امروز رندترین تاریخ در یک دهه گذشته و از روزهای پردردسر برای نوزادانی است که برای متولد شدن در این تاریخ خاص، گاهی سلامتی آنها در معرض خطر قرار می گیرد.

به گزارش سفیرافلاک، رند ترین تاریخ ها هر ۱۰ سال یک بار تکرار می شود، تاریخی که روز و ماه و سال یک عدد را دارند اما همین یک روز در یک دهه، طی سال های اخیر به یکی از روزهای پرحاشیه تبدیل شده است.

اگرچه انتخاب چنین روزی برای ثبت تاریخ ازدواج بسیار زیبا هم به نظر می رسد اما از این تاریخ برای تاریخ تولدهای رند نوزادانی استفاده می شود که هنوز موعد تولد آنها سر نرسیده اما اصرار والدین بر این است که نوزاد آنها در رندترین تاریخ متولد شود.

متاسفانه طی چند سال اخیر این موضوع به یکی از حواشی تبدیل شده و در برخی از موارد سلامت نوزاد قربانی همین تاریخ تولد رند و لاکچری می شود.

تب بالای کرونا و اصرار برای زایمان در روز خاص

این در حالیست که ابتدا تصویر نوزاد به همراه همین تاریخ در اینستا رونمایی می شود و برخی از پدر و مادرها این را افتخاری بزرگ می دانند در حالی که گاهی همین زودتر متولد شدن نوزاد می تواند در سلامتی آن تاثیر منفی داشته باشد.

امروز ۹۹٫۹٫۹ است که پس از یک دهه این تاریخ رند تکرار شده و امروز یکی از شلوغ ترین روزهای اتاق عمل برای سزارین و ثبت احوال برای ثبت متولدین این روز است.

امسال در حالی این تاریخ رند تکرار شده که تب کرونا به شدت بالاست، آنچه امروز اهمیت دارد سلامتی است و اهمیت این موضوع بسیار بالاست اما متاسفانه برخی همچنان بدون توجه به این موضوع، به دنبال تاریخ تولد رند برای نوزاد هستند.

ثبت احوال هیچ محدودیتی برای ثبت با گواهی اخذ شده از بیمارستان ندارد

سیف اله ابوترابی معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور در خصوص ثبت تارخ تولد نوزادان در تاریخ ۹۹٫۹٫۹ گفت: ثبت احوال محدودیتی برای ثبت این وقایع ندارد، لذا اگر نوزادی در تاریخ ۵ و یا  ۶ آذر متولد شود والدین وی می توانند در تاریخ ۹ آذر ماه به ادارات ثبت احوال مراجعه کنند و با تاریخ صدور ۹۹/۹/۹ شناسنامه دریافت کند.

وی با اشاره به برنامه ریزی و پیشگیری معاونت درمان وزارت بهداشت از زایمان زود راس و سلامت نوزادان افزود: سلامت فرزندان باید مهمتر از تاریخ باشد و پاره ای از اقدامات ناخواسته چه بسا باعث آسیب دیدن نوزاد شود . 

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: در سالهای گذشته نیز تاریخ های ۸۸٫۸٫۸ و ۷۷٫۷٫۷ مطرح بوده که با بررسی های انجام شده خیلی تفاوتی بین آمارهای روز ماقبل و مابعد آنها مشاهده نشده است.

ابوترابی عنوان کرد: ثبت احوال هیچ محدودیتی برای ثبت ۹۹٫۹٫۹ با گواهی اخذ شده از بیمارستان ندارد و بر اساس قانون والدین تا ۱۵ روز بعد از تولد فرزند می توانند جهت دریافت شناسنامه به ادارات ثبت احوال مراجعه کنند. 

مشکلات تنفسی در نوزادان نارس

نیلوفر رمضانی متخصص زنان و زایمان در گفت و گو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: دستکاری در تاریخ تولد نوزاد در روزهای خاص سال متاسفانه طی سال های اخیر رواج زیادی پیدا کرده و مادران به گونه ای برنامه ریزی می کنند که تاریخ زایمان آنها رند باشد.

وی افزود: جنینی که کمتر از ۳۹هفته داشته باشد و متولد شود نارس بوده و می تواند برای نوزاد خطرناک باشد که لازم است مادران تنها به خاطر عدد خاص در شناسنامه نوزاد از این اقدام که ممکن است سلامتی نوزاد را تهدید کند جدا خودداری کنند.

متخصص زنان و زایمان تصریح کرد: زایمان های زودرس می تواند مشکلات تنفسی را برای نوزادان به همراه داشته باشد و این یکی از مهمترین عوارض دستکاری و اصرار برای انجام زایمان در یک روز خاص است.

رمضانی عنوان کرد: با توجه به این که برخی از مادران بارداری که تحت مراقبت قرار دارند، اصرار برای سزارین در این روز دارند اما بارها به آنها اعلام می شود که این اقدام ممکن است نه تنها سلامتی نوزاد بلکه سلامتی مادر را به خطر بیندازند اما همچنان برخی از مادران مصمم هستند که تاریخ تولد نوزادشان در این روز خاص باشد.

وی بیان کرد: امسال به دلیل شرایط کرونا انتظار می رود تا مادران در این روز برای انجام سزارین و تولد نوزاد فقط برای این که یک تاریخ را ثبت کنند، اصرار نداشته باشند چرا که در مرحله اول سلامتی مادر و نوزاد از همه چیز مهمتر است.

متخصص زنان و زایمان خاطر نشان کرد: یکی از مشکلاتی که در نوزادان نارس دیده می شود، مشکلات ریه نوزاد است که به دلیل این که موعد تولد نوزاد فرا نرسیده، هنوز این ریه تکامل نیافته و زودتر متولد شدن این نوزاد مشکلات تنفسی را ایجاد می کند.

روز پردردسر برای نوزادان

 این در حالیست که بسیاری از سزارین ها و زایمان ها در تاریخ خاص در بیمارستان های خصوصی انجام می شود، این که چرا وزارت بهداشت برای کاهش سزارین و دستکاری تاریخ تولد اقدامی اساسی انجام نمی دهد، جای سوال دارد.

این که صرفا به خاطر یک تاریخ سلامتی نوزاد قربانی شود، غیر قابل جبران است و ضروری بود تا وزارت بهداشت و سایر دستگاه ها از مدتها قبل از رسیدن این تاریخ اقدامات و برنامه ریزی لازم را داشته باشند تا از آمار زایمان های زودهنگام برای چنین تاریخ رندی کاسته شود.

باید گفت انتخاب نام نیک، تربیت صحیح و آرامش کودک از مهمترین وظایفی است که والدین در برابر فرزند خود دارند نه این که همه فکر آنها به این تاریخی باشد که کودک را دچار نقض سلامتی کند.

انگار این روز هم یکی از روزهای پر دردسر برای نوزادن تبدیل شده که در هر دهه تعدادی از نوزادان ناخواسته در این روز متولد می شوند.

انتهای پیام/