کرونا روزانه هزاران نفر را مبتلا و جان صدها نفر را می گیرد که می طلبد محدودیت های اعمال شده به درستی انجام و مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی جدی تر عمل کنند.

به گزارش سفیرافلاک، کرونا ویروسی که ۹ ماه است زندگی ها را در کل دنیا مختل کرده، روزانه آمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از این بیماری افزایش می یابد، بسیاری از کسب و کارها کساد و یا تعطیل شدند و مشکلات عدیده ای با کرونا رخ داده است.

روزهای اول شیوع این ویروس وقتی از جان باختن تعداد اندکی از هموطنانمان بر اثر کرونا مطلع می شدیم برایمان بسیار دردناک بود، همان روزهای فروردین ماه همه دست به دست هم دادند و با قرنطینه خانگی و رعایت پروتکل های بهداشتی روزهای کرونایی را با حداقل تلفات سپری کردند.

اگرچه آن روزها محدودیت هایی برای کاهش شیوع کرونا مطرح شد اما این محدودیت ها با همه توان اجرا می شد تا جایی که در سطح شهر نیز طرح زوج و فرد برای کاهش ترددها اجرا شد و هر یک به سهم خود نقش قابل توجهی در کاهش شیوع این ویروس داشتند.

اما رفته رفته ترس مردم از این ویروس کمتر شد به طوری که جمع های خانواد گی رونق گرفت و مهمانی های کوچک و بزرگ برپا شدند، مهمانی هایی که کرونا، گل سرسبد این مجلس بود و چندین نفر را مبتلا و گاهی جان یکی از عزیزان خانواده را می گرفت.

جولان کرونا

برخی متاسفانه تصور می کنند کرونا فقط برای عده ای خاص تعریف شده و هیچگاه دستش به دیگران نمی رسد در حالی این ویروس کوچک، در کمترین زمان تعداد قابل توجهی را مبتلا و جان عده ای را نیز می گیرد.

کرونا این روزها ممکن است سلامتی هر کسی را نشانه بگیرد، افرادی که بدون توجه به پروتکل های بهداشتی روزگار را سپری می کنند.

ابتلاهای خانوادگی به کرونا

در روزهایی که تالارهای عروسی تعطیل شده تا از برگزاری تجمعات جلوگیری شود، برخی همین مراسم را با تعداد بسیار زیادی در منزل برگزار می کنند به طوری که در یکی از مراسمات عروسی در استان لرستان حدود ۱۰۰ نفر از مهمانان به کرونا مبتلا شدند.

گاهی برگزاری این مراسم از شادی به سمت غم رفتن است و می طلبد زوج های جوان زندگی مشترک را در این شرایط بدون برگزاری مراسم آغاز کنند تا سلامتی خود و دیگران را تضمین کنند.

در بسیاری از مراسمات عزا نیز افراد برای عرض تسلیت در مراسم شرکت می کنند، ازدحام در این مراسم یعنی تعداد بیشتری در همین مراسم قرار می گیرند و کرونا را دست به دست می دهند و مشخص نیست نفر بعدی که قربانی این ویروس می شود کیست.

جان باختن ۹۵۶ لرستانی بر اثر کرونا

در استان لرستان تاکنون بیش از ۴۸ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و ۹۵۶ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند و به طور متوسط در هر دو ساعت یک لرستانی بر اثر ابتلا به این ویروس فوت می کند.

شیوع کرونا به شدت در حال افزایش است تا جایی که محدودیت های کرونایی برای کاهش بیماری دوباره اعمال شد، محدودیت هایی که تشدید آن نقش قابل توجهی در کاهش شیوع کرونا دارد.

یکی از محدودیت ها، فعالیت پاساژها و مغازه ها تا ساعت ۱۸ عصر است  که با این اقدام تلاش شده تا از ازدحام در مراکز تجاری و بازار جلوگیری شود اما گویا این برنامه در روزهای تعطیل اجرا نمی شود.

کرونا شب و روز نمی شناسد، تعطیل و غیر تعطیل نمی شناسد، اما متاسفانه درروزهای تعطیل بسیاری از واحدهای تجاری و پاساژها باز بوده و فعالیت دارند و همین آغازی بر ازدحام جمعیت و شیوع ویروس کرونا است.

اجرای محدودیت های کرونایی باید با همه قدرت برگزار شود تا زورش به کرونا برسد و اندکی از شیوع این بیماری بکاهد.

محدودیت ها به جد اجرا می شود

منوچهر اسبکوه رئیس اتاق اصناف لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: محدودیت های کرونایی از ۲۰ آبان ماه آغاز شده و فعالیت پاساژها و مکان های تجاری تا ساعت ۱۸ اعلام شده و بعد از این ساعت همه واحدهای تجاری غیر ضروری موظف به بستن مغازه های خود هستند.

وی افزود: در راستای اجرای این محدودیت ها بیش از ۸۵ درصد واحدها با این طرح همکاری لازم را انجام داده و بعد از ساعت ۱۸ باید مغازه ها را ببندند و در غیر این صورت برخورد می شود.

رئیس اتاق اصناف لرستان تصریح کرد: با توجه به این که ازدحام جمعیت در بازار بعد از ساعت ۱۸ مشاهده می شود، این محدودیت در این ساعت تعریف شده است.

پلمب ۴۲ واحد تجاری در خرم آباد

اسبکوه عنوان کرد: روز پنج شنبه ۳۱ پاساژ در خرم آباد که بعد از این ساعت همچنان فعالیت داشتند را بستیم و تذکرات لازم در این زمینه ارائه شد.

وی بیان کرد: همچنین ۷۰۰ مورد تذکر به واحدهای تجاری برای اجرای این محدودیت ها داده شده و ۴۲ واحد تجاری که نسبت به تذکرات و پروتکل ها بی توجه بودند، پلمب شدند.

رئیس اتاق اصناف لرستان گفت: روزهای جمعه بسیاری از واحدهای تجاری بسته هستند و خلوتی در خیابانها مشهود است و از ازدحام و جمعیت در بازار خبری نیست.

به هر حال محدودیت ها ضروری است که تا کاهش شیوع این بیماری به طور مستمر اجرا شود، حتی در روزهای تعطیل تا بتواند اثرگذاری مناسبی داشته باشد.

انتهای پیام/