برخی از سودجویان اراضی کشاورزی را قطعه بندی و به فروش می رسانند، خرد کردن زمین های کشاورزی تهدید جدی و بزرگی است که باید با تشدید نظارتها جلوی آن گرفته شود.

به گزارش سفیر افلاک، سالهاست که زنگ خطر ساخت و سازهای غیر مجاز به صدا درآمده، ساختمان های آجری که در دل طبیعت جا خوش می کنند تا مکانی برای تفریح و خوش گذرانی باشند.

تغییر کاربری، ساخت و ساز غیر مجاز، خرد کردن اراضی کشاورزی این روزها در جان و دل طبیعت رخنه کرده است، این ساخت و سازها و تغییر کاربری بیشتر در کنار رودخانه ها و در مسیرهای حاشیه روستاها رونق بسیار زیادی دارند.

اگرچه آمارها و ارقامی از جلوگیری این ساخت و سازها اعلام می شود اما آنچه مشهود است روند افزایشی این ساخت و سازها بوده که هر روز به هر بهانه ای ویلایی جدید در میان طبیعت سرسبز رشد می کند.

نفس طبیعت به شماره افتاد

گاهی به هنگام گذر از طبیعت، حفاظ های رنگارنگ دورتادور بنا را محصور کرده و بعد از مدتی ویلای زیبا و شیک با نمایی عالی در بهترین جای طبیعت دیده می شود و این همان ساخت و سازهایی است که نفس اراضی کشاورزی و طبیعی را به شماره انداخته است.

این در حالیست که قرار بود به این ساخت و سازهای غیر مجاز خدماتی مانند آب و برق داده نشود اما مالکان این واحدها همانگونه که بی سر و صدا این ویلا را ساخته اند، سایر امکانات را هم راهی این ویلا می کنند و گاهی در نهایت با قیمتی چند برابر این ویلا عرضه و سودهای کلانی به جیب می زنند.

این روزها اراضی کشاورزی در تهدید خرد کردن قرار دارند، تهدیدی که رو به رشد بوده و اگر به همین صورت پیش رود ممکن است سال های آینده مساحت اندکی از اراضی کشاورزی باقی مانده باشد.

اراضی کشاورزی در حالی که باید رو به توسعه باشند اما ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربری ها می تواند تهدیدی جدی باشد البته در این میان گاهی کشاورزان به دلیل این که زحمت تولید محصولات کشاورزی با هزینه فروش محصول همخوانی ندارد، همین سبب تغییر کاربری می شود در حالی که حمایت از تولیدات کشاورزی مهمترین گام برای حفاظت از اراضی کشاورزی است.

این روزها برخی در حالی روانه روستا می شوند که هدفی برای اشتغال و یا تولید در روستاها را ندارند بلکه هدفشان خرید یک زمین برای ساخت ویلا و یا خرید چندین متر اراضی کشاورزی برای تغییر کاربری است تا در تفریحات از این مکان بکر و طبیعی استفاده کنند.

در حالی سال گذشته ۴۰۰ مورد تغییر کاربری در استان لرستان شناسایی شد که از ابتدای سال تاکنون ۲۲۴ مورد توقف عملیات صادر شده است.

خرد کردن اراضی کشاورزی تهدید جدی

بهرام میردریکوند مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: رسالت جهاد کشاورزی حفاظت از اراضی است چرا که اراضی کشاورزی از منابع اصلی تامین غذایی است و در توسعه اقتصادی نقش بسیار مهمی دارند.

وی افزود: متاسفانه برخی آگاهانه و برخی ناآگاهانه اقداماتی در راستای ساخت و ساز و یا تغییر کابری های کشاورزی انجام می دهند به طوری که سودجویان، اراضی محدوده شهرها و روستاها را خریداری می کنند و پس از قطعه قطعه کردن می فروشند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: ارائه هر گونه خدمات به ساخت و سازهای غیر مجاز جرم بوده و در صورت مشاهده برخورد می شود که در این راستا به صورت مستمر بازرسی هایی صورت می گیرد.

توقف عملیات ۲۲۴ مورد ساخت و ساز غیر مجاز

میردریکوند عنوان کرد: در نیمه اول امسال پرونده های تشکیل شده برای توقف عملیات ۲۲۴ مورد بوده که ابتدا اخطاریه های لازم در این راستا ارائه شده است.

وی از صدور ۵۶۷ مورد اخطاریه خبر داد و بیان کرد: همچنین ۸۵ پرونده در این راستا تشکیل و ۲۳ مورد قلع و قمع ساخت و سازهای غیر مجاز با حکم قضایی انجام شده است.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به همکاری بنگاه های معاملاتی در این راستا گفت: هر گونه معامله اراضی بدون استعلام از جهاد کشاورزی ممنوع است و در صورتی که بنگاهی اقدام به خرید و فروش نماید، مورد برخورد قرار می گیرد.

رفع تصرف ۸۰ هکتار از اراضی لرستان

میردریکوند اظهار داشت: جهاد کشاورزی در هر مرحله ای که ساخت و سازهای غیر مجاز را مشاهده کند، اقدامات جدی برای قلع و قمع را در دستور کار قرار داده و برخورد صورت می گیرد.

وی بیان کرد: از شناژ یا دیوار کشی و یا ساخت ساختمان ها در صورت بازرسی هایی که توسط اکیپ ها صورت می گیرد، برخورد می شود و جهاد کشاورزی به صورت جدی با این موضوع برخورد خواهد کرد.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان افزود: طی روزهای گذشته دلالان ۸۰ هکتار اراضی کشاورزی را بدون اخذ مجوز به فروش رسانده بودند که با حکم قضایی و انتظامی این مساحت رفع تصرف شد.

میردریکوند گفت: طبق قانون هر گونه تغییر کابری در اراضی ممنوع است و با هماهنگی دستگاه های قضایی و انتظامی در صورت مشاهده، اقدام به تخریب می شود.

۱۶۳ هکتار اراضی ملی خلع ید شد

شیرزاد نجفی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۸۶ فقره پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی به مساحت هزار و ۱۸۳ هکتار در استان تشکیل شده است.

وی افزود: تبدیل و تصرف اراضی ملی یکی از مشکلات در این عرصه است که افراد با سودجویی اقدام به تصرف و تغییر کاربری می کنند و در سال جاری ۱۶۳ هکتار خلع ید در استان صورت گرفته است.

مدیر کل منابع طبیعی لرستان گفت: اراضی ملی و جنگلها امانتی هستند که همه باید تلاش کنیم تا این امانت به دست نسل های بعدی برسد و باید با همه توان در نگهداری از آن دقت شود.

همه این موارد نشان می دهد که دست دلالان به سوی اراضی کشاورزی و طبیعی دراز شده، ساخت و سازهای غیر مجاز جز تخریب طبیعت چیزی به دنبال ندارد، تنها با تشدید نظارت های دقیق است که می توان دست دلالان را از این اراضی کوتاه است.

ضروری است تا حفاظت از اراضی و طبیعت همچنان دغدغه متولیان باشد تا این امانت نگهداری و به دست نسل های بعدی برسد.

انتهای پیام/