یکی از موارد نگران‌کننده در مورد ویروس کرونا، توانایی ویروس در عفونی کردن سطوح برای روزهای متمادی است. بسیاری افراد در تلاش برای از بین بردن ویروس کرونا در خانه خود، از لامپ‌های نور ماوراءبنفش (UV) استفاده می‌کنند. هرچند این نور قابلیت از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها را دارد اما نتایج تحقیق جدید نشان می‌دهد، این لامپ‌ها ممکن است خطر جدی بر سلامت چشم داشته باشند.

به گزارش سفیرافلاک، محققان موسسه چشم باسکوم پالمر (Bascom Palmer Eye) دانشکده پزشکی دانشگاه میامی میلر ایالات‌متحده گزارش کردند که چند بیمار بعد از ضدعفونی کردن منزل خود با نور ماوراءبنفش به التهاب جدی و دردناک قرنیه به نام فتوکراتیت (برف‌کوری) مبتلا شدند.

محقق این تحقیق، جسی، سینگیلو می‌گوید: “در اوج شیوع همه‌گیر تعداد زیادی از بیماران با تحریک، درد و حساسیت به نور مراجعه کردند و متوجه شدیم که علت آن قرار گرفتن مستقیم در معرض لامپ‌های کشنده میکروب است که برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها، نور ماوراء‌بنفش را در محدوده C منتشر می‌کنند. این مورد تجربه کاملا دردناک برای بیمار است، البته با درمان سریع موضعی و تجویز آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت، بیماران اغلب بهبود می‌یابند. ”

به‌طورمعمول، هنگامی‌که قرنیه بیمار بیش‌ازحد در معرض نور UV قرار گیرد، فتوکراتیت ایجاد می‌شود. این نور در ارتفاعات بالا به دلیل اینکه جو کمتر اشعه ماوراءبنفش را جذب می‌کند و در نزدیکی آب، برف یا سایر سطوح بازتابنده آسیب‌رسانی بیشتری دارد. این مورد در چند ساعت رخ می‌دهد و در بیماران احساس سوزش در چشم و افزایش حساسیت به نور ایجاد می‌شود.

امروزه تعداد زیادی لامپ نور ماوراء‌بنفش در دسترس خریداران است و هرچند گفته می‌شود این محصولات ازنظر فنی “برای استفاده در خانه بی‌خطر” هستند اما محققان تاکید می‌کنند که مصرف‌کنندگان باید از دستورالعمل‌های مربوط به آن با دقت پیروی کنند.

محقق دیگر این تحقیق، آن کونکلر اظهار کرد: ” زمان استفاده از دستگاه‌های ساطع کننده اشعه ماوراءبنفش، بهتر است از اتاق خارج شوید. بیماران ما برای مدت‌زمان طولانی به‌طور مستقیم در معرض نور قرار گرفتند و چند ساعت بعد احساس ناراحتی کردند و در جستجوی مراکز پزشکی بودند. ”

محققان توصیه می‌کنند، اگر بعد از استفاده از لامپ ماوراءبنفش ناراحتی در چشم احساس کردید، بلافاصله به مراکز مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنید.

شایان‌ذکر است، این مطالعه به کارایی این نوع دستگاه‌ها در مقابله با سارس-کوو-۲ نپرداخته است. بنابراین، اگر استفاده از این لامپ‌ها را برای ضدعفونی کردن انتخاب کردید،  اطمینان حاصل کنید که توصیه‌های سازنده آن را به‌دقت دنبال می‌کنید تا از آسیب‌های آن جلوگیری کنید. ”

نتایج این تحقیق در نشریه Ocular Immunology and Inflammation منتشرشده است.

انتهای پیام

  • منبع خبر : ایسنا