچ تجمعی را ندارد آن جا که تعدادی را دور هم ببیند تمام توانش را به کار می گیرد تا جمع را پراکنده کند؛ اما ما هم می توانیم در این روزهای سخت با رعایت دستورات بهداشتی و اجرای محدودیت های اعمال شده، متحد و همدل شویم شاید کرونا دورهمی هایمان را برهم زده است اما نمی تواند در برابر همدلی هایمان کاری از پیش ببرد.

انتهای پیام/